Turcja własnymi rezerwami zaspokaja popyt wewnętrzny na złoto
Bank Centralny Turcji wyprzedaje swoje rezerwy złota, aby pomóc zaspokoić wysoki popyt krajowy po ograniczeniu importu metali szlachetnych w lutym, poinformował Bloomberg.
W 7 tygodni Turcja pozbyła się 9 % rezerw w złocie
Turcja odnotowała gwałtowny wzrost popytu na złoto w ubiegłym roku, ponieważ obywatele przyjęli metal szlachetny jako zabezpieczenie przed inflacją, która w pewnym momencie przekroczyła 85%.
Dane banku centralnego pokazały, iż rezerwy złota spadły o 9% w ciągu ostatnich siedmiu tygodni. Można przypuszczać, iż utrzymujące się wysokie ceny złota sprzyjają decyzjom o ograniczonej sprzedaży. Strategia częściowego realizowania zysków zawsze okazywała się mądra. W ograniczonej sprzedaży złota w ciągu ostatnich tygodni kraj ten nie jest osamotniony. O czym bithub.pl pisze tutaj:
W 2022 Turcja zakupiła 148 ton złota
Turcja również sprzedała w marcu 15 ton złota, poinformowała Światowa Rada Złota. Oznaczało to pierwszą miesięczną sprzedaż netto od listopada 2021 r. i obniżyło rezerwy kraju do 572 ton.
Konsumpcja złota w Turcji odnotowała ogromny skok w ubiegłym roku, a krajowy bank centralny jest największym nabywcą złota.
Według danych Światowej Rady Złota oficjalne rezerwy złota Turcji wzrosły w zeszłym roku o 148 ton do 542 ton, co stanowi najwyższy poziom w historii Turcji.
Co więcej, import złota ze Szwajcarii do Turcji osiągnął w styczniu najwyższy poziom w historii, wynosząc łącznie 58,3 tony o wartości 3,6 miliarda dolarów.
Rekordowy deficyt niepokoi
W lutym Turcja podjęła kroki w celu ograniczenia rosnącego importu złota.
Cięcie wynikało z rosnącego importu złota, który bezpośrednio przyczynił się do deficytu obrotów bieżących Turcji. W lutym pozostawał on znacząco ujemny i wyniósł 8,78 mld USD. W styczniu Turcja odnotowała rekordowy deficyt w wysokości 10 miliardów dolarów.
Niepokoi to prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który przygotowuje się do wyborów w przyszłym miesiącu.
Plan ograniczenia importu już działa. Najnowsze szwajcarskie dane celne z marca pokazują, iż eksport do Turcji spadł do 10 748 kg. To była dramatyczna zmiana po tym, jak w lutym sprowadzono ze Szwajcarii 43 217 kg.