To już definitywny koniec. Ostatni kultowy kiosk przegrywa walkę z prasą cyfrową

3 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


We wtorek 17 grudnia zamyka się ostatnio kiosk Ruchu, kończąc tym samym ponad stuletnią tradycję tych budek, które znane były w całym kraju. W ciągu pięciu lat ich liczba spadła z 1300 do 66 kiosków, a w połowie grudnia swoją historię kończy ostatni z nich.


17 grudnia zamyka się ostatni w Polsce kiosku Ruchu.Z 1300 kiosków w szczytowym momencie po ponad 100 latach w 2024 roku funkcjonowało już tylko 66 z nich. Do grudnia otwartych pozostało tylko 10 punktów sprzedaży.Kioski Ruchu będą jednak przez cały czas działać w prywatnych rękach. Na rezygnację z pomocy franczyzobiorcy zdecydowało się 40 ajentów.
Nieuniknione zmiany na rynku powodujące spadek popytu na tradycyjne gazety to jedna z głównych przyczyn upadku kultowych kiosków Ruchu. Kiedyś stały w każdym większym mieście, dziś to już przeżytek, bo świat przerzucił się na prasę cyfrową. Reklama



Kioski Ruchu działały ponad 100 lat


Pierwszy kiosk Ruchu założony został w 1919 roku przez Jana Stanisława Gebethnera i Jakuba Mortkowicza na kilka miesięcy po powołaniu Polskiego Towarzystwa Księgarni Kolejowych. Stanął on na Dworcu Głównym w Warszawie i w czasach PRL stał się nieodłączonym elementem miejskiego krajobrazu. Już pół roku później w całej Polsce działało ponad 60 tego typu kiosków przy dworcach.



W 1935 roku Ruch był jedyną ogólnopolską siecią sprzedaży prasy. Były to wówczas kioski, sklepy i stoiska w liczbie 700 placówek w całym kraju. W latach 2006-2011 spółka była także notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Orlen nie pomógł spółce


Kioski Ruchu w 2010 roku zostały sprywatyzowane, a dziesięć lat później próbę poprawy rentowności kiosków podjął także Orlen. Koncern próbował zamienić kioski w "Orlen w Ruchu", a także udostępnił w nich możliwość odbierania paczek.
"Jesteśmy poważnym inwestorem, otwieramy kolejny rozdział w historii spółki Ruch" - mówił w 2020 roku prezes Orlenu Daniel Obajtek.
To jednak także się nie sprawdziło. Spółka w 2023 roku zanotowała stratę na poziomie 70 mln zł. W efekcie w kwietniu 2024 roku Ruch zrezygnował z dostarczania prasy do punktów sprzedaży. Zapadła także decyzja o likwidacji kiosków do końca 2024 roku.

Kioski Ruchu pozostaną na rynku


Orlen informował już, iż 40 ajentów zdecydowało się na zakup kiosków Ruchu od koncernu. Ci przedsiębiorcy mają po Nowym Roku dalej prowadzić te placówki na własną rękę. Nie wiadomo zatem, jakie to będą działalności. Eksperci wskazują, iż wątpliwe jest, aby działały przez cały czas w znanym nam kształcie.
"Żaden udziałowiec nie zaakceptuje sytuacji, w której do biznesu trzeba na dłuższą metę dopłacać. Moim zdaniem nie było też pomysłu, by uzdrowić finanse Ruchu. Nie ukrywajmy, format tego biznesu mocno się zdewaluował", podkreślał w rozmowie z WP Finanse Tomasz Przewoźnik z Uniwersytetu WSB Merito Chorzów.
Obecnie paczki można odbierać już niemal wszędzie, a funkcję szybkich zakupów przejęły Żabki, gdzie często bez obsługi można sięgnąć po ulubione przekąski. To także eksperci uważają za istotny argument działający na niekorzyść kiosków Ruchu.
Jeszcze w 2019 roku w Polsce istniało 1300 kiosków Ruchu. Ich liczba w listopadzie br. spadła do 66, a do grudnia przetrwało już tylko 10 punktów sprzedaży kultowej marki. Ostatni kiosk Ruchu zamyka się we wtorek 17 grudnia.
Idź do oryginalnego materiału