Trump wywołuje krach na rynkach. Co przyniesie tydzień?

4 dni temu

Opublikowane w minionym tygodniu wyniki niektórych ze spółek z grupy Magnificent 7 napawały inwestorów nadzieją na rychłe poprawienie rekordów na amerykańskich indeksach giełdowych. Sentyment rynkowy gwałtownie pogorszył się, gdy Donald Trump ogłosił nałożenie taryf celnych na Meksyk, Kanadę oraz Chiny. W jaki sposób decyzja ta wpłynie na amerykański rynek akcji?

Cła umacniają dolara amerykańskiego

Poniedziałkowy poranek związany był z drastycznymi spadkami głównych indeksów giełdowych oraz zauważalnym umocnieniem się dolara amerykańskiego. Decyzja amerykańskiego prezydenta o nałożeniu ceł nie tylko na – wydawałoby się, głównego przeciwnika Stanów Zjednoczonych – Chiny, ale również Meksyk oraz Kanadę jest o tyle kuriozalna, iż amerykańska prasa już zdążyła okrzyknąć obecną sytuację “najgłupszą wojną handlową w historii”.

Światowa Organizacja Handlu szacuje, iż import towarów do USA z objętych cłami państw spadłby znacząco – o blisko 70% w przypadku Kanady i Meksyku, o 37% w przypadku Chin oraz o około 30% w przypadku Unii Europejskiej, której Trump również groził nałożeniem taryf celnych. Obecna polityka Białego Domu uderzy nie tylko w państwa na które zostały nałożone cła, ale – co nie powinno być zaskoczeniem – gospodarkę USA. Zarówno Kanada, jak i Meksyk zapowiedziały cła odwetowe, co może obniżyć obroty handlowe Stanów Zjednoczonych o dodatkowe 15%, a same cła w największym stopniu powinny zaszkodzić amerykańskiemu przemysłowi samochodowemu, który jest silnie uzależniony od materiałów i gotowych komponentów sprowadzanych zarówno zza północnej jak i południowej granicy USA.

Trump chce przesunąć ciężar generowania wpływów do budżetu z podatków na cła, co wydaje się pozytywne dla dolara amerykańskiego. Cła oznaczają jednak powrót inflacji przy prawdopodobnym spowolnieniu gospodarczym. Co to oznacza dla przyszłych działań Fed oraz amerykańskiej giełdy?

W dzisiejszym webinarze ekonomista XTB Michał Stajniak poruszy tematy:

  • Mocne uderzenie Trumpa
  • Cła uderzą rykoszetem?
  • Co DeepSeek oznacza dla Nvidii i innych spółek?

OGLĄDAJ ON-LINE

Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo z analizą sytuacji na rynku metali szlachetnych.

O prowadzącym

Michał Stajniak

Michał Stajniak – Analityk Rynków Surowcowych w XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK. Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN24 BIS, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna. Jest praktykiem rynku akcyjnego oraz rynku pochodnego. W swoim podejściu ceni przede wszystkim analizę fundamentalną, ale często posługuje się poziomami Fibonacciego w celu wyznaczenia stref popytu i podaży potrzebnych w strategii Price Action. Absolwent kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału