Tokeny do odstrzału. Około 600 altcoinów może zniknąć z giełd w tym państwie

5 miesięcy temu

Jak wynika z doniesień Korea Times, południowokoreańskie giełdy kryptowalut niebawem zweryfikują status około 600 kryptowalut. W lipcu wchodzi w życie nowa ustawa o ochronie użytkowników zasobów wirtualnych. Ustawa nakłada na giełdy obowiązek weryfikowania potencjalnie groźnych projektów. Tokeny mają być sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa oraz zgodności z przepisami prawa. Weryfikacja ma być przeprowadzana regularnie co pół roku.

Tokeny w Korei Południowej będą regularnie prześwietlane

Jak informują południowokoreańskie media, tamtejsze giełdy kryptowalut od lipca będą zobligowane do ponownej oceny statusu notowań około 600 altcoinów. Wszystko za sprawą ustawy o ochronie użytkowników zasobów wirtualnych, która wejdzie w życie w lipcu. W ten sposób organ regulacyjny planuje sfinalizować plan wprowadzenia dobrych praktyk w zakresie obsługi transakcji z udziałem kryptowalut.

W ramach procesu ponownej oceny giełdy mają zlecić swoim wewnętrznym organom decyzyjnym audyt, który wskaże tokeny do ewentualnego usunięcia. Ewentualne decyzje o usunięciu z listy zostaną podjęte na podstawie takich oceny kilku kluczowych elementów. Organy ocenią wiarygodność zespołu programistów stojących za tokenem, poziom bezpieczeństwa, a także zgodność z przepisami. Zgodnie z nowymi wymogami giełdy będą przeprowadzać takie weryfikacje obowiązkowo co sześć miesięcy.

Omawiana ustawa wchodzi w życie 19 lipca. Po jej wdrożeniu popularne platformy handlowe, takie jak Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit i Gopax, będą musiały zaplanować obligatoryjną ocenę obsługiwanych tokenów. Te same zasady będą miały zastosowanie również w przypadku ponad 20 innych giełd, które nie uzyskały jeszcze zezwoleń na handel KRW i mogą oferować jedynie pary kryptograficzne.

Według doniesień południowokoreańskie organy regulacyjne zmuszą 29 platform do „przeprowadzenia wstępnego przeglądu w celu ustalenia”, czy wycofają lub utrzymają wsparcie dla około 600 altcoinów, które w tej chwili obsługują.

Kilka kryptowalut uniknie obowiązkowej oceny

Nowe prawo zobowiązuje wszystkie giełdy do utworzenia wewnętrznej jednostki, która będzie odpowiedzialna za regularną ocenę i ewentualne usuwanie śmieciowych altcoinów. Wewnętrzne zespoły weryfikujące zajmą się oceną kilku kluczowych kwestii. Wśród nich są m.in.: zaufanie społeczne, rozwój, dostęp do informacji, przejrzystość, wolumen emisji i dystrybucji, kapitalizacja rynkowa, potencjalny konflikt interesów oraz zagrożenia.

Jednak kontrola nie obejmie wszystkich kryptowalut. Organ regulacyjny przewidział pewne wyjątki. W przypadku „prawdziwie zdecentralizowanych tokenów”, takich jak Bitcoin i projektów związanych ze zdecentralizowanymi organizacjami autonomicznymi (DAO), zostaną zapewnione „alternatywne wymagania dotyczące kontroli”. Organy regulacyjne prawdopodobnie pozwolą giełdom pominąć weryfikacje takich tokenów jak takich jak Ethereum i XRP.

Media spekulują również, iż będą też inne wyjątki. Monety będące w obrocie od co najmniej dwóch lat na rynkach zagranicznych, które podlegają rygorystycznym regulacjom, prawdopodobnie również unikną kontroli.

Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Idź do oryginalnego materiału