To koniec niektórych kanałów TVP? Zniknąć ma m.in. TVP Historia

1 tydzień temu
Kilka kanałów Telewizji Polskiej może niedługo zniknąć z ekranów telewizorów. Medialne doniesienia mówią o likwidacji i zastąpieniu niektórych popularnych kanałów tematycznych. Na celowniku m.in. TVP Historia.


Nieoficjalne informacje Presserwis, na które powołuje się Onet, wskazują, iż już niedługo niektóre z kanałów tematycznych Telewizji Polskiej przestaną istnieć. Inne mają zostać zmienione, a jakich kanałów dotyczyć będą zmiany? Lista nie jest krótka.


Czy TVP może zlikwidować kanały tematyczne?


Telewizja Polska działa na podstawie tzw. Karty Powinności Mediów. To dokument, który niejako określa misję mediów publicznych i rozpisuje plan ich finansowania oraz zysków. Poza TVP karcie powinności podlega jeszcze Polskie Radio i jego regionalne rozgłośnie. Likwidator TVP Daniel Gorgosz jeszcze w lutym br. zapewniał, iż nie ma planów zamknięcia m.in. TVP Wilno, TVP Dokument, TVP Kobieta czy TVP Nauka. Jego zdaniem, karta powinności zobowiązuje go do utrzymania tych kanałów. Tymczasem dyrektor generalny TVP w tygodniku "Polityka" sugerował, iż w Telewizji Polskiej istnieje "wiele logotypów z tą samą ofertą", co jego zdaniem jest niepotrzebne.Reklama


- Kanały tematyczne można spokojnie ograniczyć o połowę, dając im jednocześnie budżety pozwalające produkować i zamawiać naprawdę wartościowe materiały — mówił Tomasz Sygut w "Polityce". Celem ma być zatem utrzymanie największych kanałów.


Które kanały TVP będą zlikwidowane?


Nie wszystkie kanały zostaną bezpowrotnie zlikwidowane. Mówi się choćby o TVP Historia, które ma zostać zastąpione przez TVP Wiedza. To kanał tematyczny, który nieustannie działa od 2007 roku. Jego oglądalność w ubiegłym roku wynosiła średnio 0,52 proc. udziału w całej grupie. To spadek z 0,63 proc. rok do roku.
Presserwis informuje obecnie, iż likwidacja może dotyczyć kilku kanałów:
TVP NaukaTVP KobietaTVP DokumentTVP HistoriaAlfa TVP
Bez zmian ma działać m.in. TVP Sport, TVP Seriale czy TVP ABC i TVP Rozrywka. Podstawę działania telewizji publicznej przez cały czas stanowić będą kanały TVP1, TVP2, TVP3. Do wyłączenia wspomnianych kanałów może dojść jeszcze w 2024 roku, a informacje te zawarte zostały w projekcie karty powinności na lata 2025-2029, który 6 maja udostępniła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.


Oglądalność TVP spada


W kwietniu 2024 roku liderem najpopularniejszych stacji telewizyjnych był Polsat, który na pozycję lidera awansował z trzeciego miejsca. W rankingu Nielsen Audience Measurement spadek odnotowały m.in. kanały TVP. Dane za cały 2023 rok mówią, iż kanały tematyczne telewizji publicznej mają niewielki udział w całym wyniku tej grupy. TVP Nauka to udział na poziomie 0,17 proc., TVP Kobieta - 0,34 proc., a TVP Dokument - 0,22 proc.
Telewizja Polska jest w stanie likwidacji. To efekt restrukturyzacji, która rozpoczęła się pod koniec 2023 roku. Jej celem jest "zaniechanie działalności nierentownej", co wydaje się właśnie wchodzić w życie.
Idź do oryginalnego materiału