Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) i Bank Kanady uruchomiły Centrum Innowacji w Toronto. To pierwszy tego typu obiekt utworzony w obu Amerykach i siódmy otwarte przez BIS we współpracy z partnerskimi bankami centralnymi na całym świecie.
Zadaniem centrum będzie badanie rozwoju nowych technologii, aby uczynić system finansowy bardziej wydajnym i włączającym, zarówno w Kanadzie, jak i w całej Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.
Nie tylko CBDC
– Otwarcie Centrum Innowacji w Toronto to moment niezwykle dumny dla BIS. Stanowi to istotny kamień milowy w naszych wysiłkach na rzecz budowy systemu finansowego przyszłości poprzez innowacje i eksperymenty, umożliwiając nam pełną realizację tej misji w obu Amerykach wraz z wieloma naszymi partnerami w regionie. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Bankiem Kanady i innymi bankami centralnymi w celu wspierania bardziej nowoczesnego, wydajnego i włączającego systemu finansowego – przyznał Agustín Carstens, dyrektor generalny BIS.
Wiadomo już, iż zarządzane przez Miguela Diaza centrum początkowo skupi się na projektach mających na celu badanie infrastruktury rynku finansowego nowej generacji, innowacje do celów regulacyjnych, nadzorczych i nadzorczych (suptech) oraz otwarte finanse. Pozostałe kwestie, którymi centrum ma sie zając to bezpieczeństwo cybernetyczne, zielone finanse i waluty cyfrowe banku centralnego.
Warto w tym miejscu przypomnieć, źe pierwsze BIS Innovation Hub zostało utworzone w 2019 r. przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych w celu identyfikowania i opracowywania dogłębnej wiedzy na temat kluczowych trendów w technologii finansowej istotnych dla banków centralnych, badania rozwoju dóbr publicznych w celu ulepszenia funkcjonowania globalnego systemu finansowego oraz służyć jako punkt centralny dla sieci ekspertów banku centralnego w dziedzinie innowacji. Inne Centra Innowacji BIS obejmują Centrum Szwajcarskie (ze Szwajcarskim Bankiem Narodowym), Centrum Eurosystemu (ze wszystkimi bankami centralnymi Eurosystemu), Centrum Londyńskie, Centrum Nordyckie (z bankami centralnymi Danii, Islandii, Norwegii i Szwecji), Centrum Hongkongu (wraz z władzami monetarnymi Hongkongu) i Centrum Singapuru (wraz z władzami monetarnymi Singapuru).
Rola BIS w światowej gospodarce finansowej
Z kolei wspomniany już podmiot odpowiedzialny za powstanie BIS Innovation Hub, czyli Bank Rozrachunków Międzynarodowych, jest organizacją międzynarodową, która promuje stabilność finansową i monetarną na całym świecie. Jest to najstarsza organizacja finansowa na świecie – została założona w 1930 roku. BIS pełni rolę banku dla banków centralnych, oferując im usługi finansowe, które pomagają w zarządzaniu ich rezerwami i operacjami finansowymi, prowadzi badania i analizy dotyczące rynków finansowych, polityki monetarnej i stabilności finansowej, publikuje raporty i analizy, organizuje spotkania i konferencje, a przede wszystkim wspiera tworzenie międzynarodowych regulacji i standardów w celu zapewnienia stabilności finansowej. Przykładem jest Komitet Bazylejski ds. Nadzoru Bankowego, który działa przy BIS i opracowuje standardy regulacyjne dla banków na całym świecie.