W minionym roku na Wyspach Brytyjskich odnotowano największą liczbę akcji strajkowych od 1989 roku. Płace co prawda wciąż rosną, ale nie nadążają za galopującą inflacją. W związku z niestabilną sytuacją na rynku pracy, przeprowadzono szeroko zakrojone badania, sprawdzające zadowolenie i satysfakcję z pracy w poszczególnych branżach i profesjach.
Najszczęśliwsi są naukowcy
Aby dowiedzieć się, która branża ma najwyższy wskaźnik satysfakcji, firma Reboot Online przeprowadziła ankietę wśród 2500 profesjonalistów. Następnie obliczono wynik wskaźnika „ogólnego zadowolenia z pracy” dla każdej z nich na podstawie siedmiu badanych czynników. Którzy pracownicy są najbardziej zadowoleni z tego, co robią na co dzień?
Okazuje się, iż najszczęśliwsi są pracownicy sektora nazwanego „nauka i farmacja”. Ci osiągnęli zdumiewająco wysoki wynik 91,93, zwracając uwagę na doświadczenia w zakresie zdrowia psychicznego, silną pozycję zawodową i odpowiednio wysokie wynagrodzenie.
Drugie miejsce zajęła branża nazwana „kreatywność i projektowanie”. Wynik zadowolenia z pracy jej specjalistów oceniono na 83,81 punktu. Ci największą uwagę zwrócili na kulturę pracy, relacje między pracownikami oraz wpływu na zdrowie psychiczne.
Trzecie miejsce na podium – co interesujące – przypadło rolnictwu. Aż 77% profesjonalistów zajmujących się tego typu zajęciami oceniło swoje perspektywy zawodowe jako wysokie.
Może Cię zainteresować: Wojna napędza kryptowaluty. Rosja drugą kopalnią świata
Energetyka po ciemnej stronie mocy
Na drugim biegunie, jako branża oceniana najsłabiej przez pracujących w niej specjalistów, znalazły się energetyka i usługi użyteczności publicznej, uzyskując zaledwie 9,5 punktu. Tylko 2,5% z nich uznało, iż są zadowoleni z tego, w jaki sposób doceniają ich pracodawcy.
Kolejne miejsca – licząc od końca – zajęły w rankingu sprzedaż (10,49), call center i obsługa klienta (11,91) i sprzedaż detaliczna (23,31).
Na komentarz podsumowujący raport zdecydował się Shai Aharony, dyrektor generalny firmy Reboot Online.
Ważnym jest budowanie kultury miejsca pracy, w której pracownik jest na pierwszym miejscu. Sprzyja to poczuciu zaufania, pozytywnie nastawia i pozwala przejąć odpowiedzialność, wyrażać pomysły oraz realnie uczestniczyć w życiu firmy.
Shai Aharony, dyrektor generalny firmy Reboot OnlineTop 10 branż z najszczęśliwszymi pracownikami