Tego przed Świętami chyba nikt się nie spodziewał! Zniesiono zakaz dokonywania transakcji na kryptowalutach

8 miesięcy temu

Centralny Bank Nigerii stwierdził, iż obecne trendy na świecie spowodowały, iż istnieje potrzeba uregulowania działalności dostawców usług wirtualnych aktywów (VASP), które obejmują kryptowaluty i aktywa kryptograficzne.

Przypomnijmy, iż w lutym 2021 r. Centralny Bank Nigerii zakazał bankom i instytucjom finansowym w tym kraju zawierania transakcji lub ułatwiania transakcji na aktywach kryptograficznych, powołując się na ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Nowe przepisy zmienią rynek?

Następnie w maju ubiegłego roku nigeryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd opublikowała przepisy dotyczące aktywów cyfrowych, które sygnalizowały, iż najbardziej zaludniony kraj Afryki próbuje znaleźć kompromis między całkowitym zakazem aktywów kryptograficznych a ich nieuregulowanym wykorzystaniem.

Teraz zaś bank centralny wydał okólnik. Znajdujące się w nim wytyczne określają, w jaki sposób banki i instytucje finansowe powinny otwierać rachunki, zapewniać wyznaczone rachunki rozliczeniowe i usługi rozliczeniowe oraz działać jako kanały napływu walut i handlu dla firm dokonujących transakcji na aktywach kryptograficznych. Wiadomo również, iż VASP będą musiały uzyskać licencję od nigeryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, aby zaangażować się w działalność kryptowalutową.

„Od momentu wejścia w życie niniejszych przepisów, instytucja finansowa nie będzie otwierać ani zezwalać na prowadzenie jakiegokolwiek rachunku przez jakąkolwiek osobę lub podmiot w celu prowadzenia działalności związanej z aktywami wirtualnymi/cyfrowymi, chyba iż rachunek ten zostanie wyznaczony do tego celu i otwarty zgodnie z wymogami niniejszych wytycznych” – napisano w komunikacie.

Kryptowaluty w Nigerii – skąd tak duża popularność?

Z opublikowanych we wrześniu br. danych firmy Chainalysis, która prowadzi badania nad blockchainem, wynika, iż wolumen transakcji kryptowalutowych w Nigerii w okresie od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. wzrósł o 9 proc. rok do roku do 56,7 mld dolarów. Dla porównania, w Ugandzie wykorzystanie kryptowalut jest mniejsze, ale gwałtownie rośnie, wzrastając o 245 peoc. do 1,6 mld USD w tym samym okresie, podczas gdy ich wykorzystanie w Kenii spadło o ponad połowę do 8,4 mld USD.

Dodajmy, iż w Nigerii zainteresowanie tokenami kryptograficznymi, których wartość pieniężna jest powiązana ze stabilnym aktywem w celu ochrony przed dziką zmiennością wzrosło, gdy wartość nairy spadła, szczególnie podczas najbardziej ekstremalnych spadków w czerwcu i lipcu 2023 r. Waluta osłabiła się do rekordowo niskiego poziomu po tym, jak prezydent Bola Tinubu rozpoczął jedne z najodważniejszych reform, jakie Nigeria widziała od lat, w tym zniesienie popularnej, ale kosztownej dopłaty do benzyny i usunięcie niektórych ograniczeń kursowych.

Idź do oryginalnego materiału