Te miejsca mogą być zagrożone. Sprawdź, czy twój dom stoi na terenach zalewowych

6 godzin temu

Zagrożenia związane z mieszkaniem na terenach zalewowych dotyczą bardzo wielu mieszkańców Polski. Często nie są oni świadomi niebezpieczeństwa. Bywa też, iż pomimo ryzyka, decydują się na budowę lub kupno domu na działce, którą może dotknąć powódź. Przed podjęciem tak ważnej decyzji warto zajrzeć do dostępnej w internecie mapy miejsc narażonych na szkodliwe działanie wody.

O terenie zalewowym mówi się, jeżeli jakiś obszar jest narażony na wystąpienie powodzi. Są to na przykład miejsca w pobliżu rzek czy zbiorników wodnych, których poziom może znacznie wezbrać, między innymi w wyniku intensywnych opadów czy roztopów.

Prawo wodne z 2017 roku mówi o istnieniu obszarów szczególnego zagrożenia powodzią. To takie, na których ryzyko wystąpienia takiego kataklizmu jest średnie (1 proc.) i wysokie (10 proc.). To również mogą być tereny pomiędzy linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym.

ZOBACZ: Widzisz mroczki przed oczami? Może to świadczyć o chorobie

Czy w tych miejscach można budować nieruchomości? Można, ale teoretycznie jest to bardzo ograniczone. Wymagana jest zgoda Wód Polskich. Przeszkody te w praktyce nie wpływają bardzo na powstawanie nowych nieruchomości. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, liczba odmów w latach 2018-2021 wyniosła 10 proc.

Tam zagraża powódź

Jako przykład osiedla zbudowanego na terenach zalewowych bardzo często wymienia się wrocławski Kozanów. Powstałe w okresie PRL, na przekór zagrożeniu, bloki, mocno odczuły powódź tysiąclecia w 1997 roku.

W Warszawie ryzykiem zalania obarczone są nieruchomości choćby w tak popularnym miejscu, jak dzielnica Wilanów. W Krakowie to między innymi tereny nad Wisłą, gdzie wciąż powstają nowe inwestycje.

Dom na terenie zalewowym. O tym warto pamiętać

Głównym niebezpieczeństwem wynikającym z zamieszkania na działce zagrożonej powodzią jest oczywiście ryzyko utraty mienia, zdrowia, a choćby życia.

ZOBACZ: Kawa pomaga schudnąć, ale to nie wszystko. Ustalenia naukowców

Warto wykupić ubezpieczenie, należy jednak pamiętać, iż może ono być droższe. Inne utrudnienia wiążą się z kosztami (na przykład odpowiedniej hydroizolacji) i ograniczeniami (przykładowo: budowa piwnicy w domu to często niezbyt dobry pomysł).

Niebezpieczeństwo wodnego kataklizmu. Gdzie to sprawdzić?

Łatwo jest sprawdzić, czy dane miejsce jest narażone na zalanie. Informuje o tym Hydroportal w ramach Informatycznego Systemu Ochrony Kraju.

Na tej witrynie prezentowana jest mapa Polski. Można na niej zaznaczyć warstwę odpowiadającą ryzyku zalania. Dotyczy to zarówno powodzi o wysokiej szansie wystąpienia, jak i stopnia zasięgu wody przy całkowitym zniszczeniu wału przeciwpowodziowego.

Mapą można się swobodnie posługiwać, przesuwać, zbliżać i oddalać. Istnieje też funkcja wyszukiwarki miejscowości. Miejsca mogące potencjalnie być dotknięte kataklizmem, znajdują się w obszarach kwadratów oznaczonych specjalnymi symbolami.

WIDEO: "Nie mogłem odmówić ze strachu". Ryszard Kalisz będzie bronił Michała Dworczyka
Idź do oryginalnego materiału