Transport intermodalny w Polsce i krajach bałtyckich. Dynamika i skala zmian, cz. 1

kolejnakolej.info 6 dni temu

Po kryzysie gospodarczym w 2012 roku obserwowaliśmy w Polsce dynamiczny wzrost wolumenu przewozów intermodalnych. Ta wzrostowa tendencja utrzymała się aż do roku 2020. Po tym okresie po raz kolejny wystąpiły niekorzystne uwarunkowania dla tego segmentu przewozów. Początkowe zachwianie było bezpośrednim skutkiem pandemii wywołanej koronawirusem, a w długiej perspektywie znaczący wpływ na rynek miały także wojna na Ukrainie oraz embarga nałożone na Rosję i Białoruś.

Do dziś uwarunkowania gospodarczo-polityczne w istotny sposób oddziałują na wielkość przewozów intermodalnych. Zmieniły się wolumeny i kierunki potoków ładunków. Z uwagi na blokadę Morza Czarnego wzrosło znaczenie polskich portów morskich dla ładunków z Ukrainy i Słowacji. Na zmianach może skorzystać także kolej, ale zwiększenie wykorzystania transportów kolejowego i intermodalnego w Polsce w obsłudze tych wolumenów jest uzależnione od sprawnie działającej infrastruktury liniowej i punktowej oraz funkcjonującego taboru.

Wydajne połączenia międzysystemowe

Istotne znaczenie dla obsługi logistycznej mają dobrze zorganizowane i prawidłowo ze sobą powiązane systemy transportowe. Duże wolumeny ładunków, jakie są obsługiwane przez porty morskie, muszą zostać sprawnie przekazane w ręce docelowego odbiorcy. Na tym etapie kolej sprawdzi się doskonale jako narzędzie logistyczne.
Użyteczność transportu intermodalnego będzie tym większa, im silniejsze i bardziej systemowe będą powiązania między jego poszczególnymi formami.

Do realizacji tego zadania niezbędna będzie konieczność utworzenia powiązań transportowych na poziomie odpowiadającym potrzebom gospodarczym, czego rezultatem będzie rozwinięta infrastruktura – zarówno liniowa, jak i punktowa, i to we wszystkich współpracujących ze sobą gałęziach transportu. Dynamiczny wzrost skali przepływu towarów będzie prowadził do zwiększenia popytu na rozwiązania kompleksowe pod względem technologicznym, wykorzystujące nowoczesną infrastrukturę transportową i logistyczną. Nowe uwarunkowania rynkowe przełożyły się również na znacznie wyższe oczekiwania klientów w stosunku do firm świadczących usługi w sektorze transportowo-spedycyjno-logistycznym (TSL).

Henryk Zielaskiewicz

Ekspert ds. transportu kolejowego w Instytucie Prawa Gospodarczego,
Przewodniczący Krajowej Komisji Przewozów Intermodalnych STIK RP

Idź do oryginalnego materiału