Tether uruchomi w Europie 2 nowe stablecoiny, aby dostosować się do przepisów MiCa

cryps.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: tether


Tether znów inwestuje – tym razem w holenderską firmę, która ma pomóc wprowadzić na rynek stablecoiny zgodne ze standardem MiCA. To odpowiedź spółki na działania regulacyjne władz Unii Europejskiej (UE).


  • Tether przygotowuje się do wejścia w życie regulacji MiCA. W tym celu firma kupi spółkę Quantoz.
  • Firma będzie musiała teraz rywalizować z innymi emitentami stablecoinów, które już wcześniej potwierdziły, iż będą działały w UE.

Tether kupi nową spółkę, by pozostać na rynku UE

Tether ogłosił właśnie swoje nowe plany zainwestowania nieujawnionej jeszcze kwoty w Quantoz, holenderską firmę z rynku fintech. Cel? Chodzi o wprowadzenie na rynek nowych stablecoinów — EURQ i USDQ, które pozwolą spełnić Tetherowi wymogi MiCA. Innymi słowy, Tether nie odpuszcza rynku UE.

Quantoz to firma, która działa na podstawie licencji holenderskiego banku centralnego. Planuje wyemitować wspomniane stablecoiny przy użyciu nowej platformy tokenizacji – Hadron. Oba będą działały tak, by być zgodne z pakietem unijnych regulacji, czyli właśnie MiCA. Tym samym Tether pozostanie na rynku UE. Nie ziści się więc czarny scenariusz, w którym największy stablecoin miałby wypaść poza niemal całą Europę.

Co wiemy o nowych stablecoinach? EURQ i USDQ będą wspierane przez rezerwy walut fiat i zostaną zgodnie z europejskim prawem sklasyfikowane jako tokeny pieniądza elektronicznego. Wiadomo, iż trafią do obrotu niemal na dniach – pojawią się na giełdach kryptowalut Kraken i Bitfinex już 21 listopada.

Wspomniany Hadron to system, który umożliwi emisję tokenów, które będą zgodne z MiCA. Możliwe, iż z jego rozwiązań skorzystają i inni emitenci, którzy chcą pozostać na rynku UE.

Pokonać przeszkody!

Sytuacja jest o tyle ciekawa, iż pokazuje, iż Tether samodzielnie chyba nie mógł (lub było to po prostu nieopłacalne) poradzić sobie z wymogami UE. Stąd inwestycja w Quantoz.

Przed firmą interesujący okres rywalizacji o europejskiego klienta, bowiem już wcześniej było jasne, iż na rynku pozostaną stablecoiny Circle czy banku Sociéte Générale. Te dwa stoją za ponad 60% sektora stablecoinów zabezpieczonych euro.

Idź do oryginalnego materiału