Tether skłania się ku nowemu biznesowi. Emitent USDT chce zostać pożyczkodawcą

cryps.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Tether


Tether zamierza zdywersyfikować swoją działalność. Myśli o wejściu na rynek pożyczek dla firm i traderów, którzy handlują towarami.


  • Tether chce wejść na rynek pożyczek.
  • Emitent stablecoina myśli o dywersyfikacji swojej działalności.
  • Obecnie USDT jest trzecim największym projektem na rynku kryptowalut – po bitcoinie i etherze.

Tether chce pożyczać pieniądze

Tether Holdings, czyli emitent stablecoina USDT, chce wyjść poza i tak niewąską branżę kryptowalut myśląc o wkroczeniu na poletko tradycyjnych finansów (TradFi).

Możliwe, iż za jakiś czas zacznie udzielać pożyczek handlowcom i firmom na rynku towarów, jak podało Bloomberg News, powołując się na słowa samego CEO spółki, Paolo Ardoino.

Tether is exploring lending to commodities trading companies as it looks at ways to deploy its billions of dollars in profits, a move that could shake up an industry typically reliant on traditional banks for credit https://t.co/LBmVWsoJlj

— Bloomberg Crypto (@crypto) October 14, 2024

O co dokładnie miałoby jednak chodzić? Tether analizuje to, czy opłacałoby się mu pożyczanie dolarów amerykańskich firmom i mniejszym traderom na rynku towarów – ropy, metali i produktów rolnych.

Sam wspomniany Ardoino potwierdził już te informacje w czasie wywiadu dla Bloomberga. Nie podał jednak żadnych szczegółów, czyli skali potencjalnego działania – kwoty, jaką Tether zamierza wprowadzić na rynek pożyczek.

O jakim kapitale jednak mowa, by w ogóle liczyć się na tym rynku? Np. Trafigura Group wspomaga 150 firm i wspiera je linią pożyczkową na łącznym poziomie aż 77 miliardów USD.

Niszą jest jednak rynek mniejszych traderów, którym często trudno jest pozyskać finansowanie. Możliwe, iż to im chce pomóc Tether i nieźle przy tym zarobić.

Zyski Tethera

Tether może pochwalić się zyskiem na poziomie aż 5,2 miliarda USD – i to tylko w pierwszej połowie 2024 roku.

Firma zarobiła na inwestycji w amerykańskie obligacje skarbowe – na tym rynku posiada 97,6 miliarda USD, czyli więcej niż niektóre kraje: Niemcy, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Australia.

W tle rośnie potęga USDT- kapitalizacja rynkowa stablecoina zbliża się do 120 miliardów USD. Projekt pozostaje trzecim największym na rynku kryptowalut.

W kwietniu Tether utworzył choćby nowe cztery działy biznesowe, które są skupione na danych, finansach, energii i edukacji. Spółka dokonała też pierwszej inwestycji w neuronaukę, nabywając udziały w firmie Blackrock Neurotech zajmującej się interfejsem mózg-komputer.

Idź do oryginalnego materiału