Trump zapowiada stworzenie DOGE. I nie chodzi tu o kryptowalutę

1 miesiąc temu

12 listopada 2024 r. prezydent elekt Donald Trump ogłosił, iż zaraz po zaprzysiężeniu powoła do życia nowy Departament Efektywności Rządowej (Department of Government Efficiency, DOGE). Fani kryptowalut od razu zauważyli podobieństwo skrótu do jednej z najbardziej znanych kryptowalut, ale to coś innego. Misją nowej instytucji ma być radykalne uproszczenie amerykańskiego aparatu administracyjnego i ograniczenie rządowej biurokracji. W liście skierowanym do Amerykanów Trump przedstawił najważniejsze cele nowego departamentu, który – jego zdaniem – jest koniecznym krokiem na drodze do reformy rządu. Co ma się zmienić?

Nowy departament na czele z Muskiem i Ramaswamym

Na czele Departamentu Efektywności Rządowej staną Elon Musk oraz Vivek Ramaswamy, dwóch przedsiębiorców dobrze znanych nie tylko na amerykańskiej scenie biznesowej. Elon Musk, założyciel Tesli i SpaceX, od lat uważany jest za jednego z najważniejszych innowatorów technologicznych naszych czasów. W 2023 roku osobiście angażował się w dyskusje o przyszłości Ameryki, a teraz został przez Trumpa określony jako „wielki Amerykanin”, który będzie odpowiedzialny za przekształcenie sposobu funkcjonowania federalnych instytucji.

Vivek Ramaswamy, który wraz z Muskiem będzie liderem projektu, to z kolei przedsiębiorca i autor książek o kapitalizmie oraz polityce. Ramaswamy, nazywany przez Trumpa „patriotą”, wcześniej kandydował na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej, promując m.in. redukcję biurokracji oraz wsparcie dla przedsiębiorczości. kooperacja obu liderów ma „wstrząsnąć systemem”, co sugeruje ambitne i niekonwencjonalne podejście do realizacji tej misji. Zresztą obaj panowie już nie raz udowodnili, iż można o nich powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, iż są szablonowi, będą się przejmować konwenansami i boją się radykalnych zmian.

Misja „Projektu Manhattan” dla rządu

Donald Trump porównał projekt DOGE do „Projektu Manhattan” – czyli budowy bomby atomowej, która w czasach II wojny światowej zmieniła bieg historii i zakończyła II wojnę ogromnymi detonacjami w Hiroszimie i Nagasaki.

Departament Efektywności Rządowej będzie ściśle współpracować z Białym Domem oraz Biurem Zarządzania i Budżetu, aby przeprowadzić strukturalne reformy. Projekt będzie opierał się na zasadach przedsiębiorczości, które Musk i Ramaswamy dobrze znają z prowadzenia swoich firm, oraz na uproszczeniu procedur, które zdaniem Trumpa blokują efektywną pracę rządu.

Oszczędności? Zmniejszenie wydatków rządowych o 6,5 biliona USD rocznie

Kluczowym zadaniem Departamentu Efektywności Rządowej będzie ograniczenie marnotrawstwa w rządowych wydatkach. w tej chwili wynoszą one 6,5 biliona USD rocznie, co według Trumpa oraz liderów DOGE stanowi ogromne obciążenie dla amerykańskiej gospodarki. Elon Musk i Vivek Ramaswamy mają zidentyfikować i wyeliminować nieefektywne wydatki, a także zapobiegać oszustwom, które przyczyniają się do wzrostu kosztów działania rządu.

Zespół DOGE skoncentruje się na optymalizacji działań administracyjnych i eliminacji zbędnych regulacji. Celem jest usprawnienie pracy agencji federalnych, tak aby ich funkcjonowanie było bardziej przejrzyste i efektywne. Już jednak podnoszone są głosy, iż skończy się to mniejszą kontrolą agencji i ich większą władzą i bezkarnością.

Harmonogram: zmiany na 250-lecie Deklaracji Niepodległości

Trump wyznaczył termin zakończenia działań Departamentu Efektywności Rządowej na 4 lipca 2026 roku. Data ta nie jest przypadkowa – będzie to 250. rocznica podpisania Deklaracji Niepodległości.

Zgodnie z wizją Trumpa, bardziej wydajny i mniej biurokratyczny rząd miałby stać się symbolicznym prezentem dla obywateli Stanów Zjednoczonych, świadectwem nowego podejścia do zarządzania państwem.

Wizja Trumpa: mniejszy rząd, większa odpowiedzialność

W liście do Amerykanów Donald Trump podkreślił swoją wiarę w skuteczność zapowiadanych zmian. Jego zdaniem mniejszy, bardziej efektywny rząd będzie bardziej odpowiedzialny wobec obywateli i skuteczniej realizujący ich potrzeby.

Trump od lat krytykował rozrost biurokracji oraz skomplikowane przepisy, które są głównymi przyczynami nieefektywności rządowej. Powstanie Departamentu Efektywności Rządowej jest pierwszym krokiem na drodze do odbudowy zaufania obywateli do instytucji państwowych.

Trump i jego Ameryka dla przedsiębiorców

Trump, który po raz drugi zostaje wybrany na prezydenta, niejednokrotnie odnosił się do rynków finansowych i gospodarki Stanów Zjednoczonych. Podczas swojej poprzedniej kadencji promował politykę obniżenia podatków oraz ograniczenia regulacji, co według niego sprzyjało wzrostowi gospodarczemu. Po wygranej w 2024 roku Trump powtórzył, iż jego administracja będzie kontynuować politykę wspierania amerykańskiego biznesu, co ma korzystnie wpłynąć na giełdy i rynek pracy.

Zapowiedzi te mają znaczenie nie tylko dla przedsiębiorstw, które mogą liczyć na nowe możliwości rozwoju, ale również dla inwestorów, którzy bacznie obserwują każdą wypowiedź prezydenta elekta, mającą potencjalny wpływ na sytuację finansową kraju.

Idź do oryginalnego materiału