
Jerome Powell znalazł się na celowniku Donalda Trumpa, który chce go odwołać z funkcji szefa Rezerwy Federalnej (Fed) przez Sąd Najwyższy. Czy taki ruch może przynieść korzyści dla rynku kryptowalut?
- Donald Trump dąży do usunięcia Jerome’a Powella ze stanowiska szefa Fed-u, mimo iż jego kadencja trwa do 2026 roku,
- Powodem są odmienne podejścia do polityki stóp procentowych i skutki gospodarcze ceł nałożonych przez USA w 2025 roku.
Napięcia wokół Rezerwy Federalnej
Konflikt między Donaldem Trumpem a Jerome’em Powellem trwa od lat, jednak przybrał on na sile w 2025 roku. Fed pod kierownictwem Powella utrzymuje wysokie stopy procentowe w celu kontroli inflacji, co nie podoba się Trumpowi, zwłaszcza po drastycznych wahaniach na rynkach wywołanych nową polityką handlową USA.
2 kwietnia 2025 r., w tzw. „Dniu Wyzwolenia”, administracja Trumpa nałożyła wysokie cła na handel z dziesiątkami krajów. Efektem był globalny wstrząs: 7 kwietnia giełdy doświadczyły największych spadków od dekad, a rynek kryptowalut zanotował spadki od 10 do 20%. Tego samego dnia likwidacje na rynku kryptowalut osiągnęły wartość 888 milionów USD.
Mimo iż część amerykańskich indeksów ucierpiała mniej – głównie dzięki plotkom o 90-dniowym zawieszeniu ceł – Biały Dom gwałtownie zdementował te informacje jako „fake news”. Okazało się jednak, iż faktycznie zaplanowano tymczasowe zawieszenie ceł wobec większości państw… z wyjątkiem Chin. Na ten kraj nałożono jeszcze surowsze restrykcje – cła wzrosły do 145%.
Polityczny manewr czy walka o dobro gospodarki?
Powell nie zrezygnował ze swojej funkcji, a jego decyzja o utrzymaniu stóp procentowych na wysokim poziomie spotkała się z jawną krytyką Trumpa. Prezydent, według „Bloomberga”, miał zwrócić się do Sądu Najwyższego z prośbą o możliwość zwolnienia Powella — co wymagałoby podważenia precedensu prawnego z 1935 roku (sprawa Humphrey’s Executor vs. United States).
Jeśli ten precedens zostanie obalony, Powell może zostać usunięty, co byłoby symbolicznym końcem niezależności Rezerwy Federalnej od władzy wykonawczej. Obrońcy konstytucji ostrzegają przed koncentracją władzy, ale nie brakuje też głosów, iż Trump po prostu chce bardziej elastycznego podejścia do polityki monetarnej.
Fed to instytucja, która teoretycznie powinna być niezależna od polityki, jednak w praktyce jej decyzje mają ogromny wpływ na gospodarkę i rynki finansowe.
Trump nie ukrywa, iż chce niższych stóp procentowych, które w jego opinii przyspieszyłyby odbicie gospodarcze po szoku celnym. Jednocześnie w lutym sam przyznał, iż skutki ceł będą „bolesne”, ale nieuniknione na drodze do „złotej ery Ameryki”.
Czy kryptowaluty mogą zyskać na zmianie szefa Fed-u?
Powell był postacią kontrowersyjną dla świata kryptowalut. W grudniu 2024 r. jego ogłoszenie obniżki stóp zahamowało trwający rajd bitcoina. Jednak z drugiej strony, Powell krytykował odcinanie instytucji kryptowalutowych od systemu bankowego, co pokazuje jego bardziej zniuansowane podejście.
Zmiana na stanowisku przewodniczącego Fed może otworzyć drzwi do bardziej przyjaznej polityki wobec kryptowalut, szczególnie jeżeli Trump zdecyduje się na nominację Kevina Warsha — znanego z bardziej pro-kryptowalutowego podejścia.
Niższe stopy procentowe zwykle sprzyjają aktywom wysokiego ryzyka, takim jak BTC, zwłaszcza w krótkim terminie, ponieważ zwiększają płynność i zmniejszają atrakcyjność obligacji. Z drugiej strony, część inwestorów obawia się, że takie decyzje mogą prowadzić do rozchwiania rynku i wzrostu inflacji, co uderzy w fundamenty gospodarki.