Adopcja kryptowalut jest coraz powszechniejsza i dociera choćby do kultur, które pozornie wydają się mało otwarte na tak nowatorskie i nietypowe rozwiązania. Swoją gotowość do rozwoju tej branży zadeklarował właśnie Oman, który planuje być liderem w regionie MENA. Pierwsze kroki już zostały poczynione. Trzeba przyznać, iż inwestycje robią spore wrażenie.
Oman chce być liderem krypto w regionie
Etap początkowy, gdzie kryptowaluty były traktowane z przymrużeniem oka, jako chwilowa moda, mamy już za sobą. Kolejne państwa i instytucje na poważnie rozważają ich adopcję oraz rozważają, w jaki sposób stworzyć dla nich ramy prawne. W gronie tych państw są również kraje, które z uwagi na specyficzną kulturę i religie raczej są postrzegane jak mało otwarte na nowinki zachodniego świata. Jednym z nich jest Oman, którego celem jest zostanie liderem, a wręcz centrum kryptowalut w regionie MENA, czyli obszarów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Są to głównie kraje muzułmańskie, gdzie trwa debata na temat tego, czy kryptowaluty są zgodne z prawem szariatu. Islamskie zasady finansowe określone w prawie szariatu określają dopuszczalność instrumentów finansowych (halal) lub zakaz (haram). Chociaż dyskusje teologiczne wciąż trwają, to oficjalne dane pokazują, iż narody muzułmańskie w znacznym stopniu przyjęły kryptowaluty. Dlatego celem Omanu jest zostanie liderem tego wyścigu.
Zobacz też: AI zrewolucjonizuje branżę kryptowalut? To już się dzieje. Co na to użytkownicy? Fakty są zaskakujące
Oman pompuje miliony w rozwój branży krpytowalut
Oman prężnie realizuje strategię mającą na celu zdobycie pozycji centrum cyfrowego w coraz bardziej konkurencyjnym regionie. 23 sierpnia Green Data City, pierwsza akredytowana korporacja zajmująca się wydobywaniem kryptowalut w Omanie, oraz Phoenix Group z siedzibą w Abu Zabi ogłosiły sojusz o wartości 300 milionów dolarów. Planują rozpocząć w przyszłym roku działalność związaną z wydobywaniem kryptowalut o mocy 150 megawatów. W sierpniu rząd Omanu ogłosił nowe inwestycje o wartości blisko 800 milionów dolarów, które są związane z wydobywaniem kryptowalut. Według lokalnych doniesień prasowych rząd zatwierdził już jedną farmę o wartości 370 milionów dolarów prowadzoną przez Exahertz International. Plan docelowo zakłada uruchomienie do października 15 000 kolejnych urządzeń do kopania kryptowalut. Minister transportu, komunikacji i technologii Omanu Said Hamoud al-Maawali oświadczył, iż inwestycje stanowią „kamień milowy” na rzecz rozwoju cyfrowego.