Czego nie można przechowywać w piwnicy?
Wielu właścicieli mieszkań traktuje piwnicę jako dodatkowe miejsce do składowania rzeczy, których nie używają na co dzień. Warto jednak pamiętać, iż piwnica w budynku wielorodzinnym, nie jest pomieszczeniem całkowicie prywatnym. Stanowi część wspólną nieruchomości i z tego powodu podlega przepisom bezpieczeństwa, w tym także regulacjom przeciwpożarowym.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w piwnicach nie wolno przechowywać materiałów, które mogłyby stanowić zagrożenie wybuchowe lub pożarowe.
Przedmioty, których nie można przechowywać w piwnicy to m.in.:
● materiały pirotechniczne i wybuchowe, np. fajerwerki, petardy, świece dymne, race, zimne ognie,Reklama
● butle z gazem, niezależnie od tego, czy są pełne, puste czy częściowo opróżnione,
● kanistry z paliwem, w tym z benzyną, olejem napędowym itd.,
● rozpuszczalniki, farby i lakiery, które zawierają substancje łatwopalne lub wydzielają opary mogące doprowadzić do pożaru,
● akumulatory samochodowe.
Zakaz ten dotyczy również wszystkich innych materiałów i urządzeń, których sposób przechowywania lub użytkowania mógłby przyczynić się do powstania pożaru, choćby o ile nie zostały one wprost wymienione w przepisach.
Jakie są kary za przechowywanie w piwnicy zakazanych przedmiotów?
Przechowywanie w piwnicach przedmiotów uznawanych za niebezpieczne z punktu widzenia przepisów przeciwpożarowych może skutkować karą finansową w wysokości choćby do 5000 zł. Tego typu naruszenia traktowane są bowiem jako wykroczenia zagrożone mandatem, a w poważniejszych przypadkach choćby skierowaniem sprawy do sądu.
Po tragicznym pożarze na Jeżycach w Poznaniu w zeszłym roku, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiedziało również przeprowadzenie ogólnopolskich, wyrywkowych kontroli piwnic, które miałyby na celu sprawdzić, czy mieszkańcy stosują się do przepisów przeciwpożarowych.
Czego lepiej nie trzymać w piwnicy?
Choć wiele przedmiotów nie jest objętych bezpośrednim zakazem przechowywania w piwnicy, to ze względu na panujące tam warunki: wysoką wilgotność, niską temperaturę i słabą wentylację, ich trzymanie w takim miejscu może zakończyć się zepsuciem lub nieodwracalnym zniszczeniem.
W piwnicy nie zaleca się przechowywania:
● zapasów jedzenia i warzyw - żywność może przyciągnąć gryzonie i owady, poza tym będzie ona chłonąć wilgoć i nieprzyjemne zapachy,
● pamiątek i dokumentów papierowych - zdjęcia, książki, zeszyty czy stare gazety bardzo łatwo pleśnieją i gniją,
● ubrań i tekstyliów - pochłaniają zapach stęchlizny i stają się siedliskiem moli oraz grzybów pleśniowych,
● galanterii skórzanej - naturalna skóra jest idealną pożywką dla grzybów i gryzoni,
● mebli i sprzętu elektronicznego - mogą ulec trwałemu uszkodzeniu.
WB