Telegramowy Toncoin (TON) to „scentralizowany pump i dump”? Założyciel komentuje

1 miesiąc temu

Pavel Durov, założyciel Telegrama i powiązanej z nim kryptowaluty Toncoin (TON), niedawno odniósł się do obaw dotyczących potencjalnej centralizacji TON ze względu na prywatną sprzedaż reklam. Obawy te koncentrowały się wokół możliwości, iż Telegram mógłby posiadać nieproporcjonalnie duży udział w Toncoinie, co podważyłoby zdecentralizowany charakter kryptowaluty i umożliwiłoby kontrolowanie ceny.

Projekt miał być zdecentralizowany. Będzie wymagało to poprawek

W odpowiedzi na te obawy Durov przedstawił plan ograniczenia udziału Telegrama w TON do około 10% całkowitej podaży. Plan zakłada sprzedaż przyszłej nadwyżki aktywów TON Telegrama inwestorom długoterminowym w ramach umowy lock-in i vesting, która wynosi od 1 do 4 lat, z dyskontem w stosunku do ceny rynkowej. Strategia ta ma na celu zmniejszenie swobodnego przepływu altcoinów TON na rynku, stabilizując w ten sposób ekosystem i zmniejszając zmienność.

Angażując długoterminowych inwestorów i zapewniając, iż udział Telegrama w kryptowalucie pozostaje ograniczony, Durov próbuje dążyć do wspierania decentralizacji w ekosystemie TON. To dobre wiadomości- historia tego projektu pokazuje, iż wszelkie zagrożenia dla jego etosu mogłyby doprowadzić do ewentualnego upadku poprzez pozbawienie go kręgosłupa. Sam Durov wielokrotnie wypowiadał się na ten temat w bardzo jednoznaczny sposób:

The blockchain industry was built on the promise of decentralization, but ended up being concentrated in the hands of a few who began to abuse their power.

— Pavel Durov (@durov) November 30, 2022

Czym jest TONcoin

Toncoin (TON) to kryptowaluta wywodząca się z projektu TON (Telegram Open Network), początkowo opracowanego przez zespół stojący za popularną aplikacją do przesyłania wiadomości Telegram. Projekt TON miał na celu stworzenie zdecentralizowanej platformy blockchain, która umożliwiałaby szybkie transakcje, obsługiwała zdecentralizowane aplikacje (dApps) i oferowała skalowalne rozwiązania dla szerokiego zakresu przypadków użycia, w tym bezpiecznych i szybkich płatności, zdecentralizowanego przechowywania danych i anonimowości.

Pierwotny projekt TON stanął jednak w obliczu wyzwań regulacyjnych, w szczególności ze strony amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która wstrzymała projekt w 2020 r. na tej podstawie, iż jego ICO (Initial Coin Offering) zostało przeprowadzone bez niezbędnej rejestracji SEC i stanowiło niezarejestrowaną sprzedaż papierów wartościowych.

Pomimo niepowodzenia, technologia i koncepcja stojąca za TON zostały przejęte przez społeczność open-source, co doprowadziło do kontynuacji projektu pod nową nazwą i niezależnie od Telegrama. Ta iteracja TON, często określana jako The Open Network (nadal w uproszczeniu TON), jest napędzana przez społeczność i ma na celu spełnienie pierwotnej wizji projektu bez bezpośredniego zaangażowania założycieli Telegrama, Pavla i Nikolaia Durovów.

Toncoin służy jako natywna kryptowaluta The Open Network i jest wykorzystywany do ułatwiania transakcji, płacenia za usługi w sieci oraz nagradzania uczestników za utrzymywanie i zabezpieczanie łańcucha bloków. Technologia blockchain TON została zaprojektowana tak, aby była wysoce skalowalna, obsługując szereg funkcji, takich jak inteligentne kontrakty, zdecentralizowany hosting aplikacji i przyjazne dla użytkownika portfele kryptowalut, dzięki czemu jest wszechstronną platformą dla różnych zdecentralizowanych aplikacji i usług finansowych (DeFi).

Idź do oryginalnego materiału