Trzy interesujące spółki zagraniczne spoza USA

1 rok temu

Myśląc o inwestowaniu w spółki zagraniczne każdy od razu ma w głowie Netflixa, Apple, Teslę, czy Amazona. Nuda. Świetnych spółek na całym świecie jest cała masa. Wygenerowały wspaniałe stopy zwrotu, mają świetnie opracowane modele biznesowe i wciąż niezłą przyszłość przed sobą. Mimo to są mało znane poza swoimi rodzimymi rynkami. Dziś inwestor nie musi być jednak ograniczony do polskiego rynku. Mało tego. Nie powinien! Oto trzy naprawdę świetne spółki zagraniczne spoza amerykańskiego rynku, o których najprawdopodobniej nie słyszałeś.

Trzy ŚWIETNE SPÓŁKI zagraniczne spoza USA! [Merytorycznie o Giełdzie]

Ciekawe spółki zagraniczne? Szukaj w Kanadzie

Kanadyjski Constellation Software to prawdziwy gigant IT I spółka oparta przede wszystkim na dobrych przejęciach innych. Założyciel Mark Leonard zauważył potencjał w małych biznesach skupionych na swoich niszach. Constellation Software działa jak notowany fundusz Private Equity. Inwestuje swój kapitał w mały firmy IT, które specjalizują się w wybranych rozwiązaniach.

Wybrane są takie spółki, które działają na bardzo małych rynkach, ale są na nich liderami. Microsoft czy Google nie będzie zainteresowany rynkiem, którego łączna wartość to np. 100 mln dolarów, ale Constellation jak najbardziej będzie. Bardzo restrykcyjnie podchodzą jednak do decyzji.

Przejmowane przedsiębiorstwa praktycznie zawsze muszą być rentowne, z dobrą historią generowania przychodów i wyniku netto. Standardem jest wymóg zysku operacyjnego przejmowanej firmy, przekraczający milion dolarów. Do tego jednak dynamika wzrostu przychodów za ostatnie 5 lat musi minimum przekraczać 20% rocznie. Mimo takich wymogów, Constellation już posiada sieć blisko 1000 spółek zależnych.

Struktura Constellation Software

W tej chwili już adekwatnie co roku Mark Leonard i jego firma przejmują ponad setkę kolejnych. W 2022 przejęto 134 nowych firm. Transakcji dokonuje się najczęściej za 5 milionów dolarów. Standardem jest kupno firmy na mnożniku EV/Sales = 1, a następnie jej dalszy rozwój. Model ewidentnie działa, bo od debiutu w 2007 roku spółka dała prawie 16 000% zysku.

Notowania Constellation Software

https://www.investing.com/
Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Skandynawia to niezły region na spółki zagraniczne

Szwedzki Lifco działa trochę podobnie do Constellation Software. To również seryjny przejmujący mniejsze spółki będące liderami w swoich wąskich niszach. Nie dotyka jednak w ogóle spółek software, a skupia się na dostawcach różnych rozwiązań lub produktów dla stomatologii i przemysłu. interesujące połączenie.

Podział biznesowy Lifco

Na pewno jednak skuteczne, bo firma, która powstałą w 2006 roku już przejęła ponad 200 spółek, a jej przychody rosły po 14.1% średniorocznie, podczas gdy EBITDA rosła jeszcze szybciej, bo po 19.2% średniorocznie.

Lifco przejmuje podmiot, również kierując się twardymi kryteriami, a następnie skupia się na dalszej poprawie generowanych przez ten podmiot przepływów pieniężnych. Prowadząc przejętą spółkę, skupia się na minimalizacji wszystkich kosztów, które nie są związane z opracowywaniem nowego produktu, sprzedażą i produkcją. Na wyjazdy integracyjne chyba nie ma więc co liczyć. Celem jest doprowadzenie spółki do poziomu, gdzie trwale będzie wypłacała od 30 do 50% dywidendy.

Notowania Lifco

https://www.investing.com/

Model biznesowy seryjnych przejmujących jest całkiem ciekawy, a Lifco to kolejny dowód na to, iż odpowiednio prowadzony ma naprawdę solidne podstawy do odniesienia sukcesu. Inwestorzy Lifco nie mogą narzekać. Od debiutu w 2015 roku zyskali do dziś ponad 950%.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Holenderski lider półprzewodników

Często pytacie o sektor półprzewodników i jako naturalnego beneficjenta podajcie Nvidia (zobacz naszą analizę spółki) czy Taiwan Seminconductor. Tymczasem notowany na giełdzie w Holandii ASML też radzi sobie całkiem nieźle. Od debiutu w 1995 roku dał już niemal 36 tysięcy procent zysku.

Notowania ASML Holding

https://www.investing.com/

Czy półprzewodniki są perspektywicznym biznesem? Tak I nie ma co do tego żadnej wątpliwości. Nowe technologie cyber-fizyczne, sieci 5G i 6G, sztuczna inteligencja, autonomiczne pojazdy, blockchain, genomika itd. Wszystkie te technologie będą wymagały dużego wzrostu surowej mocy obliczeniowej i wszystkie będą korzystać z półprzewodników. Jeszcze w 2000 roku koszty całościowej elektroniki w produkcji auta sięgały 18% jego wartości. W 2020 roku było to już 40%. W standardowym samochodzie jest dziś do 1400 chipów, a w przyszłości będzie tylko więcej.

Ile procent wartości auta tworzy elektronika?

Biorąc pod uwagę dzisiejsze innowacje technologiczne, przemysł półprzewodników jest skazany na wzrosty. Przychody całego sektora wyniosły 481 mld USD w 2018 r, a w 2022 r. prognozowana sprzedaż sięga już 600 mld USD.

Rynek półprzewodników rozwija się z każdym rokiem

Sztuczna inteligencja napędzi półprzewodniki

Popyt w tym sektorze jest zwykle napędzany przez przełomową nową technologię. W latach 1997-2007 odpowiedzialny był za to gwałtowny wzrost popularności komputerów osobistych, który spowodował wzrost popytu na jednostki centralne (CPU) i układy pamięci. Dołączyła do tego później rosnąca penetracja Internetu powodująca wzrost liczby urządzeń Ethernet, czy procesorów sieciowych.

Po 2007 roku rozpoczęła się era telefonów (wraz z wprowadzeniem pierwszego iPhone), co spowodowało wzrost popytu na procesory mobilne. Dalej mieliśmy przyjęcie rozwiązań chmurowych, przekładające się z kolei na popyt w zakresie procesorów serwerowych i pamięci masowej itd. Dopóki świat cyfrowy i elektroniczny będzie się rozwijał, dopóty półprzewodniki będą w modzie.

Najpoważniejszym według mnie kandydatem na kolejny katalizator dla branży jest dziś sztuczna inteligencja. Chociaż wiele nowych przypadków zastosowania jej w praktyce będzie zależało od algorytmów wdrażanych oprogramowaniem, a nie samych chipów, to jednak potrzeba natychmiastowego przetwarzania i łączności będzie napędzać ogromne zapotrzebowanie na półprzewodniki dostosowane do sztucznej inteligencji na następną dekadę. Tak przynajmniej myślę. Czy ASML będzie beneficjentem tego trendu? prawdopodobnie tak, a do tej pory nieźle udowadniał, iż radzi sobie w tym biznesie.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
83
5
Idź do oryginalnego materiału