Tunezja zmienia prawo. Nowe zasady wjazdu dla Polaków

6 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Tunezja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w Polsce. I nic dziwnego - jest tam ciepło, tanio, a do tego sporo do zwiedzania. Osoby, które planują odwiedzić ten kraj w 2025 roku, będą obowiązywać nowe przepisy wjazdowe.


Do Tunezji nie będzie już można wjechać "na dowód osobisty". Wraz z 1 stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy wjazdowe, które będą obowiązywać wszystkich obywateli UE. Przekroczenie granicy będzie możliwe jedynie z paszportem.


Wjazd do Tunezji od 2025 roku. Nie wystarczy dowód


Pod koniec sierpniu 2024 roku Tunezja niespodziewanie złagodziła przepisy wjazdowe. Polacy nie musieli posiadać paszportu, by przejść kontrolę graniczną. Wystarczył dowód, bilet w obie strony oraz potwierdzenie rezerwacji hotelowej. Jak przypomina fly4free.pl zmianę prawa ogłosił Tunezyjski Urząd ds. Turystyki, jednak początkowo biura podróży nie potrafiły jej potwierdzić, stąd też turystom radzono, by na wszelki wypadek zabrali na lotnisko paszport. Reklama


Już w sierpniu informowano, iż złagodzenie przepisów jest jedynie czasowe, a od 2025 roku służby tunezyjskie znów będą wymagać paszportu. Turyści mieli jednak nadzieję, iż być może władze zmienią zdanie. Tak się jednak nie stało.
"Procedura akceptowania wjazdu do Tunezji na podstawie dowodu osobistego dla obywateli Unii Europejskiej zostanie zakończona 31 grudnia 2024 roku. Od 1 stycznia wymaganym dokumentem do wjazdu do Tunezji będzie paszport - przekazał fly4free.pl Naoufel Gannouni, dyrektor Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki na Polskę.


Środki ostrożności w Tunezji. Nie odwiedzaj tych regionów


Jeśli planujesz wakacje w Tunezji, musisz pamiętać, iż w kraju tym obowiązuje od 2015 roku stan wyjątkowy. W związku z tym zakazane jest fotografowanie obiektów wojskowych i rządowych. Osobom łamiącym ten zakaz grozi areszt na minimum 5 dni.


"W przypadku kontaktu z miejscowymi władzami należy się bezwzględnie stosować do wszelkich wydawanych poleceń" - radzi MSZ. Ministerstwo odradza również odwiedzania regionu Sahara i regionów pustynnych przy granicy z Algierią i Libią (z wyłączeniem szlaków turystycznych), terenów górzystych w środkowo-zachodniej części kraju (góry Orbata, Selloum, Semema, Chambi i Mghila). Na tych obszarach mogą być prowadzone działania służb wymierzone w przemytników i terrorystów.
Idź do oryginalnego materiału