Transgraniczni oszuści kryptograficzni namierzeni przez agencje UE
Europol i Eurojust, dwie agencje UE ds. współpracy organów ścigania, połączyły siły z organami z Bułgarii, Cypru, Niemiec i Serbii w celu zbadania internetowych oszustw inwestycyjnych.
Do końca 2022 roku oszuści byli skoncentrowani na oszukiwaniu kryptowalutowych inwestorów, którzy desperacko próbowali odrobić straty spowodowane spadkami. Międzynarodowa operacja prowadzona przez organy ścigania z europejskich agencji rządowych we współpracy z prywatnymi przedsiębiorcami w celu ograniczenia transgranicznych oszustw kryptograficznych od lipca 2022 roku, odkryła sieć przestępczą działającą za pośrednictwem call center.
Europol i Eurojust, dwie agencje UE ds. współpracy organów ścigania, połączyły siły z władzami z Bułgarii, Cypru, Niemiec i Serbii w celu zbadania internetowych oszustw inwestycyjnych od czerwca 2022 r. W toku dochodzenia zidentyfikowano siatkę przestępczą, która spowodowała straty w wysokości ponad 2,1 mln USD – głównie wśród inwestorów niemieckich.
Według Europolu oszuści namawiali ofiary — między innymi z Niemiec, Szwajcarii, Australii i Kanady — do inwestowania dzięki fałszywych programów i stron internetowych związanych z kryptowalutami. Odkrycie to ostatecznie doprowadziło do utworzenia operacyjnej grupy zadaniowej mającej na celu prowadzenie dochodzeń transgranicznych.
Działając w czterech call center w Europie Wschodniej, oszuści wabili potencjalne ofiary, oferując lukratywne zyski z niewielkich inwestycji. Biorąc pod uwagę liczbę niezgłoszonych przypadków, Europol podejrzewa, iż całkowite straty mogą sięgać setek milionów euro.
W ramach śledztwa przesłuchano 261 osób — dwie w Bułgarii, dwie na Cyprze, trzy w Niemczech i 214 w Serbii, przeszukano 22 miejsca w UE i aresztowano 30 osób. Zabezpieczono także portfele sprzętowe, gotówkę, pojazdy, sprzęt elektroniczny i dokumenty.
Podczas gdy oszuści przez cały czas podszywają się pod władze rządowe i firmy, społeczność kryptograficzna utrzymuje aktywne podejście do osłabiania oszustów poprzez ogłoszenia ostrzegawcze, poprawki zapobiegające włamaniom i edukowanie ogółu społeczeństwa.
Raport z platformy Bug Bounty i usług ds. bezpieczeństwa Immunefi ujawnił, iż przemysł kryptograficzny stracił łącznie 3,9 miliarda dolarów w 2022 roku.
95,6 % całkowitej straty przypisano włamaniom, podczas gdy oszustwa i manipulacje stanowiły pozostałe 4,4%. Łańcuch BNB i Ethereum były najczęściej atakowanymi łańcuchami bloków.
Mitchell Amador, dyrektor generalny Immunefi, zasugerował „proaktywne identyfikowanie i usuwanie słabych punktów”, aby chronić społeczność i odbudować zaufanie wśród inwestorów.
Może Cię zainteresować :