Nowy raport Citi ujawnia, iż „tokenizacja aktywów finansowych i rzeczywistych może być„ zmieniającym zasady gry przypadkiem użycia technologii blockchain ”.
Przełom dzięki nowej technologii
Tokenizacja papierów wartościowych doprowadzi do przełomu, za pomocą którego rynek ten osiągnie ponad czterokrotnie większy rozmiar niż dzisiejszy całkowity rynek kryptowalut i to wszystko w ciągu następnych siedmiu lat.
„Prognozujemy, iż do 2030 roku tokenizowane cyfrowe papiery wartościowe wyniosą od 4 do 5 bilionów dolarów, a do 2030 roku wolumen finansowania handlu opartego na technologii rozproszonej księgi rachunkowej (DLT) wyniesie 1 bilion dolarów” — czytamy w raporcie Money, Tokens and Games.
Według CoinGecko, całkowita kapitalizacja wszystkich kryptowalut, w tym Bitcoina, wynosi w tej chwili 1,2 biliona dolarów.
Prognozy Citi
Prognoza Citi pozostało bardziej radyklana, gdy mierzy się ją z obecną wartością samych tokenizowanych papierów wartościowych, ponieważ oznaczałoby to 80-krotny wzrost.
Bank szacuje, iż 1,9 biliona dolarów z maksymalnie 5 bilionów dolarów będzie tokenizowanym długiem, 1,5 biliona dolarów będzie nieruchomościami, 700 milionów dolarów będzie reprezentować kapitał podwyższonego ryzyka i private equity, a od 500 milionów do 1 biliona dolarów będzie tokenizowanymi papierami wartościowymi, takimi jak akcje.
„Stan końcowy to wizja natywnej cyfrowo infrastruktury aktywów finansowych, dostępnej globalnie, działającej 24x7x365 i zoptymalizowanej dzięki inteligentnych umów i (Digital Ledger Technology) możliwości automatyzacji obsługujących DLT, które umożliwiają przypadki niepraktycznego użycia w przypadku tradycyjnej infrastruktury” – napisali.
W raporcie rozróżnia się dwa główne rodzaje tokenizacji: tokenizowane zaległe papiery wartościowe, które polegają na „unieruchomieniu podstawowego tradycyjnego zabezpieczenia w infrastrukturze cyfrowej i ponownej emisji w tokenizowanym formacie” oraz Native Digital Security Tokens, czyli emisja „świeżych papierów wartościowych” bezpośrednio na infrastrukturę DLT i trzymanie ich w portfelach powiązanych z DLT”.
Podczas gdy tokenizowane zaległe papiery wartościowe są w tej chwili „najpowszechniejszym i najbardziej rozpowszechnionym podejściem”, Citi przewiduje, iż natywne cyfrowe tokeny bezpieczeństwa „są tam, gdzie oczekuje się największego wpływu w perspektywie długoterminowej”.
Raport zawiera również wywiad z Johnem Wu, prezesem Ava Labs, który uważa, iż technologia blockchain ostatecznie przyniesie korzyści wszystkim firmom, w tym tym spoza usług finansowych, ale tokenizacja zmieni reguły gry dla aktywów.
„Kiedy tokenizujesz aktywa, przenosi to prawo własności do postaci cyfrowej na blockchainie” – powiedział.
„To zapewnia łatwość użytkowania w zakresie posiadania i przenoszenia aktywów, ponieważ zasady dotyczące własności i przenoszenia są osadzone w kodzie. Dzięki temu nie potrzeba tylu prawników, biegłych rewidentów i innych pośredników.”
Wu powiedział, iż im bardziej skomplikowana jest klasa aktywów, tym więcej wartości może dodać tokenizacja.
„W produktach strukturyzowanych masz tak wielu różnych uczestników, którzy próbują ustalić przejrzystość danych, a następnie uzyskać wycenę danych. jeżeli jesteś mniejszym podmiotem, masz ograniczony dostęp i przejrzystość do skomplikowanych i niepłynnych aktywów. Historycznie rzecz biorąc, niepłynne aktywa mają zwykle więcej pośredników i są bardziej przystosowane do zakłóceń przez blockchain i tokenizację” – powiedział.
„Z drugiej strony tokenizacja może umożliwić uczestnikom rynków wschodzących dostęp do publicznych aktywów rynkowych na rynkach rozwiniętych”.
Zapytany, gdzie jesteśmy na drodze do pełnego przyjęcia blockchain, Wu powiedział, iż poczyniono ogromne postępy, ale technologia „jeszcze nie osiągnęła prędkości startowej”.
Znajdujemy się we wstępnym okresie rozwoju technologii blockchain
„W skali od 1 do 100, gdzie 100 oznacza pełne przyjęcie, moim zdaniem wciąż jesteśmy na wczesnym etapie, prawdopodobnie blisko 20 lub 25 w skali” – powiedział.
„Jednak zaledwie dwanaście miesięcy temu byliśmy blisko 5 lub 10 na skali, a zaledwie 24 miesiące temu byliśmy na poziomie 1 lub 2”.
„Moim zdaniem będziemy bliscy masowej adopcji, gdy osiągniemy poziom 50 w powyższej skali. Dla porównania, osiągnięcie poziomu 100 oznaczałoby, iż już choćby nie rozmawiamy o blockchain i bezproblemowo używamy go w naszym codziennym życiu”.