TSUE C-347/23: Frankowicze wynajmujący mieszkania nie tracą statusu konsumenta

1 miesiąc temu

W czwartek, 24 października TSUE zajął stanowisko w sprawie C-347/23 udzielając odpowiedzi na pytanie zadanie przez Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie dotyczącej wynajmu nieruchomości zakupionej na kredyt we frankach. Warszawski sąd powziął wątpliwości, czy w takiej sytuacji Kredytobiorcy przysługuje status konsumenta. Dotychczasowe orzecznictwo wskazuje, iż jest to szerokie pojęcie, a TSUE ponownie to potwierdził wskazując, iż Frankowicze wynajmujący mieszkanie nie tracą statusu konsumenta.

Wynajem kredytowanej nieruchomości. Czy Frankowicz straci status konsumenta?

Sprawa C-347/23 dotyczy Frankowiczów, którzy zaciągnęli kredyt frankowy na zakup nieruchomości, która od początku miała zostać przeznaczona na wynajem. Co istotne w sprawie, Kredytobiorcy od początku przebywali za granicą i nie zamieszkiwali zakupionej nieruchomości. Po latach od zakupu, zdecydowali się na pozwanie banku i rozpoczęli walkę o unieważnienie umowy kredytowej. Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrujący powyższą sprawę miał wątpliwości, czy wspomnianym Kredytobiorcom przysługuje status konsumenta, dlatego skierował pytanie prejudycjalne do europejskiego trybunału, czy Frankowicz wynajmujący mieszkanie posiada status konsumenta.

Pomoc prawna dla Frankowiczów

Szerokie pojęcie statusu konsumenta nadzieją dla Frankowiczów

W ocenie prawników reprezentujących Frankowiczów, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie powinien mieć wątpliwości co do statusu konsumenta w niniejszej sprawie. Wynika to bowiem z faktu, iż pozyskanie kredytu frankowego na zakup nieruchomości, która ma zostać wynajęta nie czyni z Kredytobiorcy przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą powiązaną z wynajmem nieruchomości. W tym przypadku mamy do czynienia z prywatną inwestycją, która ma zabezpieczyć środki na przyszłość. Dotychczasowe orzecznictwo wskazuje, iż pojęcie konsumenta posiada szeroki zakres, dlatego prawnicy z optymizmem wyczekiwali na wyrok TSUE w sprawie C-347/23 dotyczący Frankowiczów wynajmujących mieszkania.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wielokrotnie opowiadał się za szerokim rozumieniem pojęcia konsumenta. Przykładem może być wyrok TSUE z dnia 8 czerwca 2023 r. w sprawie C-570/21, w którym Trybunał orzekł, iż za konsumenta można uznać osobę, która zawarła umowę kredytu zarówno w celach związanych z działalnością gospodarczą, jak i w celach prywatnych. Z kolei w wyroku z dnia 21 września 2023 r. w sprawie C-139/22 TSUE stwierdził, iż choćby posiadanie wyższego wykształcenia prawniczego lub ekonomicznego, czy zatrudnienie w banku, nie pozbawia Kredytobiorcy ochrony konsumenckiej.

TSUE po stronie Frankowiczów wynajmujących mieszkania

Dzisiejsze orzeczenie TSUE C-347/23 ma ogromne znaczenie dla wszystkich Frankowiczów, którzy z rożnych przyczyn zdecydowali się na wynajem nieruchomości zakupionej na kredyt we frankach. Warto podkreślić, iż zdecydowana większość Kredytobiorców wzięła kredyt frankowy na zakup nieruchomości w celach mieszkaniowych, jednak z uwagi na coraz wyższe raty kredytu, byli zmuszeni do wynajęcia zakupionego lokalu, aby zarabiać na spłatę kredytu. Dzisiejsza data ponownie zapadnie Frankowiczom w pamięci, gdyż TSUE wydał kolejny, prokonsumencki wyrok w sprawie C-347/23 wskazując, iż Frankowicz wynajmujący mieszkanie nie traci statusu konsumenta i ma prawo do ubiegania się o unieważnienie umowy kredytu frankowego, jeżeli posiada ona klauzule abuzywne.

Dzisiejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dla portalu Bankier.pl komentuje Paweł Wójcik, Prezes Zarządu Votum Finance Help.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ponownie zastosował prokonsumencką wykładnię, tym razem w odniesieniu do kredytobiorców frankowych, którzy zakupili nieruchomość z zamiarem wynajmu. TSUE orzekł, iż osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a kupują nieruchomość w celach inwestycyjnych, wciąż mają status konsumenta, choćby jeżeli nie planują osobiście korzystać z mieszkania. Wyrok wzmacnia pozycję konsumentów w sporach z bankami, które próbowały kwalifikować takich kredytobiorców jako przedsiębiorców, co ograniczałoby ich ochronę prawną.
Paweł Wójcik
Prezes Zarządu Votum Finance Help
Idź do oryginalnego materiału