To będzie interesujący ostatni tydzień listopada na rynkach finansowych

4 tygodni temu

Ostatni tydzień listopada będzie na rynkach finansowych należał do tych z kategorii „ciekawych”. Z jednej strony jest sporo ważnych publikacji makroekonomicznych, jak raporty inflacyjne po obu stronach Atlantyku, „minutki” FOMC, czy decyzja Banku Rezerw Nowej Zelandii ws. stóp procentowych. Z drugiej strony w czwartek 28 listopada w USA przypada Święto Dziękczynienia, a dzień później startuje sezon przedświątecznych zakupów z Black Friday i Cyber Monday. A w tle tego wszystkiego wciąż jeszcze pozostaje „Trump Trade” i sytuacja wokół Ukrainy.

Black Friday, Cyber Monday i Święto Dzięczynienia

Czwartkowe Święto Dziękczynienia to będzie główne wydarzenie dla rynku w USA. Zwłaszcza dla Wall Street, gdzie oprócz tego, iż w czwartek nie ma handlu, a w piątek jest skrócona sesja, to jeszcze tuż po Święcie Dziękczynienia startuje sezon przedświątecznych zakupów. W piątek mamy Black Friday, a zaraz po weekendzie Cyber Monday. Stąd na celowniku będą amerykańskie spółki detaliczne.

Wykres dzienny US500 (CFD na S&P500). Źródło: Tickmill

Zanim jednak Amerykanie zaczną świętowanie wcześniej poznają kilka ważnych odczytów makroekonomicznych. We wtorek zostanie opublikowany m.in. indeks zaufania amerykańskich konsumentów przygotowywany przez Conference Board, w środę natomiast inflacyjne indeksy PCE (ulubiona miara inflacji przez Fed), zrewidowane dane o PKB USA za III kwartał br., dane o zamówieniach na dobra trwałe, a na sam koniec „minutki” z ostatniego posiedzenia FOMC.

Równie gorący to będzie tydzień na europejskich rynkach finansowych. Przede wszystkim z uwagi na publikowaną tradycyjnie pod koniec miesiąca serię danych inflacyjnych, które będą stanowiły istotny punkt odniesienia dla oczekiwań odnośnie tego, jaką decyzję na grudniowym posiedzeniu podejmie Europejski Bank Centralny. W czwartek zostaną opublikowane wstępne odczyty listopadowej inflacji w Niemczech i Hiszpanii, a w piątek we Francji, Włoszech i całej strefie euro.

Wykres dzienny EUR/USD. Źródło: Tickmill

Innym ważnym wydarzeniem ostatniego tygodnia listopada będzie decyzja Banku Rezerw Nowej Zelandii ws. stóp procentowych. Zgodnie z rynkowymi przewidywaniami bank obetnie je o 50 punktów bazowych, sprowadzając tym samym główną stopę do poziomu 4,25 proc.

To będzie też interesujący tydzień z punktu widzenia polskich aktywów z uwagi na dużą liczbę publikowanych danych makroekonomicznych z Polski. Inwestorzy m.in. dowiedzą się jak w październiku kształtowała się sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, płaca i zatrudnienie w firmach, inflacja PPI, stopa bezrobocia oraz poznają szczegółowe dane nt. dynamiki PKB Polski za III kwartał 2024 roku.

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill

Opisane wyżej wydarzenie to nie jedyne czynniki, które będą kształtować nastroje na rynkach w tym ostatnim tygodniu listopada. Cały czas w grze pozostaje bowiem kwestia wojny w Ukrainie. Nie można też zapominać o „Trump Trade”.

Idź do oryginalnego materiału