Beton jest materiałem z którego wykonujemy konstrukcje trwałe, mocne i odporne na większość czynników zewnętrznych. Z tego powodu wiele osób wybiera go także do budowy tarasu. Jak zbudować taras betonowy w różnych wariantach? Dowiesz się z tego poradnika.
Taras betonowy – z czego można go zbudować?
Taras betonowy możemy stworzyć korzystając z kilku różnych materiałów. Są to przede wszystkim:
- beton lany (wylewka betonowa);
- bloczki betonowe;
- płyty betonowe;
- kostka betonowa.
Taras z wylewki będzie najlepszym rozwiązaniem na gruntach o mniejszej spójności. Dzięki dużej powierzchni przylegania do gruntu taras tego rodzaju będzie stabilny i bezpieczny. Alternatywnym rozwiązaniem jest taras z bloczków betonowych, czyli taras murowany. Bloczki łączy się zaprawą murarską, dzięki czemu tworzą niemal tak stabilną płytę jak w przypadku lanego betonu. Należy jednak pamiętać, iż fugi z zaprawy mogą mieć tendencję do pękania, o ile popełnimy błąd na etapie przygotowania terenu.
Taras z płyt betonowych i kostki to rozwiązania prostsze, ponieważ nie wymagają one stosowania zaprawy czy betonu. Z tego względu jednak niezwykle istotne jest przygotowanie podłoża. W innym wypadku taras z betonowej kostki po kilku latach stanie się nierówny i pofalowany. Natomiast w przypadku płyt, może dojść do przesunięcia się poszczególnych elementów względem siebie, co będzie mogło prowadzić do zniszczenia posadzki.
[[kategoria:2055:6]]
Przygotowanie powierzchni pod budowę tarasu betonowego
Bez względu na to jaki rodzaj tarasu betonowego wybierzemy, pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. Zależy od niego stabilność i trwałość całej konstrukcji, dlatego nie należy jej lekceważyć.
W każdym przypadku należy najpierw usunąć z terenu planowanej powierzchni tarasu, około 30-40 cm gruntu rodzimego. Ważne jest oczyszczenie podłoża zagłębienia z korzeni i innych zanieczyszczeń organicznych. Po pewnym czasie zgniłyby one, pozostawiając pustą przestrzeń pod tarasem. W niej mogłaby gromadzić się woda, która prowadziłaby do uszkodzeń mrozowych. Dno należy zagęścić, by było stabilne.
Na podłożu gliniastym i w okolicach spadków terenu należy wyłożyć zagłębienie geowłókniną. Układamy ją stosując około 30 cm zakładkę. o ile mamy przygotowany terem, możemy przystąpić do dalszych prac. Te jednak różnią się w zależności od tego jaki materiał wybraliśmy.

Budowa tarasu betonowego
Taras betonowy z wylewki krok po kroku
Taras lany z betonu to opcja najbardziej skomplikowana, wykonanie go wymaga zamówienia materiału z cementowni i zlecenie wylania betonu fachowcom, podnosi to koszty budowy. Jednak o ile planujemy na tarasie położenie płytek ceramicznych czy podłoża z żywicy, będzie to wybór najlepszy. Taras z wylewki jest też najbardziej wytrzymały i ma największą odporność na warunki atmosferyczne. Gwarantuje więc trwałość przez wiele lat. Jak go dokładnie wykonać?
Izolacja ściany domu
Budując taras betonowy należy zacząć od izolacji ściany budynku. Między murem a płytą wylewki zawsze występować będzie szczelina, w której może gromadzić się woda. Ważne jest ochronienie konstrukcji domu przed wnikaniem wilgoci tą drogą.
Izolacja oprócz ochrony przed wilgocią, stanowić będzie także dylatację, czyli szczelinę technologiczną pozwalającą na pracę betonu pod wpływem zmian temperatury. Płyta tarasu nie będzie bezpośrednio połączona ze ścianą, dzięki czemu nie będą powstawać na tej granicy naprężenia.
Do izolacji można użyć różnych materiałów. Tradycyjnie stosowano papę termozgrzewalną, w tej chwili coraz częściej stosowane są specjalne folie izolacyjne. W obu przypadkach izolację układa się w dwóch warstwach. Dolna mocowana jest do podłoża i zachodzi na ścianę budynku. Górna mocowana jest do ściany i zachodzi na zakładkę na dolną. Obie warstwy nie powinny być ze sobą bezpośrednio połączone, dlatego w przypadku papy podsypuje się ich styk piaskiem.
By poprawić odpływ wody i dylatację, można zastosować dodatkowe maty oddzielająco-drenujące.
[[kategoria:30:6]]
Wykonanie podkładu pod wylewkę
Kolejnym ważnym etapem jest zbudowanie podkładu. Beton nie powinien być wylewany bezpośrednio na ziemię, a powinien znajdować się na drenażu. By go wykonać połóżmy na dnie zagłębienia warstwę żwiru lub tłucznia kamiennego. Podłoże tego typu pozwoli na odpływ wody, ale także na ruch płyty tarasu betonowego.
Podkład powinien mieć grubość około 25-30 cm, pamiętając o tym by planowana warstwa betonu miała co najmniej 10 cm. Brzegi zagłębienia należy wyrównać i wyłożyć folią.

Taras wyłożony folią do hydroizolacji
Przygotowanie do wylewki i lanie betonu
Jeżeli poziom planowanej powierzchni tarasu z betonu ma być równy powierzchnią gruntu, wówczas po wykonaniu podkładu możemy przystąpić od razu do wylewania betonu.
Bardziej skomplikowane prace czekają nas, gdy chcemy by taras betonowy był wyniesiony ponad grunt. W takim wypadku konieczne jest wykonanie szalunków. Najłatwiej jest je zrobić z desek. Deski ustawiamy na brzegu wykopu i stabilizujemy dzięki kołków drewnianych lub metalowych prętów wbitych od ich zewnętrznej strony. By deski szalunkowe pozostały na swoim miejscu, możemy przybić je do kołków gwoździami lub przymocować do prętów z użyciem drutu wiązkowego i wkrętów do drewna.
Jeżeli planujemy wyniesienie tarasu większe niż 20 cm, wówczas wylewka powinna być zbudowana z dwóch warstw, oddzielonych od siebie izolacją z papy lub folii. W przypadku niższych tarasów wylewkę można wykonać w formie monolitycznej płyty. By nieco zmniejszyć jej ciężar, można zastosować grubszą warstwę podkładu, sięgającą niemal do granicy zagłębienia pod taras.
Przed przystąpieniem do lania betonu, należy ułożyć zbrojenie przeciwprężne. Zwykle wykonuje się je z siatki stalowej, do wzmocnienia tarasu z betonu najlepiej nadadzą się mocniejsze siatki, z drutu o średnicy 4-5 mm.
Do lania podłogi tarasu z betonu wystarczający będzie beton zwykły, czyli B15 lub B20. Dobrym wyborem może być beton wodoszczelny, którego nie będzie trzeba już zabezpieczać w inny sposób po wyschnięciu. Wylewkę powinni wykonać wykwalifikowani fachowcy. Należy zwrócić uwagę by płyta tarasu miała odpowiedni spadek, od 1 do 2 stopni.
[[kategoria:2002:6]]
Taras z bloczków betonowych
Taras wykonywany z bloczków betonowych można zbudować samemu, co daje mu pewną przewagę na tarasem lanym. W tym przypadku jako wykończenie tarasu zwykle stosuje się płytki ceramiczne lub kamienne, które łatwo maskują nierówności wynikające z połączeni bloczków.
Izolację budynku i podkład nie różni się w tym przypadku od tarasu z wylewką. Różnicę stanowi wykonanie samej płyty. Taras z bloczków po prostu jest murowany. Dolną warstwę bloczków łączymy powierzchniami bocznymi i układamy równe podłoże. o ile chcemy podnieść taras, ustawiamy kolejną warstwę, pamiętając o tym, by połączenia bloczków nie pokrywały się ze sobą. Do łączenia bloczków służy zaprawa cementowa. Niewielki taras można zbudować mieszając zaprawę w wiadrze lub kastrze budowlanej, w przypadku większych z pewnością przydatna będzie betoniarka.

Taras wentylowany
Jak zrobić taras z płyt betonowych i kostki brukowej?
Betonowe płyty tarasowe to rozwiązanie najprostsze z możliwych. Tak naprawdę możemy za ich pomocą stworzyć taras, tylko układając je na ziemi w wyznaczonym miejscu. o ile jednak chcemy by taras był estetyczny i trwały, konieczne są pewne przygotowania.
Zagłębienie pod taras z płyt może być nieco płytsze niż w przypadku tarasów opisanych wcześniej. Płyty układa się na podkładzie z zagęszczanego warstwami piasku lub pospółki (piasku ze żwirem). Pomiędzy płyty wsypuje się mieszankę piasku i cementu, która uszczelni całość, ale pozwoli na ruchy dylatacyjne. Wykończenie jego powierzchni mogą stanowić płytki gresowe lub kamienne, ale na tarasie z płyt można oprzeć też taras drewniany z desek.
Taras z kostki betonowej układa się bardzo podobnie jak płyty betonowe. Także tutaj jako podkład używany jest zagęszczany piasek lub pospółka, a między poszczególne elementy wsypuje się fugę z piasku z cementem. Różnica polega na tym, iż taras z kostki wymaga obramowania z krawężnika, w innym wypadku boczne warstwy będą wypadać.
Taras z kostki nie jest zwykle pokrywany żadnym wykończeniem, można go jednak pomalować farbą do betonu.