Wielka Brytania wprowadza przepisy prawne, zgodnie z którymi transfery kryptowalut będą mogły być wstrzymywane. Taki ruch będą mogły wykonywać firmy kryptograficzne i tylko w konkretnych przypadkach. Co jest celem takich rozwiązań?
Transfery kryptowalut od września na nowych zasadach
Firmy zajmujące się aktywami kryptograficznymi w Wielkiej Brytanii od 1 września mogą zacząć wstrzymywać niektóre transfery kryptowalut, aby zachować zgodność z nowymi przepisami dotyczącymi transferów kryptowalut. Nowe zasady dla dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi zostały po raz pierwszy wprowadzone przez Financial Conduct Authority 17 sierpnia. Wymagane było, aby VASP z siedzibą w Wielkiej Brytanii gromadziły, weryfikowały i udostępniały informacje dotyczące transferów kryptowalut. Jeżeli płatność przychodząca pochodzi od osoby lub podmiotu zza granicy, która nie wdrożyła podobnych przejrzystych zasad transferów aktywów cyfrowych, podmiot VASP musi dokonać oceny czy udostępnić kryptoaktywa beneficjentowi. Przepisy dotyczące transferów kryptowalut opracował zespół ds. działań finansowych agencji ONZ w czerwcu 2019 r. Wielka Brytania przyjęła przepisy rozpoczynające egzekwowanie przepisów dotyczących transferów kryptowalut w lipcu 2022 r.
Co jest celem nowych przepisów?
Wielka Brytania nie jest wyjątkiem. Podobne przepisy wprowadziły takie państwa jak USA, Niemcy, Japonia, Singapur, Szwajcaria, Kanada, Republika Południowej Afryki, Holandia i Estonia. Celem tych przepisów jest przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) lobbuje za wprowadzaniem takich rozwiązań. Jednocześnie krytykuje państwa członkowskie za niedostateczne wdrożenie tej zasady. Badania organizacji wykazały, iż ponad połowa z nich nie podejmuje żadnych działań i nie wdraża tej zasady. Badanie przeprowadzone w marcu 2022 r. przez FATF wykazało, iż tylko 29 z 98 jurysdykcji spełniało wymogi zawarte w przepisach. Ponadto niewielka część tych państw rozpoczęła egzekwowanie przepisów.
Może Cię zainteresować: