21 maja 2024 roku odbyło się podsumowanie dokonań rocznych spółki Thorium Space. Podczas wydarzenia przedstawiono również plany na przyszłość. Kluczowa będzie realizacja umowy na dużego satelitę geostacjonarnego.
Thorium Space to spółka, która tworzy zaawansowane systemy komunikacji satelitarnej. Produkuje również nowatorskie rozwiązania technologiczne zakresie tworzenia pojazdów kosmicznych oraz inteligentnych anten macierzowych. Jej rozwiązania są stosowane w branży kosmicznej i w sektorze obronności. Firma kieruje je do kontrahentów przemysłowych, którzy korzystają w pracy z komunikacji satelitarnej.
Podczas odbywającego się w Muzeum Wojska Polskiego podsumowania rocznych dokonań spółki, jej prezes Paweł Rymaszewski przedstawił również plany na najbliższą przyszłość.
Warto przeczytać: Latający samochód coraz bardziej realny? Chiński producent podał datę premiery
Zmiany Thorium Space
W ostatnim czasie Thorium Space rozpoczęło budowę pierwszego payloadu geostacjonarnego. Wcześniej ukończono budowę w tej chwili funkcjonujących terminali. Działania rozwojowe niejako wymusiły zmiany w strukturze, a także modelach biznesowym i technicznym spółki. Przeprowadzono rozbudowę laboratorium w Warszawie oraz stworzono nowe działy sprzedaży i jakości. Spółka wprowadziła również metodologię procedur i standardów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki temu może w łatwiejszy sposób podjąć współpracę z największymi firmami sektora kosmicznego.
Priorytetowa współpraca
Obecnie Thorium Space chce oferować nie tylko same urządzenia terminali. Jej strategia zakłada tworzenie oferty kompleksowej. W jej skład wchodzą terminale wraz z łącznością (pasmem).
„Przeszliśmy z etapu R&D na etap oferowania produktów rynkowych, co znacznie zmieniło naszą strukturę i plany na przyszłość. To sprawiło, iż staliśmy się globalnym graczem, drugim w Europie producentem takiej technologii po Francji” – tłumaczy Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.
Takie działania przyniosły już pierwsze efekty. Spółka w tej chwili finalizuje negocjacje z europejskim komercyjnym operatorem. Ich przedmiotem jest stworzenie całego satelity geostacjonarnego w paśmie Ku/Ka. Firma podtrzymuje swoje plany giełdowe, jednak w tej chwili priorytetem jest finalizacja wyżej wymienionej współpracy.
„Dalej idziemy rytmem, jaki zapowiadaliśmy, ale z pewnym przesunięciem, gdyż kończymy negocjacje z klientem komercyjnym na całego, dużego satelitę, na którym cały payload będzie od nas. Nasze satelity posiadają funkcje anty-jammingowe, lokalizację interferencji oraz możliwość dowolnego kierowania sygnału i mieszania serwisów, co czyni je wyjątkowo funkcjonalnymi i atrakcyjnymi dla operatorów. Jesteśmy już bardzo blisko celu” – podsumowuje Rymaszewski.