Europa dynamicznie się rozwija, a niektóre miasta wyprzedzają inne pod względem tempa wzrostu i innowacji. Na szczególną uwagę zasługuje Warszawa, która zajęła drugie miejsce, podkreślając swoje rosnące znaczenie na gospodarczej mapie kontynentu.
Eksperci z Oxford Economics szacują, iż w latach 2024-2028 stolice Czech i Polski osiągną średnioroczny wzrost PKB na poziomie średnio 3 proc. rocznie. To naprawdę świetny wynik, o 50% lepszy niż średnia dla 30 największych europejskich miast. Stolica Polski ma rozwijać się lepiej niż np. Paryż, Londyn czy Amsterdam. Zdaniem analityków najszybciej „rosły” będą miasta w Europie Środkowej i Wschodniej. Można zatem powiedzieć, iż nasz cały region jest niezwykle perspektywiczny.
„Prognozujemy, iż miasta Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) osiągną najszybsze tempo wzrostu gospodarczego w Europie w średnim okresie, chociaż nie na typowym poziomie 5-8 proc., jak to miało miejsce w 2010 r. Ekspansję będą prowadzić Praga i Warszawa, największe miasta w regionie, gdzie tempo wzrostu PKB będzie wynosić średnio około 3 proc. rocznie w latach 2024-28 – podaje Oxford Economics.
PKB w 2024 roku oraz w latach 2024-2028, średni wzrost w proc. rok do roku
Każda akcja o wartości choćby 800 dolarów!
Brak prowizji do obrotu 100 tys. euro miesięcznie!
Obniż prowizję za wymianę o 50%!
Warszawa na szczycie rankingu rozwoju
W opinii ekspertów Oxford Economics najważniejszym czynnikiem napędzającym wzrost PKB w Warszawie i Pradze jest atrakcyjność inwestycyjna. Mowa w szczególności o potencjale w zakresie usług profesjonalnych i teleinformatycznych.
– Praga i Warszawa mocno skorzystały z napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w ostatnich latach. Choć mało prawdopodobne, aby to tempo zostało utrzymane, obie stolice pozostają atrakcyjnymi miejscami do inwestycji, zwłaszcza w sektorach ICT i usług profesjonalnych. Dlatego też oczekujemy, iż te sektory przez cały czas będą kluczowymi czynnikami wzrostu w przyszłości. Ich wschodzące bazy konsumentów będą również wspierać przyszłą ekspansję gospodarczą – czytamy w raporcie Oxford Economics. Z analizy możemy jeszcze wyczytać, iż na jeszcze szybsze tempo rozwoju Warszawy przyczyni się odblokowanie środków z KPO. Kwota w wysokości kilku miliardów euro była wcześniej zamrożona. Teraz te pieniądze zostaną wydane m.in na nowe inwestycje infrastrukturalne.
Inne miasta europejskie będą rozwijać się nadzwyczaj powoli
Chociaż miasta z naszego regionu będą rozwijać się naprawdę dobrze, to tego samego z pewnością nie można powiedzieć o metropoliach z Europy Zachodniej. Zdaniem analityków Oxford Economics Rzym, Ateny i Lizbona zanotują do 2028 roku średnioroczny wzrost PKB zbliżony do 1%. Wysokie wskaźniki bezrobocia spowodowały, iż wielu mieszkańców opuściło te miasta w poszukiwaniu pracy gdzie indziej. W rezultacie perspektywy demograficzne są słabe, przy stagnacji populacji w Rzymie i Lizbonie oraz spadku populacji w Atenach. To osłabia potencjał gospodarczy tych miast w średnim okresie, a ich wzrost PKB będzie przez cały czas odstawał od wyników w innych częściach Europy.
Jeżeli z kolei chodzi o takie miasta jak Frankfurt, czyli jedno z głównych europejskich centrów finansowych. Tu według Oxford Analitics wzrost jest hamowany przez problemy w sektorze finansowym. Sektor ten walczy z trudnościami w ostatnich latach, czego dowodem są problemy napotykane przez wiele głównych instytucji finansowych, takich jak Credit Suisse i Deutsche Bank.
Chińskie miasta będą rozwijać się znacznie szybciej
Chociaż Chiny są w tej chwili w dosyć ciężkiej sytuacji gospodarczej to i tak największe miasta Państwa Środka będą rozwijać się ponad dwukrotnie szybciej niż największe miasta europejskie. Ich PKB będzie rósł średnio o 4,1% w 15 głównych miastach do 2028 r. W porównaniu z 7,3% w latach 2015–2019. Wszystko wskazuje na to, iż w tej chwili rząd chiński kładzie największy nacisk na „nowe siły produkcyjne”. W postaci zaawansowanych usług IT i produkcji zaawansowanych technologii.
Rząd zachęca również bazę produkcyjną gospodarki do przesuwania się w górę łańcucha wartości, realizując ambitne ambicje w zakresie produktów zaawansowanych technologicznie, w tym „trzech nowych branż” pojazdów elektrycznych, akumulatorów litowo-jonowych i ogniw słonecznych. Inwestycja w te obszary ma pobudzić wzrost gospodarczy całego państwa.
Prognozuje się, iż chińskie miasta będą się rozwijać znacznie wolniej niż przed pandemią. Wciąż jednak mowa o szybkim 4-procentowym wzroście PKB
Jakie miasta będą rozwijać się najszybciej na świecie?
Aby znaleźć najszybciej rozwijające się miasta w skali globalnej, musimy udać się do Afryki i Azji. Okazuje się, iż 2 i 3 najszybciej rozwijające się miasto jest położone w Demokratycznej Republice Konga. Jednak to bardzo biedny kraj i wzrost gospodarczy na poziomie dwudziestu paru procent, nie wywołuje większego wrażenia. interesujące jest natomiast pierwsze miejsce. Okazuje się, iż najszybciej rosnącym miastem na świecie, pod względem gospodarczym ma być położone w Indiach – Malappuram.
Miasto może się poszczycić nie tylko wysokim prognozowanym wzrostem liczby ludności. Jednak oczekuje się również, iż do roku 2030 odnotuje najwyższy wzrost gospodarczy. W mieście mieszczą się jedne z najlepszych instytucji edukacyjnych w kraju i słynie ono ze swojego naturalnego piękna. Prognozuje się, iż do 2030 roku miasto będzie miało prawie 4,9 miliona mieszkańców (teraz ma nieco ponad milion). Cóż interesujące co będzie się tam już niedługo działo z cenami mieszkań. Na pewno obecni posiadacze nieruchomości w Malappuram wzbogacą się w ciągu najbliższych lat znacząco.
Położenie Malappuram na mapie Indii
Do zarobienia,
Karol Badowski