Opłata za śmieci obejmuje nie tylko wywóz, ale i segregację oraz punkty zbiórki selektywnej. Za cały system odpowiadają samorządy, czyli miasta oraz gminy i one ustalają kwotę, jaką płacą mieszkańcy. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach, można starać się o zwolnienie z opłaty. Kto może się o to ubiegać?
REKLAMA
Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ
Kto jest zwolniony z opłaty za wywóz śmieci? Nie wszyscy mogą skorzystać z ulgi
W wyniku inflacji wzrosły ceny prądu i paliw. Niestety podwyżki zaliczyły także firmy, które zajmują się wywozem śmieci, a to wiąże się z podwyższeniem cen dla mieszkańców. Istnieje jednak grupa osób, która może starać się o zwolnienie z opłat.
pojemniki na śmieci Fot. istockphoto.com/ autor Miravision
Obowiązujące prawo daje gminom możliwość wprowadzenia zwolnienia z opłat za śmieci, ale nie jest to obowiązkiem. Sytuacja więc zależna od miejsca zamieszkania. W Gdyni za wywóz odpadów nie zapłacą osoby, które prowadzą przydomowe kompostowniki, a w Warszawie opłat nie pobiera się od:
osób niepełnosprawnych,
seniorów po 65 roku życia,
osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe,
osób, których dochód nie przekracza 1940 zł netto na miesiąc,
osób, które nie pobierają dodatków mieszkaniowych.
Kto jest zwolniony od opłat za śmieci? Niektóre rodziny mogą zaoszczędzić. Jest jednak warunek
W niektórych gminach grupą, która może starać się o zwolnienie opłat, są rodziny wielodzietne, czyli z co najmniej trójką dzieci. Jednak by rodzina mogła skorzystać ze zniżki, potomstwo musi być na utrzymaniu rodziców, a więc nie obejmuje ona dzieci, które się usamodzielniły. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Grafika Gazeta.pl Grafika Gazeta.pl