Takie rzeczy (nie) tylko w Polsce. Mamy drugi najdroższy produkt finansowy w Europie

10 miesięcy temu

Z najnowszych analiz wynika, iż jedynie mieszkańcy Węgier mają do czynienia z droższymi kredytami mieszkaniowymi niż Polacy.

Latem 2023 roku eksperci z portalu RynekPierwotny.pl sporządzili zestawienie dotyczące średniego oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych w UE. Z porównania wynikało, iż w czerwcu tego roku Polska zajmowała drugie miejsce pod względem wysokości oprocentowania „hipotek”. Wyższe odsetki płacili tylko mieszkańcy Węgier. Teraz, korzystając z najnowszych danych opublikowanych przez Europejski Bank Centralny, analitycy po raz kolejny spojrzeli na liczby dotyczące kredytów.

Polska na niechlubnym miejscu w rankingu

Z przygotowanego przez nich zestawienia wynika, iż w grudniu 2023 roku Polska w dalszym ciągu zajmowała przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod względem średniego oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych. Podobnie jak pół roku wcześniej, drożej było jedynie na Węgrzech. Pewnym pocieszeniem może być fakt, iż przez 6 miesięcy średnia stawka oprocentowania „hipotek” w Polsce spadła z 8,59 proc. do 7,67 proc..

Należy również pamiętać, iż dane z naszego kraju nie uwzględniają niskiego efektywnego oprocentowania dla beneficjentów programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Wiele osób korzystających z tego programu przez pierwsze 5 lat kredytowania, dzięki dopłatom, będzie płacić odsetki ustalone według stawki wynoszącej około 2 proc. Niemniej jednak, umowne oprocentowanie preferencyjnych kredytów jest w tej chwili znacznie wyższe (zazwyczaj wynosi ono powyżej 6,9 proc).

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż różnica w oprocentowaniu kredytów hipotecznych w krajach europejskich w czerwcu 2023 roku wynosiła od 2,30 proc. w skali roku (Malta) do 10,06 proc. (na Węgrzech). W Polsce było to 8,55 proc., jednak w tym czasie nie funkcjonowały jeszcze preferencyjne zobowiązania z dopłatami z budżetu państwa.

Kredyty hipoteczne – od czego zależy ich wysokość?

Dodajmy, iż oprocentowanie kredytów hipotecznych zależy od kilku czynników. Do najważniejszych z nich zaliczamy stopy procentowe banku centralnego (bank ten reguluje poziom stóp procentowych w celu kontrolowania inflacji, stabilizacji gospodarki i wspierania wzrostu), oprocentowanie stałe lub zmienne (oprocentowanie stałe pozostaje niezmienne przez cały okres kredytowania, podczas gdy oprocentowanie zmienne może ulegać zmianie w zależności od zmiany stóp referencyjnych), marża banku (dodatkowy procent dodawany do stopy referencyjnej w celu pokrycia kosztów operacyjnych i generowania zysku przez bank) oraz warunki na rynku finansowym, w tym konkurencja między bankami oraz popyt i podaż na kredyty hipoteczne.

Idź do oryginalnego materiału