Te osoby nie zapłacą podatku od nieruchomości. Są też ulgi, ale musisz się pospieszyć

1 dzień temu
Zdjęcie: Kto może być zwolniony od podatku od nieruchomości? Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl


Jeśli posiadasz bądź budujesz dom, mieszkanie lub garaż albo masz działkę, najprawdopodobniej niebawem czeka cię uiszczenie stosownej opłaty. Nie każdy jednak jest do tego zobligowany. Kto może być zwolniony od podatku od nieruchomości?
Zgodnie z przepisami podatkowi od nieruchomości podlegają grunty, z wyłączeniem gruntów rolnych i lasów, budynki lub ich części oraz budowle bądź ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast sama wysokość opłaty uzależniona jest od stawek obowiązujących w danej gminie, gdyż ustalają je samorządy. Ponadto wpływ na nią ma przede wszystkim użytkowana powierzchnia. Czy każdy musi płacić? Niekoniecznie. Prawo przewiduje przypadki, w których można być zwolnionym.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak firmy technologiczne obchodzą podatki? Zobacz na modelu kanapki


Czy podatek od nieruchomości płaci każdy właściciel? Nie tylko
Kwestie związane z podatkami od nieruchomości reguluje prawo, a dokładniej ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych, rozdział drugi. Choć jak wspomnieliśmy wyżej, wysokość opłat ustala gmina, jest ona zobowiązana do przestrzegania maksymalnych stawek. Ile wynoszą? Przykładowo jeżeli chodzi o budynki mieszkalne lub ich części mowa o 0,51 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej (dokładne kwoty znajdziesz w art. 5). Natomiast samych opłat powinien dokonać:


właściciel,
samoistny posiadacz, czyli osoba, która nie jest właścicielem, ale używa gruntów jak on,
użytkownik wieczystych gruntów należących do państwa lub samorządu,
właściciel mienia publicznego w związku z zawartą umową lub bez niej.


Zobacz też: Robisz sobie z partnerem wzajemne przelewy? Skarbówka czuwa. Wystarczy jedno potknięcie i masz kłopot


Pieniądze, fot. Konstantin T./ iStock Pieniądze, fot. Konstantin T./ iStock


Co istotne, nie musisz obliczać całej kwoty do zapłacenia samodzielnie, gdyż obowiązek ten ciąży na gminie. Zostaniesz o niej poinformowana listownie, chyba iż ostateczna kwota wyniesie mniej niż 9,80 złotych. W takim wypadku nie otrzymasz decyzji, ani nie będzie ciążył na tobie obowiązek opłaty. To pierwszy przypadek, w którym będziesz z niej zwolniona. Kiedy jeszcze?


Kto może być zwolniony od podatku od nieruchomości? Te osoby nic nie zapłacą
Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie gov.pl, osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie muszą płacić podatku od:


budynków gospodarczych bądź ich części, jeżeli są wykorzystywane do działalności leśnej lub rybackiej, położonych na gruntach gospodarstw rolnych i służą tylko do rolnictwa, czy przeznaczonych na specjalną produkcję rolką, czyli uprawę w szklarniach, pasieki, hodowlę bądź chów zwierząt futerkowych,
gruntów i budynków wpisanych do rejestru zabytków, o ile utrzymujesz je i konserwujesz zgodnie z przepisami,
nieużytków, użytków ekologicznych,
gruntów zadrzewionych i zakrzewionych,
działek przyzagrodowych, o ile należysz do rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spełniasz jeden z dodatkowych warunków (m.in. jesteś w wieku emerytalnym lub jesteś osobą całkowicie niezdolną do pracy w gospodarstwie rolnym).


To jednak nie koniec, gdyż zgodnie z przepisami gminy mogą wprowadzać dodatkowe zwolnienia z opłaty bądź ulgi, dlatego, zanim ją uiścisz, warto to sprawdzić. Zrób to jak najszybciej, gdyż na złożenie wniosku obowiązują terminy, z czego częstym jest koniec roku. Jak informuje portal deccoria.pl, przykładowo w Katowicach lub Wrocławiu możesz skorzystać z ulgi za zazielenienie budynku. Dokładne informacje i warunki znajdziesz na stronie internetowej samorządu. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału