Ten kraj idzie na rekord, jeżeli chodzi o kryptowaluty. Powód? Przede wszystkim inflacja

2 miesięcy temu

Zapotrzebowanie na kryptowaluty w Nigerii wciąż rośnie. Powodem takiego stanu rzeczy jest słabnąca waluta i gwałtownie rosnąca inflacja w największej gospodarce Afryki.

Jak wynika z najnowszego raportu nowojorskiej firmy badawczej Chainalysis, wolumen transakcji kryptowalutowych w Nigerii wzrósł o 9 proc. rok do roku do 56,7 mld dolarów w okresie od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r.

Kryptowaluty coraz bardziej popularne

Dla porównania – w Ugandzie wykorzystanie kryptowalut co prawda jest mniejsze, ale gwałtownie rośnie (w tym samum okresie odnotowano tam wzrost o 245 proc. do 1,6 mld dolarów). Z kolei wykorzystanie kryptowalut w Kenii spadło o ponad połowę, do poziomu 8,4 mld dolarów.

W Nigerii zainteresowanie bitcoinami i stablecoinami wzrosło, gdy wartość naira spadła, szczególnie podczas najbardziej ekstremalnych spadków w czerwcu i lipcu 2023 r. Waluta osłabiła się do rekordowo niskiego poziomu po tym, jak prezydent Bola Tinubu rozpoczął wdrażanie jednej z najważniejszych reform, jakie Nigeria widziała od lat. Chodzi o zniesienie popularnej, ale niezwykle kosztownej dla nigeryjskiego rządu dopłaty do benzyny i usunięcie niektórych ograniczeń kursowych.

– Ludzie nieustannie szukają możliwości zabezpieczenia się przed dewaluacją naira i utrzymującym się spadkiem gospodarczym od czasu COVID – przyznaje cytowany w raporcie Chainalysis Moyo Sodipo, współzałożyciel nigeryjskiej giełdy kryptowalut Busha.

Zakaz czy przyzwolenie?

Przypomnijmy, iż Nigeria zakazała swoim bankom i instytucjom finansowym handlu lub ułatwiania transakcji w kryptowalutach w 2021 roku. Rok później krajowy organ nadzoru finansowego opublikował zestaw przepisów dotyczących aktywów cyfrowych, sygnalizując, iż najbardziej zaludniony kraj Afryki próbuje znaleźć kompromis między całkowitym zakazem aktywów kryptograficznych a ich nieuregulowanym wykorzystaniem.

Dodajmy jeszcze, iż gospodarka Nigerii jest największą w Afryce, 31. największą na świecie pod względem nominalnego PKB i 30. największą pod względem PPP. PKB na mieszkańca wynosi 9148 dolarów (dane z 2022 r.), czyli mniej niż w RPA, Egipcie czy Maroku, ale nieco więcej niż w Ghanie czy Wybrzeżu Kości Słoniowej. Obok ropy naftowej, drugim co do wielkości źródłem dochodów walutowych Nigerii są przekazy pieniężne wysyłane do kraju przez Nigeryjczyków zamieszkałych za granicą.

Idź do oryginalnego materiału