Wolumen inwestycji na polskim rynku nieruchomości w 2024 roku osiągnął wartość 4,8 mld EUR, z czego prawie połowa przypada na ostatni kwartał. EY prognozuje wzrost zainteresowania inwestorów m.in. nieruchomościami o wysokim standardzie. Wskazują także na rosnące znaczenie technologii PropTech.
W 2024 roku wolumen inwestycji na polskim rynku nieruchomości wzrósł o około 130 proc. rok do roku. Pod kątem liczby transakcji odnotowano 46 proc. wzrost. Ożywienie inwestycyjne nastąpiło głównie w ostatnim kwartale, kiedy to zainwestowano 2,3 mld EUR. Po spowolnieniu w drugiej połowie 2023 roku, rynek nieruchomości wykazuje silne oznaki ożywienia – wynika z najnowszej odsłony The Polish Real Estate Guide 2025 firmy EY.
– Wzrost średniej wartości transakcji odzwierciedla poprawę nastrojów inwestorów, szczególnie z państw europejskich, których udział w wolumenie transakcji był na poziomie powyżej 50 proc.. To potwierdza, iż Polska przez cały czas utrzymuje swoją atrakcyjność inwestycyjną, będąc postrzeganą jako rynek dojrzały, stabilny i rozwinięty – podkreśla Anna Kicińska, Partnerka EY, Liderka Grupy Rynku Nieruchomości.
Dominującymi rynkami pod względem wolumenu transakcji były rynki biurowy i handlowy, z kilkoma znaczącymi transakcjami takimi jak m.in. centrum handlowe Silesia City Center czy Magnolia Park.
Elementem, który stanie się niezbędny przy podejmowaniu decyzji dotyczących realizacji inwestycji czy zakupu nieruchomości na rynku, będzie kwestia spełniania wymagań ESG (Environmental, Social and Governance). Działania w kierunku zeroemisyjności staną się najważniejsze zarówno dla deweloperów jak i inwestorów, ale również dla banków finansujących rynek nieruchomości oraz docelowych użytkowników powierzchni – wskazują eksperci EY w raporcie.
Zielone nieruchomości
Standardy ESG (Environmental, Social and Governance) stają się coraz bardziej istotne dla firm, wpływając znacząco na ich procesy decyzyjne z naciskiem na osiąganie korzyści środowiskowych i finansowej rentowności.
– Inwestycje w zrównoważone, efektywne energetycznie nieruchomości stały się nieodłącznym elementem rynku, oferując inwestorom przestrzeń do wzrostu wartości i odporności aktywów. Procesy due diligence koncentrują się w tej chwili także na efektywności energetycznej, dekarbonizacji, zgodności z przepisami oraz czynnikach społecznych i środowiskowych – podkreśla Łukasz Jarzynka, Partner EY Polska, Lider Zespołu Audytu Grupy Rynku Nieruchomości.
Największym wyzwaniem na rynku nieruchomości jest osiągnięcie neutralności węglowej. Niestety, w wielu przypadkach działania w kierunku neutralności węglowej może nie być opłacalne. W dłuższej perspektywie, tam gdzie nie będzie to wykonalne, budynki staną się puste lub zostaną zburzone – wskazuje raport EY.
Zmiany prawno-podatkowe
Raport zwraca również uwagę na planowane zmiany w zakresie planowania przestrzennego na rok 2026, które znacząco wpłyną na rynek budowlany. Samorządy będą zobowiązane do przyjęcia nowych planów ogólnych, mających na celu uczynienie procesów inwestycyjnych bardziej przejrzystymi i efektywnymi. Jest również szansa na wprowadzenie REIT, czyli Real Estate Investment Trust, typu spółki inwestycyjnej specjalizującej się w posiadaniu, zarządzaniu lub finansowaniu dochodowych nieruchomości, oferującej inwestorom możliwość uczestnictwa w portfelu nieruchomości przy jednoczesnym korzystaniu z preferencyjnego opodatkowania.
– Rynek nieruchomości w Polsce przechodzi istotną transformację, kładąc nacisk na ekologię i efektywność energetyczną. Jako EY, pomagamy naszym klientom dostosować się do tych zmian, oferując kompleksowe usługi doradcze – dodaje Anna Palczewska, Senior Manager, Zespół Prawny Grupy Rynku Nieruchomości.
PropTech za miliardy dolarów
Na stabilny rynek nieruchomości wchodzi też szereg nowinek technologicznych, które mogą zmienić oblicze branży. Jedną z nich jest Property Technology (PropTech), umożliwiający wykorzystanie technologii informatycznych na każdym etapie cyklu życia nieruchomości. Globalny rynek PropTech był wyceniany na 30,16 miliarda USD w 2022 roku, z prognozowanym rocznym wskaźnikiem wzrostu na poziomie 16 proc. w latach 2023–2032.
– Technologia PropTech jest przyszłością rynku nieruchomości. Prognozy wskazują, iż rozwiązania PropTech oparte na sztucznej inteligencji zrewolucjonizują rynek komercyjny, czyniąc procesy związane z posiadaniem, wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami bardziej efektywnymi i skutecznymi – mówi Mikołaj Bokowy, kierujący Grupą Podatkową Rynku Nieruchomości.