Rok 2024 zapowiada się jako przełomowy w dziedzinie technologii, a jednym z kluczowych obszarów, który przyciąga uwagę inwestorów, jest metaverse. Ten artykuł eksploruje najnowsze tech trendy, które zdefiniują nadchodzący rok, skupiając się szczególnie na metaverse i jego rosnącym potencjale inwestycyjnym. Odkryj, jakie technologie będą napędzać innowacje i jak możesz skorzystać na wczesnym zaangażowaniu w ten ekscytujący rozwój cyfrowego świata.
Generatywna sztuczna inteligencja rozpoczyna być może zupełnie nowy cykl technologiczny. Kiedyś los ludzkości odmieniła rewolucja przemysłowa, a teraz niesamowite zmiany może przynieść rozwój AI. Przedsiębiorstwa będą w stanie oferować zupełnie nowe usługi. Konsumenci zyskają dostęp do znacznie lepszych jakościowo towarów i usług, a do tego ich cena może być niższa. „Tech Trends 2024”- to bardzo interesujący raport największej firmy konsultingowo-audytorskiej świata, który przedstawia prawdopodobne kierunki dalszego rozwoju sztucznej inteligencji i nowoczesnej technologii ogółem.
Liczba użytkowników chata-GPT rośnie szybciej niże jakiejkolwiek aplikacji i technologii wcześniej – poniżej pokazany przykład Tik-Toka
Każda akcja o wartości choćby 800 dolarów!
Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!
Obniż prowizję za wymianę o 50%!
Sztuczna Inteligencja napędza wzrost i rozwój
Dzięki zwiększonej mocy obliczeniowej, lepszym danym szkoleniowym i sprytnemu kodowaniu swoisty GenAI może imitować ludzkie zdolności poznawcze na różne sposoby. Bez względu na to, czy AI posiada inteligencję w kontekście filozoficznym, z pewnością jej rosnące możliwości zmienią całkowicie nasze życie i modele biznesowe większości firm na świecie. Jeżeli spojrzymy na twarde dane, to rewolucja AI jest najbardziej przełomową zmianą technologiczną w historii.
Może jeszcze nie widzimy jej efektów na każdym kroku, ale biznes już teraz inwestuje w ten obszar niesamowite pieniądze. Niedawno firma Meta ogłosiła, iż wyda w tym roku 35 do 40 mld dolarów na inwestycje w AI. BigTech chce inwestować głównie w rozwój infrastruktury do sztucznej inteligencji. To jeszcze więcej niż 30-37 mld dolarów zapowiadane niedawno.
Poniższy wykres pokazuje jak gwałtownie kapitał od funduszy venture capital napływa do inwestycji z obszaru sztucznej inteligencji – dane dla roku 2022 po lewej i 2023 po prawej
Wykraczając poza tradycyjną moc obliczeniową
Ostatnie 50 lat było ukształtowane przez ograniczenia, jakie wyznaczało prawo Moore’a. Mówiło ono, że moc obliczeniowa będzie się podwajać co dwa lata. Wszystko dzięki temu, iż produkowaliśmy tranzystory coraz mniejszej wielkości. Jednak upakowywanie coraz większej liczby elementów elektronicznych na chipach staje się coraz bardziej problematyczne.
Takie układy pobierają np. coraz większą ilość energii. Do tego występują duże problemy z chłodzeniem układów. Eksperci sugerują, iż producenci elektroniki mogą pójść w stronę coraz większego skupienia się na optymalizacji samego kodu źródłowego. choćby kosztem rozwoju samych możliwości sprzętu. Takie rozwiązanie będzie po prostu tańsze. W tym wypadku wyzwaniem może być natomiast znalezienie wystraczającej ilości programistów, którzy będą w stanie pisać lepsze, bardziej efektywne niż w tej chwili linijki kodu.
Wzrost liczby tranzystorów w procesorach w latach 1971–2019 – wizualizacja prawa Moore’a
Prawda w dobie nowego rodzaju mediów
Wraz z rozpowszechnianiem się narzędzi sztucznej inteligencji, oszustom jest dzisiaj łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej dokonywać podmian tożsamości i wprowadzać w błąd swoje ofiary. Już dzisiaj po sieci krążą filmiki, na których jakiś znany człowiek wypowiada jakieś bardzo kontrowersyjne opinie. Jak się później okazuje są to fejki, stworzone przez sztuczną inteligencję. Technologia deepfake stanowi coraz większe dla wizerunku znanych ludzi. W końcu może dotknąć każdego z nas.
Wystarczy, iż AI stworzy nagranie z nami, a potem oszuści będą nas szantażować, abyśmy spełnili ich oczekiwania finansowe. Wtedy łaskawie usuną kompromitujące nas nagranie. Na szczęście niedługo prawdopodobnie pojawią się wyspecjalizowane firmy, które będą oferować usługi zabezpieczenia naszej tożsamości przed podobnymi atakami.
Graficzne przedstawienie postępów w informatyce
Rosnące znaczenie metaverse
Z raportu Deloitte, ale i również z innych profesjonalnych opracowań wynika, iż technologia metaverse może okazać się bardzo dużym przełomem. Firma konsultingowa McKinsey zakłada, iż cała branża metaverse, może do końca dekady wygenerować dla firm przychody w wysokości 5 bilionów dolarów. Z kolei firma Analysis Group podaje kwotę ponad 3 bilionów dolarów do 2032 roku. Na platformach metaverse bardzo gwałtownie rosnąć ma sprzedaż e-commerce.
Z niecałych 23 mld dolarów w zeszłym roku do ponad 200 mld do roku 2030 – prognozuje portal Statista. Z badania firmy konsultingowej McKinsey wynika, iż jedna czwarta dyrektorów dużych firm w USA zakłada, iż w ciągu najbliższych pięciu lat ponad 15 procent przychodów ich przedsiębiorstw może pochodzić z metaświata. Wskaźnik ten dotyczy sprzedaży zarówno dóbr w pełni cyfrowych, jak i wykorzystania platform metaverse jako kanału promocji i sprzedaży dóbr w pełni fizycznych.
Dzięki rozszerzonej rzeczywistości meta, sprzedawcy zdobywać będą bardziej bezpośrednie i obszerne dane, które można wykorzystać do wpływania na decyzje zakupowe. Metaverse zapewnia w ten sposób narzędzia do obserwacji klientów w nowych formatach. Przykładem może być sprzedawca detaliczny, który analizujący gesty awatara kupującego podczas poruszania się po cyfrowym sklepie, zwraca uwagę na to, co przyciąga uwagę wirtualnego klienta oraz to, w jaki sposób porusza się po sklepie.
Dużym problemem branży e-commerce są zwroty towarów przez klientów dochodzące choćby do 30 procent zakupionych artykułów. Doświadczenia klientów w metaverse znacznie zmniejszają ten wskaźnik. Umożliwia to stosowana technologia rozszerzonej rzeczywistości. Klient siedząc w domu, może wirtualnie odwiedzić sklep 3D, przeglądać produkty i dopasowywać ubrania albo dodatki w przymierzalni 3D. W jednej z ankiet przeprowadzonych przez jakiś czas temu przez Deloitte wynika, iż aż 92% dyrektorów dużych firm planuje wdrażać, lub przynajmniej testować rozwiązania metaverse.
Procent respondentów jaka wdraża albo eksperymentuje z rozwiązaniami metaverse – dane z raportu Deloitte z września 2023
Kto ma najwięcej patentów AI
Jeszcze na sam koniec warto oprócz samej technologii wspomnieć o krajach, które przodują w rozwijaniu technologii sztucznej inteligencji. Jest to szczególnie ważne pod kontem inwestycyjnym. o ile chodzi o liczbę patentów przyznawanych firmom pracujących nad technologiami AI, to obecnie zdecydowanie przodują Chiny. Z tych danych wynika, iż Chiny po raz pierwszy wyprzedziły USA w tej kwestii w 2013 roku. Od tego czasu kraj ten odnotowuje ogromny wzrost liczby przyznawanych patentów na sztuczną inteligencję. W 2022 r. Chinom przyznano więcej patentów niż każdemu innemu krajowi razem wziętemu.
Dane sugerują, iż w USA patenty na sztuczną inteligencję skupiają się wśród dużych firm, w tym IBM, Microsoft i Google. W Chinach z kolei rynek jest znacznie bardziej rozproszony. Wiele patentów jest tam przyznawanych organizacjom pozarządowym, uniwersytetom czy mniejszym firmom technologicznym.
Ta infografika przedstawia liczbę patentów związanych z sztuczną inteligencją przyznawanych każdego roku w latach 2010–2022
Do zarobienia,
Karol Badowski