Nie zawsze zapłacimy kartą, dlatego podczas zakupów dobrze, aby gotówka zawsze była pod ręką. Na co dzień jednak także w ramach pieniędzy na czarną godzinę, warto część środków przechowywać w formie fizycznej. Ile? Głos w tej sprawie zabrał bank centralny Holandii.
Ile gotówki mieć przy sobie? Bank centralny Holandii podał kwotę
Od razu warto uprzedzić, iż nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, ile pieniędzy w gotówce trzymać w domu. Dobrze jest mieć odłożone środki na koncie w banku, z drugiej zaś strony powinniśmy mieć pod ręką chociaż tyle gotówki, by zabezpieczyć podstawowe potrzeby w sytuacji awaryjnej.Reklama
Odpowiednia suma nie powinna więc być ani za wysoka, ani za niska. Na pytanie, ile powinno się mieć gotówki w domu, odpowiedział ostatnio bank centralny Holandii. Ten wskazał obywatelom, iż dobrą praktyką jest mieć po 70 euro na dorosłego w gospodarstwie domowym i 30 euro na dziecko. W przeliczeniu na złotówki to kolejno 300 zł i 130 zł.
Dlaczego podano akurat te kwoty? Holendrzy wskazują, iż w wypadku awarii systemu płatności bezgotówkowych czy braku prądu gotówka w tej kwocie zapewni minimum pozwalające na spokojne zabezpieczenie niezbędnych wydatków na trzy dni. Te wydatki to jedzenie, woda, lekarstwa i transport.
Gotówka w domu. Kolejny bank zabrał głos
Trochę inną kwotę podał szwedzki bank centralny. Sveriges Riksbank wskazał bowiem, iż odpowiednia kwota w gotówce znajdująca się awaryjnie w domu powinna wynieść około 2000 koron szwedzkich (~760 zł). Tyle pieniędzy pozwoliłoby funkcjonować przez tydzień w nadzwyczajnych warunkach.
W Polsce bank centralny nie wskazał dokładnej kwoty, jaką w gotówce powinniśmy mieć na podorędziu. Gazeta.pl zwróciła jednak uwagę, iż w biuletynie "Bądź gotowy - poradnik na czas kryzysu i wojny" z 2022 roku wydanym w następstwie wybuchu wojny w Ukrainie lakonicznie wskazano, iż na wypadek sytuacji kryzysowej należy "zabezpieczyć odpowiednią ilość gotówki, która pomoże przetrwać pierwsze dni".
Przemysław Terlecki