Trwa poszukiwanie milionów XRP wykradzionych z Atomic Wallet. Co udało się ustalić?

1 rok temu

Nie milkną echa głośnego ataku hakerów na zdecentralizowane portfele Atomic Wallet, przez który użytkownicy stracili miliardy USD. Eksperci kryminalistyczni powoli odnajdują skradzione XRP, które trafiły w kilka różnych miejsc. Jaki jest efekt poszukiwań?

Co się dzieje ze skradzionymi XRP?

Na początku czerwca doszło do dużego ataku hakerskiego na zdecentralizowane portfele kryptowalutowe Atomic Wallet. Problem dotknął 1% aktywnych użytkowników, ale straty finansowe szacowane są na około 35 miliardów USD. w tej chwili eksperci kryminalistyczni próbują wytropić skradzione XRP. Według xrpforensics, hakerzy rozpoczęli intensywne pranie funduszy i tworzą nowe adresy blockchain, by ominąć blokady ustawione przez giełdy kryptograficzne. Zespół dodał, iż monitoruje giełdy i pozostaje z nimi w ścisłej współpracy, by spróbować przejąć jak najwięcej skradzionych kryptowalut. Co najmniej 280 tys. XRP zostało wysłane do Binance, a ponad 200 tys. dodatkowych jednostek wysłano do KuCoin, WhiteBit, OKEx i Huobi Global. Zespół kryminalistyczny podejrzewa również, iż niektóre fundusze mogą przepływać przez MEXC. W środę tropiący dostrzegli, jak fundusze wyciekały przez zdecentralizowany most Orbit, przez który gwałtownie wyprano kolejne 3 miliony XRP.

Atomic wallet hackers are heavily laundering funds today, spawning new accounts to avoid blocklists. We're monitoring and working closely with exchanges to try and seize as much as possible. Still got ~20M XRP left to move. pic.twitter.com/1GdvvB4gmh

— XRP Forensics (xrplorer.com) (@xrpforensics) June 19, 2023

Kto jest winny?

Eksperci kryminalistyczni Blockchain z Elliptic podejrzewają, iż za atakiem na Atomic Wallet stoi północnokoreańska grupa Lazarus. Grupa nie pierwszy raz jest zamieszana w podobną sprawę. Lazaurs wykorzystywał już wcześniej mosty blockchain do prania skradzionych funduszy. We wtorek platforma śledząca kryptowaluty MistTrack odkryła, iż ​​hakerzy przenieśli setki skradzionych Etherów (ETH) przez międzyłańcuchowy protokół płynności THORChain, zamieniając swoje aktywa na Bitcoiny (BTC). Inny trop wskazuje, iż hakerzy wykorzystali rosyjską giełdę kryptograficzną Garantex do swoich nielegalnych praktyk. Szacuje się, iż grupa Lazarus, w wyniku wszystkich przypisywanych im ataków, wykradła ponad 2 mld USD z różnych platform. Tylko w zeszłym roku Lazarus ukradł z Horizon Bridge ponad 100 mln USD.

Idź do oryginalnego materiału