Te osoby mogą płacić mniej za wywóz śmieci. Trzeba jednak uważać, by nie podpaść podczas kontroli

9 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Właściciele nieruchomości muszą liczyć się z koniecznością dopełnienia wielu różnych obowiązków. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby zarządzanie naszym gospodarstwem było nieco łatwiejsze. Obejmuje to obniżkę opłat za wywóz śmieci. Wyjaśniamy, jak ją uzyskać i co zrobić, by jej nie stracić.
Opłaty za wywóz śmieci mogą być sporym obciążeniem dla domowego budżetu, ale z pomocą przychodzi tu ulga za kompostownik. Rozwiązanie to warto rozważyć nie tylko ze względu na oszczędności, ale także możliwość pozyskania cennego nawozu, który zasili nasze uprawy. Jednocześnie musimy pamiętać przy tym o okresowych kontrolach urzędników. Choć nieprawidłowości prowadzących do utraty ulgi można dość łatwo uniknąć, to mimo wszystko dobrze o tym przypomnieć.

REKLAMA





Ulga za kompostownik 2024. W ten sposób zaoszczędzisz za wywozie śmieci
Każda gmina w Polsce musi zwolnić dane gospodarstwo domowe z części opłat za wywóz śmieci, jeżeli kompostuje ono bioodpady. Wynika to z ustawy o Utrzymaniu czystości i porządku w gminach, artykuł 6k ustęp 4a. Portal Interia zauważa jednak, iż przepisy nie określają, ile dokładnie dzięki takiej uldze możemy zaoszczędzić. Przykładowo, we Wrocławiu jest to 10 złotych na miesiąc, ale już w Rajczy w województwie śląskim mamy 10 złotych na mieszkańca za miesiąc. W Szczecinie natomiast jest to pięć procent całkowitej opłaty za wywóz śmieci. Różnice te wynikają z faktu, iż odmienne są też stawki, od których ulgę się odlicza. Niemniej sama perspektywa jest dość kusząca.
Osoby zainteresowanie uzyskaniem ulgi powinny wypełnić w urzędzie gminy odpowiedni formularz. Wzory deklaracji ponownie różnią się między gminami, a znajdziemy je najczęściej na oficjalnych stronach internetowych. Sam kompostownik nie musi spełniać wielu wymogów. Może być to choćby dół w ziemi zakryty warstwą gałęzi lub drewniana skrzynia. Ważne jest to, aby znajdował się co najmniej pięć metrów od okien i drzwi (dotyczy to kompostownika o pojemności do 10 metrów sześciennych). Jakie nieprawidłowości mogą zatem przyczynić się do utraty omawianej ulgi?
Przydomowy kompostownik: przepisy a utrata ulgi za kompostownik. To będzie sprawdzane podczas kontroli
Jak wyjaśnia Portal Samorządowy, podczas kontroli zgłoszonych kompostowników zostanie przede wszystkim sprawdzone, czy takie miejsce jest faktycznie wyznaczone na posesji. Ponadto urzędnicy zajrzą do środka, aby potwierdzić, iż składowane są tam bioodpady. "Dekoracyjne kompostowniki" będą postawą do odebrania ulgi. Podobnie potraktowana zostanie sytuacja, w której odmówimy całkiem przeprowadzenia kontroli. "Fakt" przypomina z kolei, iż po utraceniu ulgi będziemy musieli odczekać sześć miesięcy, aby ubiegać się o nią ponownie. Kontrole zwykle są przeprowadzane od września do końca listopada i realizowane są w godzinach pracy urzędów. Co ważne, mieszkańcy są o nich wcześniej informowani.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału