Władze Turcji poinformowały o nowej opłacie za import niektórych rodzajów złota. Decyzja ta stanowi najnowszy z szeregu środków, które rząd podjął w celu zaradzenia negatywnemu wpływowi wzrostu importu złota na handel zagraniczny i bilans płatniczy.
Celem tureckiego rządu jest nałożenie kontyngentu na import nieprzetworzonego złota w celu zmniejszenia deficytu na rachunku obrotów bieżących, zwiększenia rezerwy walutowej oraz zachęcenia do krajowej produkcji i eksportu.
Prace nad przepisami trwają
Jak poinformowano w komunikacie, import żółtego metalu szlachetnego pochodzącego z państw nieposiadających umowy o wolnym handlu i niebędących w Unii Europejskiej zostanie w Turcji obciążony dodatkową opłatą. Obejmie ona produkty i część złotej biżuterii, a także oraz niektóre produkty z metali nieszlachetnych powlekane metalami szlachetnymi.
Warto przypomnieć, iż deficyt na rachunku obrotów bieżących Turcji wzrósł głównie z powodu wysokiego importu złota i energii i wyniósł 37,7 mld dolarów w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku, co oznacza wzrost o około 44 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Wiadomo już, iż prace legislacyjne nad kontyngentami żółtego kruszcu zostaną niedługo zakończone przez tureckie Ministerstwo Skarbu i Finansów oraz Ministerstwo Handlu, a kwoty będą miały zastosowanie do importu nieprzetworzonego złota prowadzonego przez brokerów metali szlachetnych, którzy są członkami giełdy papierów wartościowych Borsa Istanbul.
Z danych Ministerstwa Handlu wynika, iż import nieprzetworzonego złota w pierwszych siedmiu miesiącach roku wzrósł o 180 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, do 19,4 mld dolarów.
Limit na import złota
Po trzęsieniach ziemi, do których doszło w Turcji w lutym br., na import żółtego kruszcu nałożono znaczne ograniczenia. Niemniej jednak krajowy popyt na złoto stał się silniejszy, a ujemne zwroty z tureckiej liry były głównym czynnikiem go zwiększającym.
Turecki rząd ustalił, iż miesięczne kwoty zostaną ustalone z uwzględnieniem liczby nieprzetworzonych importów złota przeprowadzonych przez brokerów w poprzednich latach. Import dokonany w celu późniejszego eksportu zostanie wyłączony z zastosowania kontyngentu, aby zachęcić do produkcji i eksportu złota.