Top 5 Najlepszych Inwestycji Venture Capital w Historii

5 miesięcy temu

Inwestycje venture capital odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu nowoczesnej gospodarki, umożliwiając finansowanie i rozwój najbardziej innowacyjnych firm na świecie. W historii tej branży niektóre inwestycje wyróżniły się jako wyjątkowo udane, przynosząc ogromne zwroty i rewolucjonizując całe sektory. W tym artykule przedstawiamy pięć najlepszych inwestycji venture capital wszech czasów, które nie tylko przyniosły inwestorom olbrzymie zyski, ale także znacząco wpłynęły na postęp technologiczny i gospodarczy. Odkryj, które firmy zyskały miano legendarnych dzięki wsparciu kapitału venture.

Jedną z największych maksym świata inwestycji jest koncepcja zwrotu i ryzyka. Największe prawo inwestycji mówi o tym, iż czym większy potencjalny zysk tym większe ryzyko. Nie jest to oczywiście zależność liniowa, ale ewidentnie występuje. Osoby niemające jakiejkolwiek skłonności do ryzyka i do ponoszenia strat nigdy nie powinny inwestować na giełdzie. choćby pomimo, iż akcje w długim terminie zawsze wygrywały.

Jednak chodzą na tej planecie ludzie, którzy mogą i chcą pozwolić sobie na większe ryzyko w inwestycjach. Dla takich ludzi obligacje i lokaty nie będą dobrym wyborem. Akcje pomimo swojej zmienności są w stanie zaoferować znacznie wyższe stopy zwrotu. Okazuje się, iż oprócz rynku giełdowego pozostało cała masa firm prywatnych, których nie ma na giełdzie. Często takie podmioty są niezwykle wartościowe i cechują się ponadprzeciętnym potencjałem inwestycyjnym.

Niestety przez brak obecności na rynku regulowanym są niedostępne dla zwykłego inwestora. Na szczęście są fundusze, które specjalizują się w wyszukiwaniu takich niewielkich, aczkolwiek perspektywicznych podmiotów pod inwestycję. Takie fundusze określa się mianem Venture Capital. Czyli są to fundusze podwyższonego ryzyka.

Venture Capital to bardzo fascynujący świat inwestycji. W świecie tym na każde 10 zainwestowanych firm 8 zwykle bankrutuje, 1 odnosi umiarkowany sukces, a tylko jedna spłaca całą resztę. Ta jedna firma musi generować gigantyczne zyski, aby zrównoważyć straty wszystkich innych firm. Przygotowaliśmy dla was 5 przykładów niezwykle udanych inwestycji funduszy podwyższonego ryzyka. Gdzie niejednokrotnie inwestycja na poziomie milionów dolarów po kilka latach urosła do poziomu kilku miliardów dolarów.

Graficzne przedstawienie jednych z najlepszych inwestycji VC w historii

https://www.cbinsights.com/research/report/best-venture-capital-investments/
Zyskaj od 3 do 20 darmowych akcji dzięki Freedom24

Każda akcja o wartości choćby 800 dolarów!

Załóż konto
Kupuj akcje bez prowizji przez XTB

Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!

Załóż konto
Wymieniaj waluty przez Walutomat!

Obniż prowizję za wymianę o 50%!

Załóż konto

WhatsApp

Przejęcie WhatsApp za 22 miliardy dolarów przez Facebooka w 2014 roku było (i przez cały czas jest) największym w historii przejęciem firmy z rynku niepublicznego. Było to także duże zwycięstwo dla Sequoia Capital, funduszu venture capital, który zamienił swoją inwestycję o wartości 60 mln dolarów w kwotę 3 mld dolarów. Przypadek WhatsApp jest wyjątkowy na bardzo wielu płaszczyznach.

Jedną z nich była wyłączność Sequoi na prowadzenie inwestycji w WhatsApp. Zwykle jest tak, iż firmy oferują swoje udziały bardzo dużej grupie inwestorów. Akcjonariat jest wówczas mocno rozdrobniony, ale w tym przypadku było zupełnie inaczej. Założyciele Whatsapp, Brian Acton i Jan Koum od początku chcieli, aby udziały ich firmy poszły w ręce naprawdę wyszukanego inwestora.

Lepiej rzeczywiście nie mogli raczej trafić, gdyż Sequoia Capital są prawdziwą legendą branży. Ten jeden z najsłynniejszych funduszy Venture, zainwestował swego czasu w takie firmy jak Apple, Google, Oracle, Youtube, Paypal czy Instagram. Sequoia zainwestowała 8 mln dolarów w Whatsapp w 2011 r. i kolejne 52 mln dolarów w 2013 r., co daje w sumie 60 mln dolarów. W firmę, która nie generowała wówczas prawie żadnych przychodów.

Analitycy funduszu dostrzegli wyjątkowy potencjał zarówno w samym produkcie, jak i właścicielach spółki. Dobry zarząd jest najważniejszy szczególnie w małych, dopiero co powstałych podmiotach. Na analitykach funduszu spore wrażenie zrobił fakt niezwykłej stanowczości i jasno określonej wizji Whatsappa. W aplikacji miało nie być reklam. Komfort użytkownika miał być postawiony na pierwszym miejscu, zawsze!

Ostatecznie inwestycja Sequoi okazała się wybitnie opłacalna. W 2014 roku, kiedy Facebook nabył Whatsapp za 22 miliardy dolarów, 60 milionów dolarów Sequoia było warte ponad 3 miliardy dolarów, co oznacza 50-krotny wzrost zainwestowanej kwoty w ciągu zaledwie 3 lat, co daje roczny zwrot na poziomie ~260% rocznie!

Najdroższe spółki internetowe w momencie exitu

https://www.cbinsights.com/research/report/best-venture-capital-investments/
Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Facebook

Założony w 2004 roku w akademikach Harvardu tzw. „thefacebook” był siecią społecznościową, do której mogli dołączyć wyłącznie studenci. Pierwszym inwestorem był Peter Thiel, jeden z założycieli Paypala. Wyłożył 500 tys. swoich oszczędności. Za te pieniądze nabył 10% udziałów małej wówczas mikro-firemki (które potem zresztą i tak sprzedał). Jednak pól miliona dolarów to kwota niewystarczająca na stworzenie lidera branży mediów społecznościowych.

Na szczęście Mark Zuckerbeg nie miał problemów z przekonywaniem innych do swojej śmiałej wizji firmy, mającej w ciągu kilku lat stać się wiodącą platformą społecznościową, na której będą mogli komunikować się ludzie z całego świata. W kwietniu 2005 r. Accel Partners zgodził się zainwestować 12,7 miliona dolarów. Wycena Facebooka wynosiła wówczas 98 miliona dolarów. Accel dołączył do zarządu Facebooka.

Choć była to wciąż niewielka sieć społecznościowa, analitycy Accel dostrzegli w tym pomyśle duży potencjał. Przyszłość pokazała, iż jak najbardziej była to iście niezwykła inwestycja. W 2012 roku Facebook wszedł na giełdę. Wycena spółki sięgnęła 104 miliardy dolarów. Z czego 9 miliardów dolarów należało do Accel. Co oznacza ponad 700-krotny zwrot z inwestycji. Średnioroczna stopa zwrotu na poziomie 155% to coś, co powinno zadowolić choćby najlepszych inwestorów na świecie .

W ciągu następnych lat 4 inne znaczące firmy Venture Capital zainwestowały w Facebooka, w tym Digital Sky Technologies, Elevation Partners, Kleiner Perkins Caufield & Byers i Hercules Technology.

https://michaelmegarit.com/blog/10-of-the-best-venture-capital-investments-of-all-time/

Groupon

Kolejna fenomenalna inwestycja venture dotyczy portalu internetowego Groupon. Działalność firmy opiera się na dostarczaniu użytkownikom ofert promocyjnych na usługi i produkty zlokalizowane w ich niedalekim otoczeniu. Założyciele firmy zauważyli, iż najskuteczniejszymi kampaniami ich wcześniejszych działań były te, które oferowały użytkownikom zniżki poprzez grupowanie ich zakupów.

Oferta publiczna Groupona w 2011 r. była największą ofertą publiczną amerykańskiej firmy internetowej od czasu oferty Google w 2007 r. Rzeczywiście w tamtym czasie wartość Groupona wyceniano na prawie 13 miliardów dolarów. Co do dzisiaj jest jednym z najlepszych wyników w historii.

Przypadek grouponu jest o tyle fascynujący, iż pośród największych zwycięzców znalazła się osoba prywatna. Chodzi o Erika Lefkoskiego, współzałożyciela, dyrektora i inwestora jednocześnie. Najbardziej niewiarygodnym aspektem historii Lefkofsky’ego był fakt, iż przed pierwszą ofertą publiczną nabył on akcje o wartości 386 milionów dolarów za jedyne 546 dolarów. Po IPO akcje te wyceniono na 4 miliardy dolarów.

Zwrot z inwestycji Lefkofsky’ego wynoszący 732 600 632% to prawdopodobnie najbardziej imponująca inwestycja Venture Capital wszechczasów dokonana przez jedną osobę. Oczywiście Eric Lefkofsky w sumie zainwestował w spółkę znacznie więcej pieniędzy, a ta transza stanowiła pewnego rodzaju wynagrodzenie. Mimo wszystko jego stopa zwrotu i tak znacznie przekracza 10 000% (to wiemy na pewno). Dokładnej wartości nie poznamy. Eric Lefkofsky do dziś jest bardzo znaczącym akcjonariuszem spółki.

Eric Lefkofsky był pomysłodawcą jednej z największych inwestycji Venture Capital w historii.

https://michaelmegarit.com/blog/10-of-the-best-venture-capital-investments-of-all-time/
Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Alibaba

Całkiem niedawno na rynek wypłynęła informacja o tym, iż japoński Softbank kończy działalność jako największy akcjonariusz chińskiej Alibaby. Finalizując tym samym jedną z najbardziej udanych transakcji VC. Sprzedaż dotyczy akcji za łączną cenę 8,5 miliarda dolarów. Jest to około 425 razy więcej niż kwota pierwotnie zainwestowana w spółkę! SoftBank zainwestował 20 milionów dolarów w roku 2000. Za tą kwotę nabył 34% udziałów w firmie.

W momencie, gdy analitycy Softbanku sprawdzali Alibabę pod względem inwestycyjnym, firma nie osiągała przychodów i prawie nie rozpoczęła działalności operacyjnej. Było jednak coś co Masayoshi Son – założyciel Sofbanku dostrzegł. Tym czymś był niesamowicie wielki rynek i szybki rozwój internetu. Tylko w latach 1999-2000 liczba ludności Chin korzystającej z Internetu wzrosła ponad dwukrotnie z około 8,9 mln do 22,5 mln.

Tak rosła liczba użytkowników internetu w USA, Japonii i Chinach

https://www.cbinsights.com/

Softbank zainwestował także w Yahoo

Do roku 1999 Softbank dokonał już dwóch wielkich inwestycji w spółki internetowe. Pierwszą był zakup w 1995 roku wyszukiwarki Yahoo. Niesamowite zagranie i to jeszcze u zarania rozwoju internetu. Drugą inwestycją był zakup spin offa yahoo – yahoo Japan w 1996 roku. Ostatecznie to właśnie Alibaba, a nie Yahoo okazało się perłą w koronie Softbanku. Chociaż oczywiście jak zawsze początki były nadzwyczaj skromne. Spółka powstała 28 czerwca 1999 roku. Założył ją Jack Ma wraz z grupą 17 przyjaciół na studiach. Siedzibą firmy było małe mieszkanie Jacka Ma w Hangzhou.

Alibaba.com miała usprawnić krajowy rynek e-commerce i być docelową platformę e-commerce dla chińskich przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, aby pomóc w eksporcie chińskich produktów na rynek światowy, a także aby stawić czoła wyzwaniom Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Alibaba rozwijała się przez kolejne kilkanaście lat fantastycznie i do dzisiaj dała zarobić Sofbankowi grube miliardy dolarów. Oprócz wspomnianych wcześniej zainwestowanych 20 milionów Softbank zainwestował jeszcze kolejne 62 miliony w 2004 roku. w tej chwili Alibaba jest notowana na giełdzie, a jej rynkowa wartość wynosi ponad 200 miliardów dolarów.

Alibaba na początku swojej działalności. Na dole założyciel i dyrektor generalny Jack Ma

ibidem

Uber

Historia firmy Uber to idealny dowód na to, iż okazje inwestycyjne czekają na wyciągnięcie ręki. Uber nie stworzył w zasadzie nic innowacyjnego. Tak samo, jak Mastercard postawił na realizacje najprostszych potrzeby ludzi. W przypadku Ubera to przemieszczanie się z punktu A do B. Od pewnego czasu działalność biznesowa Ubera obejmuje też szereg innych usług, ale to na przewozach osobistych została zbudowana siła marki.

Wszystko zaczęło się w Paryżu w 2008 roku. Wtedy dwóch przyjaciół: Travis Kalanick i Garrett Camp , wzięło udział w LeWeb, corocznej konferencji technologicznej, którą The Economist opisuje jako „miejsce, gdzie wizjonerzy zbierają się, aby planować przyszłość”. Kiedy obydwaj wychodzili z konferencji, nie mogli złapać żadnej taksówki. Doznali wtedy objawienia „A co, jeżeli można by było zamówić taksówkę dzięki aplikacji w telefonie?”.

Pieniądze na rozkręcenie działalności mieli dzięki sprzedaży swoich udziałów w start-upach, które założyli wcześniej. Kalanick sprzedał udziały w Red Swoosh firmie Akamai Technologies za 19 milionów dolarów, podczas gdy Camp sprzedał StumbleUpon firmie eBay (EBAY) za 75 milionów dolarów. Jednak już po paru miesiącach okazało się, iż konieczne będzie zewnętrzne finansowanie.

Jason Calacanis dostrzegł potencjał Ubera

Jednym z pierwszych inwestorów był Jason Calacanis, przedsiębiorca i anioł biznesu, który widział wcześniej pracę Kalanicka w dwóch jego wcześniejszych start-upach (Scour i Red Swoosh). Scour zakończył się porażką, a Travis odniósł niewielki sukces w Red Swoosh, gdzie sprzedał firmę za 19 milionów dolarów, zarabiając około 2 milionów dolarów.

Obserwując etykę pracy Travisa w obu startupach, Jason dostrzegł u niego dwie cechy, które naprawdę mu się podobały: bezwzględność i talent. Jason wierzył, iż Travis odniesie ogromny sukces w swojej trzeciej firmie, wyciągając wnioski z błędów i sukcesów, które popełnił w swoich poprzednich start-upach. Dzisiaj wiemy, iż Uber okazał się być świetną firmą. Obecna kapitalizacja giełdowa spółki przekracza 130 miliardów dolarów.

Jason Calacanis zarobił w sumie na swojej świetnej inwestycji w Ubera kilka miliardów dolarów. Świetny zysk zgarnął również fundusz Benchmark Capital, który zainwestował 11 mln dolarów w akcje serii A. w tej chwili te udziały są warte ponad 6 miliardów dolarów. Co oznacza ponad 500 – krotny zwrot z inwestycji!

Podsumowując wszystkie opisane w tym artykule historie, trzeba powiedzieć, iż na rynku spółek niepublicznych można znaleźć niesamowite okazje inwestycyjne. Ryzyk jest wiele, ale o ile jakaś spółka odniesie sukces, to stopy zwrotu są zawrotne.

Na osi pionowej widać wartość jaką dana spółka miała przy exicie, a na poziomej wycenę po jakiej fundusze VC w nią inwestowały przed samym wyjściem z niej

https://www.cbinsights.com/research/report/best-venture-capital-investments/

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału