Szkodliwe substancje często były powszechnie stosowane w przeszłości ze względu na brak wiedzy o ich wpływie na zdrowie. Przykładem tego jest azbest. Niestety, choć w tej chwili wiemy już, iż może on być bardzo niebezpieczny, to wciąż można znaleźć w Polsce jego duże ilości. Z tego względu wprowadzono obowiązek przekazywania informacji o wyrobach zawierających azbest. Z czym dokładnie się to wiąże?
REKLAMA
Zobacz wideo Tomasz Narkun: Dotyka nas spadek liczby zezwoleń na budowę i migracja do dużych miast
Informacja o wyrobach zawierających azbest niedługo musi trafić do odpowiedniego urzędu. Kary za brak deklaracji są wysokie
Produkcja, import i stosowanie wyrobów zawierających azbest są w Polsce zakazane od września 1998 roku. Mimo to, według informacji udostępnionych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we Wrześni, w naszym kraju wciąż jest około 14,5 tysięcy ton wyrobów z tą substancję, głównie w budownictwie. Azbest wykorzystywano do produkcji m.in. pokryć dachów (eternit i papa dachowa), płyt elewacyjnych, płyt balkonowych, rur do instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, a także drobnych urządzeń w gospodarstwach domowych. jeżeli dotyczy to również naszego gospodarstwa, ustawa o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest z 1997 roku nakłada na nas wspomniany obowiązek przekazywania informacji na ten temat.
Zobacz też: Rewolucja w uldze termomodernizacyjnej. Co możesz odliczyć i jak skorzystać z nowych przepisów
Każda osoba wykorzystująca lub posiadająca wyroby zawierające azbest na terenie swoich nieruchomości musi wykonać ich inwentaryzację, uwzględniając przy tym ich rodzaj, ilość i miejsce ich wykorzystywania. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie przypomina, iż celem tego jest ustalenie pilności usunięcia azbestu. Odpowiednie formularze potrzebne do złożenia deklaracji (czyli "Informacja o wyrobach zawierających azbest") są dostępne w urzędzie gminy, miasta i gminy, lub miasta. Co ważne, "informacja o wyrobach zawierających azbest" musi zostać zaktualizowana w terminie do 31 stycznia każdego roku. W przeciwnym razie grozi nam kara grzywny w wysokości od 10 do 20 tysięcy złotych. Jak jednak zabrać się za usuwanie azbestu, gdy będzie to już konieczne?
Czy można samemu usunąć azbest? W wielu przypadkach można skorzystać z dofinansowania usunięcia szkodliwej substancji
Dobrze zabezpieczony i nieuszkodzony azbest nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Mimo to substancja ta jest zaliczana do najgroźniejszych zanieczyszczeń na ziemi, a włókna azbestowe wdychane z powietrzem zwiększają ryzyko chorób układu oddechowego. Z tego względu wyboru z azbestem mogą być usuwane wyłącznie przez specjalistyczne firmy. Jednocześnie warto podkreślić, iż wiele gmin oferuje wsparcie finansowe takich działań. Przykładowo, Urząd Miejski we Wrocławiu informuje o możliwości uzyskania dofinansowania pokrywającego choćby 100 procent kosztów.
Ostateczny termin na usunięcie wszystkich wyrobów zawierających azbest z nieruchomości na terenie Polski to 31 grudnia 2032 roku.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.