Emitent najpopularniejszego stablecoina USDT, firma Tether, osiągnęła w pierwszym półroczu 2024 r. rekordowe zyski w wysokości 5,2 mld dolarów.
Na chwilę obecną przedsiębiorstwo posiada imponujące portfolio obligacji skarbowych USA, warte blisko 98 mld USD, co plasuje je pod względem posiadanych aktywów w gronie 17 największych inwestorów na świecie, wyprzedzając wiele państw.
Tether i jego plany rozwoju
Stabilność Tether jest podparta solidnymi fundamentami. Kapitalizacja rynkowa USDT przekracza 114 mld USD, a całkowite rezerwy firmy są nieco wyższe. Dodatkowo, Tether inwestuje część swoich zysków w obiecujące technologie, takie jak sztuczna inteligencja, biotechnologia i zrównoważona energia, co świadczy o długoterminowej strategii rozwoju.
Tymczasem, jak poinformował dyrektor generalny firmy Paolo Ardoino, do połowy 2025 r. Tether ma podwoić liczbę pracowników o około dwustu. Nowe zasoby ludzkie przedsiębiorstwa wzmocnią zespoły ds. rozwoju, inwestycji i zgodności emitenta stablecoinów.
Obecnie firma zatrudnia nieco ponad stu pracowników w ponad 50 krajach. Dzieje się tak pomimo emisji największego stablecoina, USDT, którego kapitalizacja rynkowa wynosi 115,4 miliarda dolarów. Jednak w obliczu znacznego wzrostu, za pomocą którego Tether wygenerował rekordowy zysk w wysokości 5,2 miliarda dolarów w pierwszej połowie 2024 roku, Ardoino powiedział, iż firma dostrzegła potrzebę strategicznej ekspansji. – Zapewni nam to niezbędne zasoby, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom naszej rosnącej bazy użytkowników i przedsięwzięć – powiedział Ardoino.
Dziś, korzystając ze środowiska inflacyjnego po pandemii COVID i późniejszych podwyżkach stóp procentowych, firma reinwestuje swoje zyski w kilka projektów, w tym zdecentralizowaną sztuczną inteligencję, wydobywanie Bitcoinów i platformę komunikacyjną peer-to-peer o nazwie Keet. Przedsiębiorstwo odnotowuje rosnące zyski każdego roku od co najmniej 2022 roku.
W zeszłym miesiącu Ardoino stwierdził, iż rosnąca konkurencja na rynku stablecoinów była nie tylko pozytywna, ale także produktem sukcesu USDT, dzięki czemu cała branża stablecoinów stała się znacznie solidniejsza. – Oczywiście widzą, ile pieniędzy zarabiamy. To normalne, iż każdy będzie próbował zdobyć ich część – powiedział wówczas szef Tether.
Największym konkurentem dla Tether jest USDC firmy Circle, którego kapitalizacja rynkowa wynosi w tej chwili około 34,4 miliarda dolarów.
Wszystko OK? Nie do końca…
Ale – żeby nie było tak pięknie – z dziennikarskiego obowiązku musimy przypomnieć, iż Tether, mimo odniesionego sukcesu, całkiem niedawno musiał stawić czoła zarzutom dotyczącym wykorzystywania swojego produktu USDT do nielegalnych działań na rynku wtórnym. Aby rozwiązać ten problem, Tether nawiązał współpracę z platformami zajmującymi się bezpieczeństwem danych na blockchainie, takimi jak Chainalysis. W lipcu br. Tether zamroził adres w sieci Tron, na którym znajdowało się nieco poniżej 30 milionów USDT, twierdząc, iż był on powiązany z Huione Guarantee, internetowym rynkiem wykorzystywanym przez oszustów w Azji Południowo-Wschodniej.