Ten tydzień obfituje w TOP 5 wydarzeń gospodarczych z USA, które mogą wpłynąć na portfele uczestników rynku kryptowalut. Od danych o zatrudnieniu po wgląd w opinie decydentów z Rezerwy Federalnej i raporty dotyczące nastrojów, rynek może być gotowy na tydzień pełen zmienności.
Tymczasem Bitcoin (BTC) pozostaje poniżej poziomu 100 000 USD. Chociaż istnieją perspektywy dalszych zysków, traderzy i inwestorzy powinni być gotowi do rewizji swoich strategii handlowych i inwestycyjnych w kontekście TOP 5 wydarzeń gospodarczych w tym tygodniu.
Rynek kryptowalut przygotowuje się na TOP 5 wydarzeń gospodarczych w USA
Następujące dane makroekonomiczne z USA mogą spowodować zmienność na rynku kryptowalut w tym tygodniu.
Zatrudnienie ADP
Raport ADP National Employment, śledzący zatrudnienie w sektorze prywatnym w USA, zostanie opublikowany w środę. Na podstawie danych płacowych z 400 000 amerykańskich firm, prognozowany wzrost zatrudnienia w grudniu wynosi 130 000. Dla porównania w listopadzie wynosił 146 000.
W listopadzie dane ADP pokazały, iż roczny wzrost płac dla osób pozostających w pracy wzrósł po raz pierwszy od ponad dwóch lat. Wyższy niż oczekiwano odczyt grudniowy sygnalizowałby silniejszy rynek pracy, co mogłoby wzmocnić USD.
Silniejsze dane o zatrudnieniu mogą również wpłynąć na Bitcoina i kryptowaluty. Pozytywne dane o zatrudnieniu mogą poprawić zaufanie konsumentów, prowadząc do większych wydatków i inwestycji, w tym w BTC. Niektórzy inwestorzy mogą postrzegać największą kryptowalutę jako zabezpieczenie przed inflacją.
Jednak solidne dane o zatrudnieniu mogą skłonić Rezerwę Federalną do podniesienia stóp procentowych, aby zapobiec przegrzaniu gospodarki. Wyższe stopy czynią aktywa nieprzynoszące dochodu, takie jak Bitcoin, mniej atrakcyjnymi. To może skłonić inwestorów do przeniesienia się na tradycyjne aktywa.
Protokół FOMC
Rynki będą również obserwować protokoły Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w środę, jako jedne z najważniejszych TOP 5 wydarzeń gospodarczych w tym tygodniu. Będą to protokoły z posiedzenia Fed z 17-18 grudnia, z udziałem mówców takich jak Thomas Barkin, Jeffrey Schmid i Patrick Harker.
To, co mają do powiedzenia ci decydenci z Fed, może pomóc rynkom lepiej ocenić perspektywy stóp procentowych Fed. Już teraz Rezerwa Federalna zasygnalizowała mniej cięć stóp w tym roku w obliczu uporczywej inflacji i odpornej gospodarki. Jeden z użytkowników X zauważył:
„Globalnie, protokoły grudniowe FOMC zdominują dyskusje, ponieważ ostrożny ton Fed na 2025 rok, z zaledwie dwoma prognozowanymi cięciami stóp, odzwierciedla zmianę w stosunku do wcześniejszego optymizmu. To, w połączeniu z ogłoszeniami polityki Trumpa, może utrzymać rynki w napięciu.”
Wstępne wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
W czwartek raport o cotygodniowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych dostarczy więcej informacji na temat rynku pracy w USA. W tygodniu kończącym się 3 stycznia, początkowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych spadły do 211 000, co jest najniższym poziomem od ośmiu miesięcy. Oznaczało to spadek liczby wniosków o zasiłek po świętach Bożego Narodzenia i zakończyło rok niskich zwolnień, odzwierciedlając ostatnią odporność gospodarki USA.
Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych systematycznie spadały w ostatnich tygodniach, po osiągnięciu najwyższych poziomów od ponad roku w październiku. Podczas gdy początkowe wnioski maleją, wnioski kontynuacyjne rosną. Sugeruje to, iż pracodawcy zatrzymują pracowników, ale ci, którzy tracą pracę, mają trudności ze znalezieniem nowego zatrudnienia.
W obliczu powolnego zatrudniania i niskiego zwalniania, ogólne odczucia są takie, iż trend ten może się utrzymać na początku 2025 roku. To do czasu, gdy firmy zorientują się, jak polityka prezydenta-elekta Donalda Trumpa wpłynie na gospodarkę.
Spadek tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zwykle wskazuje na silniejszy rynek pracy i większą stabilność gospodarczą. Mniej wniosków sugeruje, iż więcej osób jest zatrudnionych i zarabia. Ten optymistyczny obraz może zwiększyć zaufanie inwestorów, potencjalnie zwiększając zainteresowanie aktywami takimi jak Bitcoin.
TOP 5 wydarzeń gospodarczych: Nastroje konsumentów
Indeks nastrojów konsumentów w USA, a konkretnie wstępny raport opublikowany przez Uniwersytet Michigan, odzwierciedla ogólne zaufanie i optymizm konsumentów wobec gospodarki. Pozytywny odczyt w piątek może prowadzić do zwiększonego optymizmu na rynkach finansowych, w tym na rynku kryptowalut. Może to skutkować większym popytem na Bitcoina, gdy inwestorzy poszukują aktywów z potencjałem wzrostu.
Podobnie, jeżeli nastroje konsumentów są silne, może to oznaczać, iż konsumenci są bardziej skłonni do wydawania i podejmowania ryzyka. Ten pozytywny obraz może przełożyć się na zwiększoną skłonność do ryzyka wśród inwestorów. Natomiast to może skłonić ich do przeznaczenia większych środków na kryptowaluty, takie jak Bitcoin.
Niemniej jednak nie można ignorować, iż dane o nastrojach konsumentów często zawierają informacje o oczekiwaniach inflacyjnych. Dlatego protokoły FOMC w środę będą kluczowe. jeżeli konsumenci przewidują wyższą inflację, mogą szukać alternatywnych sposobów przechowywania wartości, aby chronić swoje bogactwo. Bitcoin, często nazywany “cyfrowym złotem“, może zyskać na zwiększonym zainteresowaniu jako zabezpieczenie przed inflacją.
Raport o zatrudnieniu w USA i stopa bezrobocia
Raport o zatrudnieniu w USA i stopa bezrobocia, które zostaną opublikowane w piątek, są kluczowymi spośród TOP 5 wydarzeń gospodarczych. Prognozowany raport o zatrudnieniu pokazuje 155 000 nowych miejsc pracy, w porównaniu do 227 000 w poprzednim miesiącu, podczas gdy stopa bezrobocia ma pozostać na poziomie 4,2%.
Silny wzrost zatrudnienia i spadająca stopa bezrobocia zwykle zwiększają zaufanie inwestorów i optymizm na rynku. Ten pozytywny sentyment może rozciągnąć się na rynek kryptowalut, przyciągając zainteresowanie aktywami takimi jak Bitcoin.
Dane o zatrudnieniu również wpływają na skłonność inwestorów do podejmowania ryzyka. Silny raport sygnalizujący solidny rynek pracy może zachęcać do podejmowania ryzyka, potencjalnie zwiększając popyt na aktywa o wyższym ryzyku, w tym kryptowaluty. Z kolei słabe dane mogą skłonić do bardziej ostrożnego zachowania, wpływając na popyt na kryptowaluty.
Zmiany na rynku pracy i stopa bezrobocia mogą wpływać na oczekiwania inflacyjne. jeżeli dane o zatrudnieniu wskazują na silny wzrost gospodarczy i rosnące płace, mogą wzbudzić obawy o inflację. W takich przypadkach inwestorzy mogą postrzegać Bitcoina jako zabezpieczenie przed inflacją, co zwiększa zainteresowanie kryptowalutą.
Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.
BeInCrypto Polska - TOP 5 wydarzeń gospodarczych w USA na ten tydzień