Turcja: grzecznie już było. „Teraz weźmiemy się za kryptowaluty”

10 miesięcy temu

Turcja zamierza przekonać międzynarodowy organ zajmujący się walką z przestępczością do usunięcia jej z „szarej listy” krajów, które podjęły niewystarczające działania w celu zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) zdegradowała Turcję do tak zwanej szarej listy w 2021 roku.

Turcja ma sprecyzowane plany

Przemawiając przed komisją parlamentarną turecki minister finansów Mehmet Simsek powiedział, iż raport FATF wykazał, iż obowiązujące w kraju przepisy są na chwilę obecną zgodne ze wszystkimi 40 standardami organy nadzorczego – z wyjątkiem jednego.

– Jedyną pozostałą kwestią w zakresie zgodności technicznej są prace związane z aktywami kryptograficznymi – przyznał Simsek. – Jak najszybciej przedłożymy parlamentowi propozycję ustawy w sprawie kryptoaktywów. Nie będzie już powodu, aby Turcja pozostała na tej szarej liście, jeżeli nie będzie innych względów politycznych – dodał.

Simsek nie podał żadnych szczegółów dotyczących planowanych zmian prawnych.

Przypomnijmy, iż Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy powiadomiła Turcję o „poważnych niedociągnięciach”, w tym o potrzebie ulepszenia środków zamrażania aktywów powiązanych z terroryzmem i rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia w 2019 roku.

Czym jest FATF?

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), znana również pod francuską nazwą Groupe d’action financière (GAFI), jest międzyrządową organizacją założoną w 1989 roku z inicjatywy G7 w celu opracowania polityki zwalczania prania pieniędzy i utrzymania pewnych interesów. W 2001 roku jej mandat został rozszerzony o finansowanie terroryzmu. Celem FATF jest ustanowienie standardów i promowanie skutecznego wdrażania środków prawnych, regulacyjnych i operacyjnych w celu zwalczania prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i innych powiązanych zagrożeń dla integralności międzynarodowego systemu finansowego. FATF jest „organem kształtującym politykę”, który działa w celu wygenerowania niezbędnej woli politycznej do wprowadzenia krajowych reform legislacyjnych i regulacyjnych w tych obszarach. FATF monitoruje postępy we wdrażaniu swoich zaleceń poprzez „wzajemne oceny” („wzajemne ewaluacje”) państw członkowskich.

Może CIę zainteresować:

„Pieprzyć regulatorów”. Sam Bankman-Fried nie przebiera w słowach podczas procesu
Idź do oryginalnego materiału