Strajkujący uważają, iż w obecnej sytuacji konieczna jest tarcza osłonowa dla rolnictwa. NSZZ RI „Solidarność” złożyło wniosek w tej sprawie. Tarcza osłonowa ma pomóc przetrwać trudny dla polskiego rolnictwa okres.
W związku z wojną na Ukrainie i nieciekawą sytuacją polskich rolników przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” złożył wniosek o to, by została uruchomiona przez rząd tarcza osłonowa dla rolnictwa. Pisma skierowano do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 13 marca 2024 r.
Tarcza osłonowa dla rolnictwa — żądania
W treści wniosku NSZZ RI czytamy, iż Związek podtrzymuje postulaty strajku rolników. Zarówno powstrzymanie wprowadzenia tzw. Zielonego Ładu, który może doprowadzić do poniesienia ogromnych kosztów, jak i strat dla rolnictwa. Najbardziej narażone na straty jest polskie rolnictwo rodzinne.
Poza tym Solidarność rolnicza podtrzymuje żądanie, dotyczące wstrzymania napływu zbóż i artykułów spożywczych spoza państw UE, głównie z Ukrainy i Rosji. Postulat mówi o natychmiastowym zakazie importu płodów rolnych z państw trzecich do Polski oraz pozostałych UE.
Kolejnym punktem wniosku, na który zwracamy uwagę, jest powrót do zasad ochrony rynku obowiązujących przed inwazją na Rosji na Ukrainę. Czyli do lutego 2022 r.
NSZZ RI „Solidarność” zwraca także uwagę na niszczenie polskiego rolnictwa spowodowane przez brak cła na importowanych produktach. A także na wsparcie nieuczciwej konkurencji międzynarodowych korporacji.
Ponadto zaistniała sytuacja bardzo negatywnie wpływa na wzajemne stosunki Polski i Ukrainy. Bezpośrednio po wybuchu wojny relacja między naszymi krajami stała się przyjacielska, a w tych okolicznościach zostaje mocno nadszarpnięta.
Proponowane działania — czyli natychmiastowa tarcza osłonowa
NSZZ RI „Solidarność” domaga się konkretnych działań osłonowych, aby wspomóc polskie rolnictwo przed skutkami błędnej polityki UE. Aktualna nieciekawa rzeczywistość polskiego rolnictwa jest efektem polityki niezgodnej z zasadami Wspólnej Polityki Rolnej. Z tego powodu Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” żąda od polskiego rządu działań zbliżonych do tych, które wspierały podmioty gospodarcze dotknięte kryzysem wywołanym w trakcie pandemii Covid-19.
W dokumencie przedstawiającym stanowisko NSZZ RI „Solidarność”, przewodniczący związku przekazał, iż oszacowana wartość pomocy powinna wynieść około 15 mld euro. Wskazuje również, iż pomoc ma być współfinansowana ze środków UE. Związkowcy domagają się wprowadzenia „tarczy wojennej w rolnictwie i jego otoczeniu” ze skutkiem natychmiastowym.
Przede wszystkim celem wdrożenia tarczy osłonowej dla rolnictwa ma być wsparcie kondycji i wydajności ekonomicznej gospodarstw, które ucierpiały przez niekorzystną politykę zarówno UE, jak i Polski po wybuchu wojny na Ukrainie.
Źródła: NSZZ RI „Solidarność”