Tu w Polsce umiera najwięcej osób. Są nowe dane GUS. Winne nie tylko zanieczyszczenia

2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Zbynek Pospisil / iStock


Jakiś czas temu Główny Urząd Statystyczny opublikował niepokojące dane dotyczące liczby zgonów w Polsce. jeżeli chodzi o województwa, to najwyższą śmiertelność w 2023 roku odnotowano na Mazowszu. Wyjątkowo trudną sytuację ma jednak inny region. Wyniki są zatrważające.
Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno dane dotyczące liczby zgonów w naszym kraju za cały rok 2023. Ranking zdaniem niektórych prezentuje się przerażająco. Najwięcej osób, bo aż 57 859 zmarło w tym województwie.

REKLAMA







Zobacz wideo Magda Stępień o procesie żałoby. "Nie mówiłam o tym publicznie. Codziennie wychodziłam z domu na cmentarz. Tam spędzałam większość dnia"



Liczba zgonów w Polsce 2023: Wyniki tych województw potrafią przerazić
Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w Polsce w 2023 roku najwięcej osób zmarło w województwie mazowieckim (aż 57 859 zgonów). Zaraz za nim jest Śląsk z przerażającym wynikiem 51 723. Na trzecim miejscu opisano zaś Wielkopolskę, gdzie odnotowano 35 134 zgony.
jeżeli chodzi o województwo śląskie, jest ogromna różnica pomiędzy dużymi miastami a niewielkimi miejscowościami w tym regionie. Najwięcej śmierci zarejestrowano w Katowicach (aż 3673 zgony), a zaraz potem w Częstochowie (2917 zmarłych). Wysoko znalazł się również Sosnowiec (2573 zgony) oraz Bytom (2124 zgony) i Gliwice (1999 zgonów). Ustalono przy tym, iż kolejny rok z rzędu najgorzej wypadają miasta położone na Jurze. Powodem ma być ograniczony dostęp mieszkańców do specjalistycznej opieki medycznej. Nie bez znaczenia są również stosunkowo niskie dochody, które nie pozwalają często na odpowiednie leczenie. Nieco inaczej wygląda sprawa w Żorach i okolicach Piekar Śląskich. Wszystko wskazuje na to, iż w mniejszych miejscowościach ludzie żyją znacznie zdrowiej.


Województwo śląskie: Miasta z najniższą liczbą zgonów. Powody są zaskakujące
Na Śląsku istnieją jednak miasta, gdzie ilość zgonów jest stosunkowo niewielka w porównaniu z Częstochową czy Katowicami. Najlepiej wypadły Żory (zaledwie 566 zmarłych) oraz Świętochłowice (540 zmarłych). Piekary Śląskie odnotowały łącznie 702 śmierci, zaś Mysłowice 807. Najprawdopodobniej jest to wynik różnicy w strukturze demograficznej oraz fakt, iż w miasteczkach ludzie żyją zdrowiej. Tutaj spory wpływ ma tempo życia, stres, ale również zanieczyszczenia powietrza i choroby cywilizacyjne. Niestety nie zmienia to faktu, iż wyniki na Śląsku wcale nie napawają optymizmem. Eksperci uważają, iż należałoby to zmienić, wprowadzając w tym regionie większą ilość programów prozdrowotnych oraz edukacyjnych. Ważne, by promować wśród społeczności profilaktykę, która ma naprawdę ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o wykrywanie często śmiertelnych chorób jeszcze w ich początkowym stadium. Regularne badania mogą uratować życie tysiącom Polaków.




Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału