Traktat polsko-francuski zawiera klauzulę wsparcia militarnego na wypadek ataku

1 dzień temu

Warszawa, 09.05.2025 (ISBnews) – Podpisany przez premiera Donalda Tuska i prezydenta Francji Emmanuel Macron w Nancy traktat przewiduje m.in. wzajemne gwarancje bezpieczeństwa dla Polski i Francji. Dokument zawiera klauzulę wsparcia militarnego na wypadek ataku na którekolwiek z państw. Dotąd Francja zawarła takie zobowiązanie jedynie z Niemcami, podała Kancelaria Premiera.

Traktat o wzmocnionej współpracy i przyjaźni obejmuje również współdziałanie w zakresie przemysłu obronnego, gospodarki, rolnictwa i nauki. Premier Donald Tusk zapowiedział, iż niebawem podpisany zostanie podobny dokument z Wielką Brytanią, podano.

“Traktat podpisany w Nancy staje się fundamentem nowej jakości relacji między Warszawą a Paryżem. Zapisy, jakie wynegocjowała Polska, mają przełomowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Obie strony zobowiązały się do wzajemnego wsparcia w przypadku zagrożenia, w tym do pomocy zbrojnej” – czytamy w komunikacie.

“Wykorzystujemy nasze doświadczenie i zaufanie, aby utrwalić naszą przyjaźń, współpracę i bezpieczeństwo. […] Za tym muszą iść także twarde konkrety. […] Od dziś Francja i Polska będą mogły naprawdę liczyć na siebie w każdej sytuacji […]. Dajemy sobie wzajemne gwarancje bezpieczeństwa i możecie być państwo pewni, iż intencją Prezydenta Francji i moją jest śmiertelnie poważnie traktować ten zapis” – powiedział Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Macronem, cytowany w komunikacie.

Porozumienie otwiera również drogę do współpracy w dziedzinie cywilnych technologii nuklearnych.

“Kwestia bezpieczeństwa nabiera w tym traktacie szczególnego znaczenia. I mówimy tu nie tylko o wzajemnych gwarancjach militarnych, o współpracy naszych przemysłów obronnych, o współpracy nuklearnej. To wszystko jest ważne, ale ważna jest też polityka. Ten traktat bardzo wzmocni też całą strukturę europejskiej stabilności” – ocenił premier.

Szef rządu podkreślił, iż za zapisami traktatu pójdą konkretne działania operacyjne, zwłaszcza w obszarze przemysłu zbrojeniowego, planowania strategicznego i przygotowania na sytuacje kryzysowe.

Prezydent Emmanuel Macron zaznaczył, iż podpisanie porozumienia z Polską otwiera “nową kartę historii”.

“Jeśli chodzi o zaangażowanie sił zbrojnych, we Francji jest to wpisane w konstytucji. Organizacja naszych sił zbrojnych, inwestycje, których cały czas dokonujemy oraz jakość tych sił zbrojnych sprawiają, iż jesteśmy w stanie zaangażować te środki w razie ewentualnej agresji” – powiedzial Macron.

To pierwszy przypadek w historii, kiedy Francja zawiera tego rodzaju pakt z państwem, z którym nie graniczy. Dotychczas analogiczne zobowiązanie bezpieczeństwa Paryż podpisał wyłącznie z Berlinem, podkreślono w komunikacie.

“Polsko-francuski traktat znajdzie odzwierciedlenie w kolejnych działaniach dyplomatycznych, m.in. w rozmowach z Wielką Brytanią oraz w ramach Trójkąta Weimarskiego” – czytamy dalej.

“Jeśli weźmiemy pod uwagę, iż dla USA jesteśmy w tej części świata najcenniejszym sojusznikiem, traktat polsko-francuski, za chwilę traktat polsko-brytyjski i wzmocniona kooperacja z Niemcami – to daje wyobrażenie o tym, o ile bezpieczniejszym krajem się stajemy” – zaznaczył szef polskiego rządu.

Prezydent Macron wskazał, iż to właśnie Polska i Francja ponoszą dziś szczególną odpowiedzialność za pokój i bezpieczeństwo na kontynencie.

“Potrzebujemy zjednoczonej, mocnej i konkurencyjnej Europy. Polska i Francja mogą się do tego zdecydowanie przyczynić” – powiedział francuski przywódca.

Obaj przywódcy wyrazili też pełne poparcie dla Ukrainy, która odpiera rosyjską agresję. Polska i Francja będą działać na rzecz sprawiedliwego i możliwie szybkiego pokoju dla Kijowa, podkreślono też w informacji.

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału