TSMC zrywa współpracę z singapurskim PowerAIR – powodem amerykańskie sankcje nałożone na Huawei

6 dni temu

TSMC, największy na świecie kontraktowy producent układów scalonych, zaostrza weryfikację klientów po odkryciu w układzie Huawei elementu, który produkowany jest w fabach tajwańskiego giganta.

Tajwańska firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) zakończyła współpracę z mało znaną singapurską spółką PowerAIR, podejrzewaną o naruszenie amerykańskich przepisów eksportowych. Według ustaleń South China Morning Post, gigant zdecydował się na ten krok po przeprowadzeniu przeglądu swoich klientów, który ujawnił wykorzystanie tajwańskiego układu scalonego w procesorze AI chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei Technologies.

PowerAIR to już drugi przypadek w ostatnim czasie. Wcześniej TSMC zawiesiło dostawy do chińskiej firmy projektującej układy scalone – Sophgo. W raporcie agencji Reuters z października ubiegłego roku wspomniano, iż zamówiony przez Sophgo procesor tajwańskiego producenta mógł odpowiadać układowi używanemu w Huawei Ascend 910B.

W reakcji na te zdarzenia TSMC wzmocniło procedury kontroli kontrahentów z Chin kontynentalnych, co dotknęło także start-upy projektujące procesory AI, m.in. Enflame, MetaX oraz Iluvatar Corex. Tajwański producent utrzymuje, iż od czasu wprowadzenia amerykańskich sankcji w 2020 roku nie dostarcza Huawei żadnych produktów, zaś sam chiński gigant technologiczny informuje, iż nie produkował chipów w TSMC po wejściu w życie obostrzeń.

PowerAIR, zarejestrowana w Singapurze we wrześniu 2023 roku, nie udostępnia publicznie informacji kontaktowych ani oficjalnej strony internetowej, co utrudnia weryfikację jej działań. Sopgho oraz jej spółka stowarzyszona, Bitmain, zaprzeczają jakimkolwiek powiązaniom z Huawei.

W listopadzie ubiegłego roku Departament Handlu Stanów Zjednoczonych nakazał TSMC wstrzymanie wysyłek zaawansowanych układów scalonych dla chińskich odbiorców, jeżeli projekty wymagają procesu technologicznego 7 nm lub nowszego. Przed końcem kadencji prezydenta Joe Bidena przewidywane są kolejne obostrzenia mające ograniczyć dostęp Chin do amerykańskich technologii.

Pomimo napiętych relacji między Waszyngtonem i Pekinem, Chiny pozostają drugim co do wielkości rynkiem zbytu dla TSMC. Według danych Visible Alpha, w 2024 roku sprzedaż na tamtejszym rynku ma osiągnąć wartość 10,4 mld dolarów, co stanowi około 12% prognozowanych globalnych przychodów tajwańskiego giganta.

Idź do oryginalnego materiału