Podczas gdy niektórzy inwestorzy kryptowalutowi czekają na zmianę trendu w walutach cyfrowych, inni już dawno skierowali swoją uwagę na rynek akcji. Jak opłacalne mogą być inwestycje w krypto firmy w 2023 roku? Przyjrzyjmy się bliżej cenom akcji dziesięciu największych i najbardziej znanych firm z branży.
Ebang
Ebang to dość stara chińska firma. Została ona założona jeszcze w 2010 roku. Działalność organizacji jest różnorodna: wydobycie, tworzenie układów scalonych ASIC, płatności międzynarodowe, a choćby własna giełda kryptowalut dla wykwalifikowanych inwestorów – Ebonex.
Od 2015 do 2018 roku akcje spółki były przedmiotem obrotu na chińskiej giełdzie NEEQ. W czerwcu 2020 roku nastąpiło IPO firmy Ebang na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Spółka otrzymała symbol EBON. W wolnym obrocie znajduje się w tej chwili ponad 6,2 mln akcji Ebang. Całkowita kapitalizacja rynkowa spółki publicznej wynosi nieco ponad 52 mln dolarów.
We wrześniu 2020 roku akcje Ebang warte były 448,5 dolarów. Pandemia i krypto zima wpłynęły jednak negatywnie na ich notowania. Papiery wartościowe są w tej chwili warte zaledwie 7,97 USD za sztukę, czyli prawie 54 razy mniej niż ich szczytowe wartości.
Zaczęło się to zmieniać w styczniu 2023 roku. Pod koniec 2022 roku akcje były warte mniej niż 3 dolary, ale w styczniu wzrosły o ponad 185%. W szczytowym momencie – 18 stycznia były aż 277,32% na plusie.
Coinbase
Coinbase to jedna z największych giełd kryptowalut na świecie. Firmę można też uznać za weterana: została założona w USA w 2012 roku. Jej pierwotnym celem było udostępnienie wszystkim historycznie pierwszej kryptowaluty – Bitcoina.
Teraz Coinbase to nowoczesna platforma z różnymi instrumentami: derywatami, NFT i tak dalej. Cechą szczególną giełdy kryptowalut jest to, iż nie posiada ona własnej siedziby w sensie fizycznym. Wszyscy pracownicy Coinbase działają zdalnie.
Spółka weszła na giełdę NASDAQ w kwietniu 2021 roku. Nie był to dobry moment, gdyż akcje Coinbase od dłuższego czasu tracą na wartości. Z szczytowego poziomu 429,54 USD w kwietniu 2021 roku, akcje spadły ponad 13,5 razy do 31,55 USD w styczniu 2023 roku. Jednak do początku lutego cena wzrosła prawie 2,5-krotnie, do 87,63 USD. Cena akcji Coinbase wynosi w tej chwili 71,42 USD.
Fundamentalnie jest to jeden z najatrakcyjniejszych papierów w naszym TOP 10. Tak przynajmniej uważa szefowa ARK Invest, Cathie Wood: kontynuuje ona budowanie swojej pozycji w tym aktywie pomimo kryptowalutowej zimy.
Wynika z faktu, iż np. firmy wydobywcze są silnie związane z kursem BTC, a giełda jest w zasadzie tylko pośrednikiem, który zapewnia dostęp do pewnego zestawu usług.
Na NASDAQ akcje Coinbase są notowane pod symbolem COIN. W sumie pozostało ich około 227 milionów. Kapitalizacja rynkowa spółki wynosi w tej chwili ponad 18 mld dolarów.
MicroStrategy
MicroStrategy to firma, której podstawową działalnością jest oprogramowanie dla telefonów, business intelligence oraz usługi w chmurze. Firma została założona już w 1989 roku. Ale co to ma wspólnego z branżą kryptowalut?
MicroStrategy jest jednym z największych posiadaczy bitcoina. Spółka znajduje się w obrocie publicznym. Jej akcje są notowane na giełdzie NASDAQ pod symbolem MSTR. W sumie w obrocie publicznym znajduje się nieco ponad 11,3 mln papierów wartościowych MicroStrategy.
Podczas gdy akcje Microstrategy zyskIwały tylko cztery miesiące w 2022 roku, zanim spadły do 141,57 USD na koniec roku, rok 2023 rozpoczął się pozytywnie. Papiery spółki zyskały w tej chwili ponad dwukrotnie na wartości, osiągając poziom 283,87 USD. Tymczasem w przeciwieństwie do wszystkich innych walorów z TOP 10, akcje Microstrategy wciąż nie weszły w korektę.
Ogólnie rzecz biorąc, firma przyciąga uwagę, ponieważ jej działalność jest dość zróżnicowana, a Bitcoin jest używany tylko jako środek akumulacji.
Riot Platforms
Riot Platforms to firma górnicza z siedzibą w USA, która swoją główną działalność posiada w Teksasie. Jej spółka zależna Whinstone U.S. jest największym w Ameryce Północnej górnikiem pod względem mocy, która sięga 750 MW.
Akcje Riot Platforms handlują na giełdzie NASDAQ pod tickerem RIOT. Istnieje ich łącznie 167,3 mln sztuk i mają kapitalizację rynkową w wysokości 1,144 mld USD. Akcje wykazują pozytywne momentum w 2023 roku. Od grudnia ubiegłego roku wzrosły one ponad dwukrotnie: z 3,39 do 6,60 USD.
Po spowolnieniu w latach 2021-2022 obecny wzrost notowań nie wynika tylko ze wzrostu BTC (choć jest on głównym katalizatorem), ale także z mocnego raportu operacyjnego złożonego w grudniu 2022 roku. W tym czasie wydobyto o 55% więcej Bitcoinów niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Świadczy to o rosnącej wydajności Riot Platforms.
Argo Blockchain
Argo Blockchain to brytyjska firma górnicza i lider w promowaniu technologii blockchain poprzez energię odnawialną. Powstała w 2017 r. Jej główne zakłady znajdują się w amerykańskim stanie Teksas, a także w Kanadzie. Od 2021 roku spółka jest notowana na giełdzie NASDAQ pod tickerem ARBK. Warto zauważyć, iż handluje się tam nie akcjami, ale kwitami depozytowymi, a raczej akcjami depozytowymi, jak podaje sama strona NASDAQ.
W ciągu życia firmy było sporo historii wpływających na cenę jej akcji. Własni akcjonariusze Argo oskarżyli firmę o ukrywanie informacji, NASDAQ zawiesił obrót akcjami z powodu niskiej wartości, a giełdy w Nowym Jorku i Londynie wstrzymały obrót akcjami w grudniu w oczekiwaniu na bankructwo
Jednak w nowym 2023 roku spółka radzi sobie całkiem nieźle, a jej akcje zyskały na wartości ponad 80% od grudnia 2022 roku do dziś. w tej chwili notowane są po 2,72 USD, co wskazuje, iż wymogi NASDAQ zostały spełnione (wartość nie powinna być mniejsza niż 1 USD).
Oczywiście rozmowy o bankructwie mogą odstraszyć część inwestorów. Jednak ci, których nie przeraziła ta ponura perspektywa, w styczniu 2023 roku mogli podwoić swoje inwestycje.
Hut 8 Mining Corporation
Hut 8 Mining Corporation to kanadyjska firma górnicza, która rozwija również technologię blockchain i inne usługi: przechowywanie w chmurze, centra danych, naprawa sprzętu. Firma powstała w 2011 roku, a jej siedziba mieści się w Toronto. Akcje są notowane na giełdzie NASDAQ pod tickerem HUT. Całkowita liczba akcji to nieco ponad 196,2 mln.
Kapitalizacja rynkowa spółki wynosi ponad 433,6 mln USD. Akcje Hut 8 Mining Corporation wzrosły bardziej niż większość kryptowalut od początku roku. Na zamknięciu 31 grudnia 2022 roku ich cena wynosiła 0,85 USD. W czwartek, 4 lutego, papiery osiągnęły poziom 2,55 USD, tym samym potroiły swoją wartość. Potem jednak cena odnotowała korektę i w tej chwili oscyluje w okolicach 2,17 dolara. Ogólnie rzecz biorąc, inwestorzy nie powinni być przerażeni dynamiką, ponieważ aktywo jest bardzo zmienne: zmiana o 10% dziennie jest częstym zjawiskiem.
Canaan
Canaan to chiński producent sprzętu do wydobywania kryptowalut. Pierwsze realizacje firmy świat zobaczył w 2013 roku. Canaan produkuje rozwiązania ASIC pod marką Avalon. Spółka znajduje się w obrocie publicznym. Jej akcje depozytowe są notowane na NASDAQ pod symbolem CAN. W sumie w obrocie znajduje się 169,7 mln papierów wartościowych. Kapitalizacja rynkowa Canaan przekracza w tej chwili 595,6 mln USD.
W sumie akcje Canaan od października 2020 r. do marca 2021 r. wzrosły tylko raz: ponad 21 razy, z 1,8 do 39,1 USD. Następnie w kwietniu 2021 roku rozpoczął się długotrwały spadek. W grudniu 2022 roku akcje osiągnęły poziom 1,87 USD. Zaczęły się jednak dalsze wzrosty. W styczniu 2023 roku akcje zyskały ponad 74% i w tej chwili kosztują powyżej 3,30 USD.
Silvergate Capital Corporation
Silvergate Capital Corporation to bank, który prowadzi swoją działalność głównie w kryptowalutach. Firma powstała w 1988 roku jako spółdzielnia oszczędnościowo-pożyczkowa, która w 1996 roku przekształciła się w bank. Silvergate przeszedł na kryptowaluty w 2013 roku. W listopadzie 2019 roku spółka weszła na giełdę. W przeciwieństwie do większości naszych graczy z pierwszej dziesiątki, Silvergate Capital Corporation nie jest notowana na NASDAQ, a jedynie na New York Stock Exchange (NYSE). Tam jej akcje zwykłe są notowane pod tickerem Sl. W wolnym obrocie znajduje się ich nieco ponad 31,5 mln. Obecna kapitalizacja rynkowa banku wynosi ponad 638 mln dolarów.
Akcje Silvergate przeżyły złote czasy w 2020 i 2021 roku. Rok 2022 okazał się wyjątkowo złym rokiem. Akcje spadły na wartości ponad 22 razy. Styczeń 2023 roku był mieszany dla akcjonariuszy banku. Z jednej strony, w stosunku do zamknięcia z grudnia 2022 roku, do lutego ceny wzrosły jedynie o 8,22%, co nie jest dużo w stosunku do innych instrumentów. jeżeli jednak liczyć od styczniowych dołków (Silvergate spadł do 10,81 USD w pierwszym tygodniu nowego roku), to wzrost wynosi 74%.
W styczniu bank zebrał sporo negatywnych wiadomości: ujawniono stratę za czwarty kwartał, zwolniono 3 tys. pracowników, odroczono wypłatę dywidendy . Dodatkowo, powiązanie Silvergate z niesławną giełdą FTX wciąż nie jest do końca jasne. Mimo to nic nie przeszkodziło akcjom spółki w znacznym wzroście wartości.
Marathon Digital Holdings
Marathon Digital Holdings to kolejna dość duża firma specjalizująca się w wydobyciu i aktywach cyfrowych. Została założona w 2010 roku, a jej siedziba znajduje się w Las Vegas. Marathon Digital jest notowany na giełdzie NASDAQ pod nazwą MARA. Całkowita liczba akcji w obrocie przekracza 116,8 mln, a kapitalizacja rynkowa spółki wynosi około 826 mln USD.
Podobnie jak reszta świata kryptowalut, Marathon przechodził zły okres w 2022 roku. Między listopadem 2021 a grudniem 2022 roku akcje spadły 26+ razy, z 83,45 USD do 3,11 USD. Pierwsze tygodnie stycznia 2023 roku zmieniły jednak nastroje inwestorów. Do 24 stycznia cena akcji wzrosła do 9,57 USD, czyli innymi słowy zyskała prawie 180%. Po tym jednak zaczęła się korekta. W chwili obecnej jedna akcja MARA warta jest 7,10 USD.
Korekta nie jest jednak powodem do paniki. Na całym rynku kryptowalut panuje lekki zastój, co wynika z tego, iż wielu inwestorów chce zablokować zyski. To, na co warto zwrócić uwagę, to styczniowy raport spółki. Wynika z niego, iż Marathon poprawił dane dotyczące produkcji w styczniu 2023 r. w stosunku do grudnia 2022 r. o 45%. Prezes Fred Thiel jako przyczynę tego wyniku podaje jakość pracy z nowym dostawcą z Teksasu, firmą McCamey. jeżeli Ty jako inwestor również wierzysz, iż biznes Marathonu ma się naprawdę dobrze, to nie powinieneś zwracać uwagi na spekulacyjne odbicia.
Bitfarms
Jest to kolejna kanadyjska firma górnicza. jeżeli wejdziesz na oficjalną stronę internetową, zobaczysz komunikat, iż firma nie zajmuje się świadczeniem żadnych usług finansowych. jeżeli więc będziesz miał propozycję jakichś usług maklerskich, bankowych od Bitfarms (a zdarza się) – wiedz, iż masz do czynienia z oszustami.
Firma Bitfarms powstała w 2017 roku. Prowadzi 10 masywnych farm wydobywczych o łącznej mocy 188MW. Firma działa nie tylko w Ameryce Północnej, ale także w Ameryce Łacińskiej: w Paragwaju i Argentynie. Spółka jest notowana na giełdzie NASDAQ od 2021 roku. Można ją tam znaleźć pod tickerem BITF. Łączna liczba akcji w obrocie wynosi nieco poniżej 218,3 mln, a kapitalizacja rynkowa to ponad 230,6 mln USD.
W przeciwieństwie do większości kryptowalut i firm kryptowalutowych, Bitfarms osiągnął szczyt na poziomie 10 USD w grudniu 2020 r., a nie 2021 r. Rok 2022 nie był najkorzystniejszy dla posiadaczy akcji spółki: w ciągu roku spadły one na wartości prawie 25 razy. Jednak początek roku 2023 ponownie tchnął w nie życie. Kurs wzrósł w tej chwili o 140,9% wobec ceny zamknięcia z grudnia. Przy maksimum osiągniętym 13 stycznia 2023 r. akcje te wzrosły o ponad 186%.
Akcje Bitfarms, podobnie jak wszystkie spółki kryptowalutowe, charakteryzują się dużą zmiennością. Są one również silnie skorelowane z ruchami BTC. Bitfarms otrzymał pod koniec 2022 roku zawiadomienie od NASDAQ, iż akcje mogą zostać wycofane z obrotu ze względu na znaczny spadek ceny. Jednak do tej pory tak się nie stało, a wartość papierów wartościowych wzrosła ponad dwukrotnie.
BeInCrypto Polska - TOP 10 akcje kryptowalutowych spółek