Stany Zjednoczone, które są światowym centrum dla kryptowalut, w ostatnim czasie prowadzą dość radykalną politykę wobec branży. Powoduje to, iż wiele podmiotów, ale i użytkowników zaczyna poszukiwać ewentualnej alternatywy dla USA. Dość interesujące są aktualne doniesienia z Izraela, gdzie procedowana jest ustawa, która przewiduje zwolnienie obcokrajowców z podatku od kryptowalut. Co jeszcze szykuje ustawodawca i jakie są szanse na uchwalenie tej usatwy?
Ustawa zwolni obcokrajowców z podatku od kryptowalut?
Projekt ustawy o zwolnieniu obcokrajowców z podatków od kryptowalut w Izraelu przeszedł wstępne czytanie. Przyjezdni mieszkańcy Izraela mogliby uzyskać zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych ze sprzedaży walut cyfrowych. Projekt ustawy przyznający zwolnienie i inne ulgi podatkowe dla posiadaczy aktywów cyfrowych przeszedł wstępne czytanie w Knesecie 5 czerwca. W uzasadnieniu do projektu możemy przeczytać, iż ustawa mogłaby zwiększyć atrakcyjność Izraela dla inwestorów na całym świecie: Pomimo potencjału wzrostu izraelskich firm w tej dziedzinie, rzeczywistość regulacyjna w Izraelu nie jest dostosowana do branży walut cyfrowych. W związku z tym proponuje się wprowadzenie szeregu zmian legislacyjnych, które zmniejszą lukę regulacyjną.
Izrael zapatrzony w Wielką Brytanię?
Nir Hirshman i Shauli Rejwan, współzałożyciele Israel Crypto Companies Forum (ICBW3) stwierdzili w wywiadzie dla „Cointelegraph”, iż Izrael podąża podobną ścieżką w sprawie kryptowalut, którą obrała Wielka Brytania. Sądzą, iż Izrael jest aktualnie na drodze poszerzenia otwartości regulacyjnej: Znaczenie wyniku głosowania zeszłej nocy polega na tym, iż Izrael całym sercem popiera kryptowaluty. Podobnie jak Rishi Sunak w Wielkiej Brytanii i prawodawcy w całej Europie, minister finansów Bezalel Smotrich ożywił lokalny sektor i wystosował wyraźne wezwanie do globalnych inwestorów i firm — Izrael zaprasza do angażowania się w interesy na naszych wybrzeżach. Tylko czy aby na pewno Wielka Brytania jest dobrym wzorem? Póki co, rząd brytyjski faktycznie sprawia wrażenie przychylnego kryptowalutom, ale wciąż brakuje solidnych konkretów.