Największy emitent stablecoinów, Tether, podjął działania w celu dostosowania swoich usług do stosowanej przez Stany Zjednoczone polityki sankcji i poinformował o wdrożeniu przez siebie „dobrowolnej polityki zamrażania portfeli”.
W ostatnim czasie platforma zamroziła 41 portfeli powiązanych z osobami i podmiotami wymienionymi na liście specjalnie wyznaczonych obywateli (SDN) Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC). Z nieoficjalnych danych wynika, iż jeden z zamrożonych portfeli jest powiązany z atakiem Ronin Bridge o wartości 625 milionów dolarów.
Tether rozszerza wsparcie dla zasad sankcji
Obecnie polityka zamrażania portfeli jest ograniczona do portfeli na platformie Tether. Teraz rozszerza on swój zasięg na rynki wtórne, wspierając globalne organy regulacyjne i organy ścigania. – Ta strategiczna decyzja jest zgodna z naszym niezachwianym zaangażowaniem w utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa dla naszego globalnego ekosystemu i rozszerzenie naszej bliskiej współpracy z globalnymi organami ścigania i organami regulacyjnymi – powiedział Paolo Ardoino, dyrektor generalny Tether. – Poprzez dobrowolne zamrożenie adresów portfeli nowo dodanych do listy SDN i zamrożenie wcześniej dodanych adresów, będziemy w stanie jeszcze bardziej wzmocnić pozytywne wykorzystanie technologii stablecoin i promować bezpieczniejszy ekosystem stablecoin dla wszystkich użytkowników – dodał.
Co ciekawe, najnowsze zasady Tethera kontrastują z jego wcześniejszymi działaniami w sprawie kryptowalut objętych sankcjami. W ubiegłym roku firma sprzeciwiła się nakazom agencji bezpieczeństwa, stwierdzając, iż nie chce sankcjonować adresów pieniężnych Tornado.
Zwrot o 180 stopni
Chociaż Tether nie ujawnił, co spowodowało zmianę polityki firmy, decyzja ta może mieć związek z ostatnimi działaniami prowadzonymi przeciwko Binance. Wcześniej amerykańskie agencje skupiły się na innych platformach kryptowalutowych, takich jak Kraken i Poloniex, oskarżając je o naruszenie sankcji i nałożyły na nie kary pieniężne.
Przypomnijmy, iż w październiku br. platforma zamroziła w Izraelu i na Ukrainie 32 adresy zidentyfikowane jako zaangażowane w nielegalną działalność. Z informacji, które przekazało przedsiębiorstwo, wynika, iż pomogło ono ponad 30 organów ścigania z różnych państw w zamrożeniu 835 milionów dolarów w – mowa tu o środkach finansowych, ktore miały pochodzić z przestępstw.