Południowokoreańska Komisja Usług Finansowych (FSC) opublikowała nowy zestaw wytycznych dotyczących tokenów NFT.
Krajowe organy regulacyjne będą odtąd regulować masowo produkowane NFT, które stały się wymienialne na podstawie ich przeglądu jako kryptowaluty.
Czym będą teraz NFT w Korei Południowej?
Kluczowe kryteria klasyfikacji NFT jako aktywów wirtualnych obejmują masową emisję, podzielność i wykorzystanie jako środka płatniczego. W szczególności tokeny emitowane w dużych ilościach lub seriach, zmniejszając w ten sposób ich wyjątkowość, będą należeć do kategorii aktywów wirtualnych.
Zgodnie z nowymi przepisami Komisja Usług Finansowych będzie regulować niektóre tokeny jako zwykłe kryptowaluty, jeżeli zostaną uznane za nieposiadające już unikalnych cech, które odróżniają je od kryptowalut. FSC może już sklasyfikować NFT jako kryptowalutę w kontekście regulacyjnym, jeżeli jest ona produkowana masowo, dość wymienialna, może być ułamkowa lub wykorzystywana do płatności za towary i usługi. Z drugiej strony tokeny cyfrowe, które nie są zbywalne i mają niewielką lub żadną wartość ekonomiczną, byłyby klasyfikowane jako zwykłe NFT. Przykład? Może to być dowód transakcji NFT lub bilet NFT na koncert.
Jeon Yo-seop, szef Działu Planowania Innowacji Finansowych w FSC, wyjaśnił, iż środki te mają na celu zapobieganie niewłaściwemu wykorzystywaniu NFT jako banknotów giełdowych w celu obejścia przepisów dotyczących aktywów wirtualnych. Podkreślił on również, iż Komisja będzie ściśle oceniać charakter NFT, bez szerokich interpretacji, które mogłyby osłabić skuteczność regulacyjną.
Rzecznik Komisji Usług Finansowych poinformował, iż kolekcja z około milionem wyemitowanych tokenów może być przedmiotem obrotu i wykorzystywana jako środki płatnicze, takie jak kryptowaluty. FSC stwierdziła jednak, iż dokona rozróżnienia poprzez indywidualną ocenę każdego przypadku i iż nie będzie jednego absolutnego standardu stosowanego do interpretacji NFT jako kryptowalut w kontekście regulacyjnym. W nowym regulaminie FSC zasugerowano również, iż NFT można sklasyfikować jako finansowy papier wartościowy, jeżeli ma on odpowiednie cechy określone w krajowej ustawie o rynkach kapitałowych.
Ustawa, która zmieni branżę?
Nowe wytyczne poprzedzają pierwsze w Korei Południowej ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut, które zaczną w pełni obowiązywać od 19 lipca 2024 r. Dokument zwany pod nazwą Virtual Asset User Protection Act (Ustawa o ochronie użytkowników zasobów wirtualnych), ma na celu wyeliminowanie nielegalnych działań rynkowych, takich jak wykorzystywanie nieujawnionych informacji do inwestycji w kryptowaluty, manipulowanie cenami rynkowymi i angażowanie się w nieuczciwe transakcje. Ustawa wymaga również od dostawców usług kryptowalutowych zabezpieczenia ponad 80 proc. depozytów w chłodni w celu ochrony środków użytkowników i zapisania się do programów ubezpieczeniowych w celu potencjalnego odszkodowania dla użytkowników w przypadku naruszenia bezpieczeństwa.
Nowe prawo jest częścią dwuczęściowego ustawodawstwa Korei Południowej, które ma na celu ustanowienie ram regulacyjnych dla branży kryptowalut. Druga połowa rozporządzenia, nad której prace w tej chwili trwają, koncentruje się na standaryzacji emisji tokenów kryptograficznych i ujawnianiu informacji inwestorom.